Na pultech prodejen by už dva roky neměly být "potraviny", které ohrožují děti, protože v sobě schovávají hračku. Na trhu existovaly dobroty, zejména lízátka, která lákala malé o to víc, že po jejich zkonzumování děti narazily na hračku. Bruselu se nelíbilo, že děti mohou překvapení spolknout nebo vdechnout spolu s potravinou. Schválili tak úplný zákaz prodeje takových hraček, které jsou pevnou součástí potravinového výrobku. Legislativu pak přebral i český právní systém. Výrobcům by v případě nedodržení zákazu hrozila až 50-tisícová pokuta, při opakovaném porušení zákona dokonce dvojnásobná. "Kinder" nebo například jogurtů se tento zákaz netýká. Ty mají překvapení ukryté v samostatném obalu, který není součástí potraviny.
jsou důkladně promyšlené. Kromě lákavých obalů výrobce ochotně přidá "zdarma" nálepku, vystřihovánku, hračku. Děti je ochotně sbírají, nalepují a obchodníci si mnou ruce. Neboť za každou magnetku, miniaturní hračku nebo jinou milou pozornost, zaplatíte. Nejen za ně. I za barvu na obalu, a vyobrazenou pohádkovou postavičku. Přidaná hodnota dětského džusíku není v lepším obsahu, ale v obalu. Netýká se to jen sladkostí, ale i jiných potravin, které výrobce označil jako "dětské". Je opravdu v šunce s pěkným obrázkem více masa a méně přídatných látek? Pokud je na výrobku označení - nevhodné pro děti do tří let, jde o potravinu pro dospělé. Porovnejte si etiketu takového výrobku s běžným výrobkem, který není určen pro děti a stojí méně. Možná budete překvapeni.
Označení "dětský" ještě neznamená, že jde o kontrolovanou potravinu. Pouze v případě, že je na etiketě výrobku označení - vhodný pro děti například od šesti měsíců do tří let. Potraviny pro děti do 36 měsíců jsou přísnější kontrolovány a regulovány, měly by splňovat normy dětské výživy. To znamená mimo jiné i povolené množství přídatných látek či cukrů. Ostatní potraviny (tedy i ty, které jsou označeny jako "dětské", ale nejsou specifikovány jako speciální strava pro děti do tří let) již nejsou regulovány a jejich složení nepodléhá přísným normám. Stává se, že právě ve výrobcích označených jako "dětské", kontroly odhalí větší množství cukru a barviv, než v podobných výrobcích bez tohoto označení. Výrobci dobře vědí, že sladší a barevnější dětem více chutná.
Stokrát opakované - čtěte etikety výrobků. Zaměřte se na označení věku. Jakmile přečtete "nevhodné pro děti do tří let", jde o potravinu pro dospělé. Tedy i povolené množství jednotlivých látek neodpovídají těm, které jsou určeny pro děti. Výrobce musí označit i geneticky modifikované složky v potravině, proto se jí vyhněte, pokud je na etiketě setkáte s označením GMO. Výsledky jednotlivých kontrol a testů jsou zveřejňovány na internetu, stejně tak na stránkách Úřadu veřejného zdravotnictví. Zkuste dohledat, zda tam nenajdete informace o nápoji, který denně nabízíte svému dítěti, protože je označen jako "dětský".
Platí to i při nákupu potravin určených pro děti. Nemusíme nekriticky přijímat vše, co nám trh nabízí. Čtěme, buďme informováni a snažme se dětem vysvětlit, že růžový nápoj s princeznou jim žízeň nezažene.I když to často bývá pro rozumně myslící rodiče problém.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu