Noční pomočování dětí způsobuje stres v rodině

Noční pomočování dětí (enuresis nocturna) je stav, kdy dítě starší pěti let neudrží v noci moč a budí se do mokré postýlky. Je to léčitelný syndrom, který nejčastěji způsobuje stres v rodině. Přičemž v anamnéze není prokazatelně žádné onemocnění.

Diagnostika

Diagnostika noční enurézy 

  • kompletní anamnéza - poskytnutí informací o dítěti, rodině, školce, možných problémech (sociálních i zdravotních) atd..,
  • fyzikální vyšetření dítěte
  • vyšetření krve
  • vyšetření moči (vyšetřuje se ranní moč, ale i moč sebraná za určitý časový úsek - např. 3 nebo 24 hod.)
  • kompletním nefrologické nebo urologickém vyšetření (vyšetření močového traktu)
  • ultrazvuk břicha
  • v případě potřeby vyloučení poruch inervace (zásobení nervovými vlákny) močového měchýře nebo vyloučení vrozené anomálie míchy a páteře se indikuje neurologické vyšetření
  • někdy je třeba i psychologické vyšetření

Léčba

Rodiče pomočujících se dětí by si měli uvědomit, že tento problém se dá bezpečně a hlavně účinně léčit. Je proto chybou čekat (někdy i několik let), dokud dítě z nočního pomočování vyroste nebo na něm zkoušet různé "zaručené" postupy, které v konečném důsledku vedou k neúspěchu a vystavují tím dítě zbytečnému stresu. Je třeba odhodit obavy ze svého selhání a navštívit lékaře, který na základě výsledků různých potřebných vyšetření určí léčbu.

  • Podstatou léčby je napodobit přirozenou schopnost organismu regulovat množství nočního moči na normální hodnoty.
  • Léčba noční enurézy obvykle začíná různými opatřeními v denním režimu dítěte. Jde o tzv.. režimová opatření, mezi které patří zejména spánkový režim, pitný režim, režim močení ale i pozitivní motivace dítěte.
  • Pokud tato opatření nevedou k požadovanému výsledku, nastupuje farmakologická terapie. Dítěti se podávají léky s obsahem desmopresinu ve formě tabletek, nosního spreje nebo rychlorozpustných tablet pod jazyk.
  • Léčbu provádějí dětští nefrologové (odborní lékaři zabývající se onemocněními ledvin) nebo pediatři. Vhodná je i podpůrná léčba dětským psychologem.
  • Léčba může být dlouhodobá a jejím cílem je pomoci dítěti vrátit se do běžného života jeho vrstevníků.
  • Velmi důležitá je i spolupráce s lékařem, který dítě léčí. Má být založena na důvěře, rodič by měl být otevřený a poskytovat lékaři pravdivé informace a odpovědi na otázky, pro něj možná někdy nepříjemné a osobní, ale potřebné pro správné stanovení diagnózy. Součástí léčby je i vedení karty Příjmu a výdeje tekutin a Zápisníku suchých nocí.

Pitný režim a strava

Tak, jako dospělý člověk i organismus dítěte musí během dne přijmout dostatečné množství tekutin (alespoň 1 litr denně, při fyzické námaze a v létě i více). Nejdůležitější u dětí trpících nočním pomočováním je správné rozdělení pití během dne. Minimálně polovinu (alespoň 3 sklenice) by mělo dítě vypít ráno a v dopoledních hodinách, zbytek odpoledne. V odpoledních a večerních hodinách nedávejte dítěti slazené nápoje, nápoje s obsahem kofeinu nebo teinu (cola, černý čaj), neboť ty vedou ke zvýšené produkci moči. Pokud je dítě žíznivé, nabídněte mu čistou vodou. Platí, že 1 hodinu před spaním dítě nemá přijímat žádné tekutiny.

I strava může mít vliv na noční pomočování

Pokud má dítě sklon k zácpě, snažte se jí předejít (podávejte mu pestrou stravu s obsahem vlákniny, celozrnné pečivo, chléb ...). Pomočujícím se dětem nedávejte k večeři jídla s vysokým obsahem vody (polévky, kompoty, omáčky, ovoce a zeleninu - např. meloun, okurky), sladká, slaná a kořeněná jídla. Pokud se dítě léčí farmakologicky (léky) je nutné omezení příjmu tekutin 1 hodinu před a 8 hodin po podání léku na maximálně 2 dcl. Také je potřeba uhlídat tzv.. "skrytý" příjem vody např.při koupání, sprchování, mytí zubů.

Režim močení

Dbejte, aby dítě přes den pravidelně a řádně močilo (v 2-3 hodinových intervalech) a nenechávalo močení na poslední chvíli. Večer těsně před spaním ho dejte vymočit a totéž zopakujte po 2 hodinách spánku. Pokud má dítě i jiné problémy související s močením, např. odkapkávání moči, nucení na močení a jiné, zaznamenejte si to a uvědomte o tom svého lékaře. Lékař vám může poradit i speciální cviky na ovládání a zlepšení činnosti močového měchýře a dolních močových cest. Pomocí těchto cviků může dojít ke zvýšení sebedůvěry dítěte (dítě je schopno kontrolovat svůj močový měchýř).

Spánkový režim

Ve spánkovém režimu by se mělo dodržovat několik zásad:

  • ukládat dítě do postele ve stejnou hodinu
  • dítě má mít vlastní postel s lehkou přikrývkou
  • před spaním pokoj vyvětrat
  • plenky na noc používejte pouze tehdy, pokud je dítě toleruje, pokud ne, raději použijte nepromokavá prostěradla z přírodních materiálů nebo gumovou podložku pod prostěradlo
  • přesvědčte se, zda je pro dítě WC dostupné i v noci (jaká je vzdálenost z jeho pokoje na WC, jestli se samo nebojí, zda je osvětlená chodba k WC) případně mu nabídněte, že může močit do nočníku umístěného v jeho pokoji
  • vzbuďte dítě na močení po 2 hodinách spánku
  • večer a před spaním minimalizujte stresy (např.psaní domácích úkolů, hádky, sledování televize)

Pozitivní motivace dítěte

Ať děláte cokoliv, nikdy byste neměli zapomínat na pochvalu a motivaci dítěte. Totéž platí i při pomočování. Každé dítě si zaslouží pochvalu, úsměv i za snahu něco udělat (u pomočujícího se dítěte to může být např.. za to, že se samo vymočilo před spaním bez upozornění rodičů, že se samo v noci probudilo a šlo se vymočit, za "suchou" noc, za pomoc při výměně ložního prádla atd..). V žádném případě není na místě dítě za pomočování obviňovat nebo ho dokonce trestat. Mluvte s dítětem a posilujte jeho sebevědomí. Motivovat ho můžete i malými odměnami za určitý počet "suchých" nocí (kino, výlet do ZOO, návštěva zábavného parku aj.). Výsledky z každé noci si zaznamenávejte do Zápisníku suchých nocí, např.sluníčkem, hvězdičkou nebo nálepkami, které má dítě rádo.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články