Nejlepší potraviny pro děti?

Obchodní tahy zkušených obchodních řetězců útočí hlavně na malé děti, přičemž cílová skupina jsou jejich rodiče. Umísťují sladkosti v těsné blízkosti pokladen, přibližně ve výšce snadno dosažitelné malým dítětem. Ale na rodiče skrze jejich děti útočí již výrobci, kteří lákají děti svými pestrými obaly, překvapením uvnitř, různými “sběratelskými” soutěžemi a podobnými marketovými tahy.

děti, výživa dětí, potraviny pro děti, sladkosti

Hračky v potravinách jsou zakázány

Na pultech prodejen by už dva roky neměly být "potraviny", které ohrožují děti, protože v sobě schovávají hračku. Na trhu existovaly dobroty, zejména lízátka, která lákala malé o to víc, že ​​po jejich zkonzumování děti narazily na hračku. Bruselu se nelíbilo, že děti mohou překvapení spolknout nebo vdechnout spolu s potravinou. Schválili tak úplný zákaz prodeje takových hraček, které jsou pevnou součástí potravinového výrobku. Legislativu pak přebral i český právní systém. Výrobcům by v případě nedodržení zákazu hrozila až 50-tisícová pokuta, při opakovaném porušení zákona dokonce dvojnásobná. "Kinder" nebo například jogurtů se tento zákaz netýká. Ty mají překvapení ukryté v samostatném obalu, který není součástí potraviny.

Marketingové strategie, jak získat dětského zákazníka,

jsou důkladně promyšlené. Kromě lákavých obalů výrobce ochotně přidá "zdarma" nálepku, vystřihovánku, hračku. Děti je ochotně sbírají, nalepují a obchodníci si mnou ruce. Neboť za každou magnetku, miniaturní hračku nebo jinou milou pozornost, zaplatíte. Nejen za ně. I za barvu na obalu, a vyobrazenou pohádkovou postavičku. Přidaná hodnota dětského džusíku není v lepším obsahu, ale v obalu. Netýká se to jen sladkostí, ale i jiných potravin, které výrobce označil jako "dětské". Je opravdu v šunce s pěkným obrázkem více masa a méně přídatných látek? Pokud je na výrobku označení - nevhodné pro děti do tří let, jde o potravinu pro dospělé. Porovnejte si etiketu takového výrobku s běžným výrobkem, který není určen pro děti a stojí méně. Možná budete překvapeni.

Určen pro děti?

Označení "dětský" ještě neznamená, že jde o kontrolovanou potravinu. Pouze v případě, že je na etiketě výrobku označení - vhodný pro děti například od šesti měsíců do tří let. Potraviny pro děti do 36 měsíců jsou přísnější kontrolovány a regulovány, měly by splňovat normy dětské výživy. To znamená mimo jiné i povolené množství přídatných látek či cukrů. Ostatní potraviny (tedy i ty, které jsou označeny jako "dětské", ale nejsou specifikovány jako speciální strava pro děti do tří let) již nejsou regulovány a jejich složení nepodléhá přísným normám. Stává se, že právě ve výrobcích označených jako "dětské", kontroly odhalí větší množství cukru a barviv, než v podobných výrobcích bez tohoto označení. Výrobci dobře vědí, že sladší a barevnější dětem více chutná.

Rada pro rodiče?

Stokrát opakované - čtěte etikety výrobků. Zaměřte se na označení věku. Jakmile přečtete "nevhodné pro děti do tří let", jde o potravinu pro dospělé. Tedy i povolené množství jednotlivých látek neodpovídají těm, které jsou určeny pro děti. Výrobce musí označit i geneticky modifikované složky v potravině, proto se jí vyhněte, pokud je na etiketě setkáte s označením GMO. Výsledky jednotlivých kontrol a testů jsou zveřejňovány na internetu, stejně tak na stránkách Úřadu veřejného zdravotnictví. Zkuste dohledat, zda tam nenajdete informace o nápoji, který denně nabízíte svému dítěti, protože je označen jako "dětský".

Není všechno zlato, co se třpytí

Platí to i při nákupu potravin určených pro děti. Nemusíme nekriticky přijímat vše, co nám trh nabízí. Čtěme, buďme informováni a snažme se dětem vysvětlit, že růžový nápoj s princeznou jim žízeň nezažene.I když to často bývá pro rozumně myslící rodiče problém.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Děti trpí obezitou méně ve městech, než na vesnicích

Výsledky statistických průzkumů uvádějí, že školáci v České republice mají špatné stravovací návyky. Kromě...
více…

Zdravé svačiny pro děti do školy

Jak by měla vypadat zdravá svačina pro školáka? Měla by být zdravá, chutná a pestrá. Určitě by to neměly být...
více…

Kojení očima miminka

Instrukce kolem kojení bývají většinou zaměřeny na to, jak a co má dělat maminka. Ale napadlo vás někdy, že...
více…

Mohou děti s intolerancí laktózy čokoládu?

Čokoláda v úměrných dávkách neškodí, ba naopak je pro lidský organismus přínosem. Zdravotní komplikace...
více…

Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…

Dětské sedačky

Turistika, to není jen výšlap ve skupině nebo dvojici. To jsou i příjemné chvíle s rodinou a dětmi. Jenže, ne...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Turistické a trekové batohy

Turistika a treking, to jsou zdravé pohybové aktivity, které vyžadují zdánlivě minimum vybavení. Ale zcela...
více…

Argonit AF/2 – čistící prostředek a sanitizér pro gastro zařízení 750 ml

Dezinfekce je u práce s potravinami stejně důležitá jako neustálé udržování pracovních a skladovacích ploch v...
více…

MD16 – Ultra koncentrovaný sanitizér a čistič kuchyní, dóza 40 ml

Koncentrované úklidové prostředky jsou velmi praktické, účinné a oblíbené. Ale často váháme nad jejich cenou....
více…