Noční pomočování dětí způsobuje stres v rodině

Noční pomočování dětí (enuresis nocturna) je stav, kdy dítě starší pěti let neudrží v noci moč a budí se do mokré postýlky. Je to léčitelný syndrom, který nejčastěji způsobuje stres v rodině. Přičemž v anamnéze není prokazatelně žádné onemocnění.

psychická onemocnění malých dětí, noční pomočování

Diagnostika

Diagnostika noční enurézy 

 • kompletní anamnéza - poskytnutí informací o dítěti, rodině, školce, možných problémech (sociálních i zdravotních) atd..,
 • fyzikální vyšetření dítěte
 • vyšetření krve
 • vyšetření moči (vyšetřuje se ranní moč, ale i moč sebraná za určitý časový úsek - např. 3 nebo 24 hod.)
 • kompletním nefrologické nebo urologickém vyšetření (vyšetření močového traktu)
 • ultrazvuk břicha
 • v případě potřeby vyloučení poruch inervace (zásobení nervovými vlákny) močového měchýře nebo vyloučení vrozené anomálie míchy a páteře se indikuje neurologické vyšetření
 • někdy je třeba i psychologické vyšetření

Léčba

Rodiče pomočujících se dětí by si měli uvědomit, že tento problém se dá bezpečně a hlavně účinně léčit. Je proto chybou čekat (někdy i několik let), dokud dítě z nočního pomočování vyroste nebo na něm zkoušet různé "zaručené" postupy, které v konečném důsledku vedou k neúspěchu a vystavují tím dítě zbytečnému stresu. Je třeba odhodit obavy ze svého selhání a navštívit lékaře, který na základě výsledků různých potřebných vyšetření určí léčbu.

 • Podstatou léčby je napodobit přirozenou schopnost organismu regulovat množství nočního moči na normální hodnoty.
 • Léčba noční enurézy obvykle začíná různými opatřeními v denním režimu dítěte. Jde o tzv.. režimová opatření, mezi které patří zejména spánkový režim, pitný režim, režim močení ale i pozitivní motivace dítěte.
 • Pokud tato opatření nevedou k požadovanému výsledku, nastupuje farmakologická terapie. Dítěti se podávají léky s obsahem desmopresinu ve formě tabletek, nosního spreje nebo rychlorozpustných tablet pod jazyk.
 • Léčbu provádějí dětští nefrologové (odborní lékaři zabývající se onemocněními ledvin) nebo pediatři. Vhodná je i podpůrná léčba dětským psychologem.
 • Léčba může být dlouhodobá a jejím cílem je pomoci dítěti vrátit se do běžného života jeho vrstevníků.
 • Velmi důležitá je i spolupráce s lékařem, který dítě léčí. Má být založena na důvěře, rodič by měl být otevřený a poskytovat lékaři pravdivé informace a odpovědi na otázky, pro něj možná někdy nepříjemné a osobní, ale potřebné pro správné stanovení diagnózy. Součástí léčby je i vedení karty Příjmu a výdeje tekutin a Zápisníku suchých nocí.

Pitný režim a strava

Tak, jako dospělý člověk i organismus dítěte musí během dne přijmout dostatečné množství tekutin (alespoň 1 litr denně, při fyzické námaze a v létě i více). Nejdůležitější u dětí trpících nočním pomočováním je správné rozdělení pití během dne. Minimálně polovinu (alespoň 3 sklenice) by mělo dítě vypít ráno a v dopoledních hodinách, zbytek odpoledne. V odpoledních a večerních hodinách nedávejte dítěti slazené nápoje, nápoje s obsahem kofeinu nebo teinu (cola, černý čaj), neboť ty vedou ke zvýšené produkci moči. Pokud je dítě žíznivé, nabídněte mu čistou vodou. Platí, že 1 hodinu před spaním dítě nemá přijímat žádné tekutiny.

I strava může mít vliv na noční pomočování

Pokud má dítě sklon k zácpě, snažte se jí předejít (podávejte mu pestrou stravu s obsahem vlákniny, celozrnné pečivo, chléb ...). Pomočujícím se dětem nedávejte k večeři jídla s vysokým obsahem vody (polévky, kompoty, omáčky, ovoce a zeleninu - např. meloun, okurky), sladká, slaná a kořeněná jídla. Pokud se dítě léčí farmakologicky (léky) je nutné omezení příjmu tekutin 1 hodinu před a 8 hodin po podání léku na maximálně 2 dcl. Také je potřeba uhlídat tzv.. "skrytý" příjem vody např.při koupání, sprchování, mytí zubů.

Režim močení

Dbejte, aby dítě přes den pravidelně a řádně močilo (v 2-3 hodinových intervalech) a nenechávalo močení na poslední chvíli. Večer těsně před spaním ho dejte vymočit a totéž zopakujte po 2 hodinách spánku. Pokud má dítě i jiné problémy související s močením, např. odkapkávání moči, nucení na močení a jiné, zaznamenejte si to a uvědomte o tom svého lékaře. Lékař vám může poradit i speciální cviky na ovládání a zlepšení činnosti močového měchýře a dolních močových cest. Pomocí těchto cviků může dojít ke zvýšení sebedůvěry dítěte (dítě je schopno kontrolovat svůj močový měchýř).

Spánkový režim

Ve spánkovém režimu by se mělo dodržovat několik zásad:

 • ukládat dítě do postele ve stejnou hodinu
 • dítě má mít vlastní postel s lehkou přikrývkou
 • před spaním pokoj vyvětrat
 • plenky na noc používejte pouze tehdy, pokud je dítě toleruje, pokud ne, raději použijte nepromokavá prostěradla z přírodních materiálů nebo gumovou podložku pod prostěradlo
 • přesvědčte se, zda je pro dítě WC dostupné i v noci (jaká je vzdálenost z jeho pokoje na WC, jestli se samo nebojí, zda je osvětlená chodba k WC) případně mu nabídněte, že může močit do nočníku umístěného v jeho pokoji
 • vzbuďte dítě na močení po 2 hodinách spánku
 • večer a před spaním minimalizujte stresy (např.psaní domácích úkolů, hádky, sledování televize)

Pozitivní motivace dítěte

Ať děláte cokoliv, nikdy byste neměli zapomínat na pochvalu a motivaci dítěte. Totéž platí i při pomočování. Každé dítě si zaslouží pochvalu, úsměv i za snahu něco udělat (u pomočujícího se dítěte to může být např.. za to, že se samo vymočilo před spaním bez upozornění rodičů, že se samo v noci probudilo a šlo se vymočit, za "suchou" noc, za pomoc při výměně ložního prádla atd..). V žádném případě není na místě dítě za pomočování obviňovat nebo ho dokonce trestat. Mluvte s dítětem a posilujte jeho sebevědomí. Motivovat ho můžete i malými odměnami za určitý počet "suchých" nocí (kino, výlet do ZOO, návštěva zábavného parku aj.). Výsledky z každé noci si zaznamenávejte do Zápisníku suchých nocí, např.sluníčkem, hvězdičkou nebo nálepkami, které má dítě rádo.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Bazény pro osvěžení v parných dnech i pro vodní radovánky

Hitem v posledních letech jsou bazény na zahradách. V letním období ocení bazén nejeden majitel domu a zahrady....
více…

Děti ve škole špatně sedí a zakládají si tak na problémy s páteří

Sezení ve škole má na děti špatný vliv. Nejhůře jsou na tom prvňáčci a děti v pubertě. Ale chodit do školy musí,...
více…

Jak vybrat dětské lyžařské brýle

Máte doma malého lyžaře nebo lyžařku? Možná ani to, ani to, třeba dítě jezdí na snowboardu! Ne, teď vážně. Ať...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…

Jak zařídit bydlení, když chceme vychovávat děti metodou Montessori?

Montessori systém výchovy dětí, to není jen návštěva školky a školy s tímto názvem, ale je to především výchova...
více…

Deset rad rodičům, kteří učí děti psát

Prvňáčci se ve škole potýkají s mnoha novými věcmi. Musí se naučit psát, číst, počítat a další a další...
více…

Milujete své dítě? Tak ho nechraňte před problémy!

Každý dospělý se ve svém životě občas setká s neúspěchem a měl by se s ním umět vyrovnat. A pokud se jedná o...
více…

Proč jsou escape roomy tak populární?

Popularita escape roomů od jejich vzniku v roce 2007 strmě stoupá. To, co dříve začalo jako několikaminutové...
více…

Milujete všechny své děti stejně?

Milujete všechny své děti stejně a chováte se k nim pokaždé tak, aby vaši lásku cítily? Pravda je, že by rodiče...
více…

Proč malé děti nechtějí spát? Mohou za to rodiče!

Máte nespavé děti? Možná bude problém ve vás, rodičích! Proto, aby dítě zdravě spalo musí mít vytvořené...
více…