Diagnostika noční enurézy
Rodiče pomočujících se dětí by si měli uvědomit, že tento problém se dá bezpečně a hlavně účinně léčit. Je proto chybou čekat (někdy i několik let), dokud dítě z nočního pomočování vyroste nebo na něm zkoušet různé "zaručené" postupy, které v konečném důsledku vedou k neúspěchu a vystavují tím dítě zbytečnému stresu. Je třeba odhodit obavy ze svého selhání a navštívit lékaře, který na základě výsledků různých potřebných vyšetření určí léčbu.
Tak, jako dospělý člověk i organismus dítěte musí během dne přijmout dostatečné množství tekutin (alespoň 1 litr denně, při fyzické námaze a v létě i více). Nejdůležitější u dětí trpících nočním pomočováním je správné rozdělení pití během dne. Minimálně polovinu (alespoň 3 sklenice) by mělo dítě vypít ráno a v dopoledních hodinách, zbytek odpoledne. V odpoledních a večerních hodinách nedávejte dítěti slazené nápoje, nápoje s obsahem kofeinu nebo teinu (cola, černý čaj), neboť ty vedou ke zvýšené produkci moči. Pokud je dítě žíznivé, nabídněte mu čistou vodou. Platí, že 1 hodinu před spaním dítě nemá přijímat žádné tekutiny.
Pokud má dítě sklon k zácpě, snažte se jí předejít (podávejte mu pestrou stravu s obsahem vlákniny, celozrnné pečivo, chléb ...). Pomočujícím se dětem nedávejte k večeři jídla s vysokým obsahem vody (polévky, kompoty, omáčky, ovoce a zeleninu - např. meloun, okurky), sladká, slaná a kořeněná jídla. Pokud se dítě léčí farmakologicky (léky) je nutné omezení příjmu tekutin 1 hodinu před a 8 hodin po podání léku na maximálně 2 dcl. Také je potřeba uhlídat tzv.. "skrytý" příjem vody např.při koupání, sprchování, mytí zubů.
Dbejte, aby dítě přes den pravidelně a řádně močilo (v 2-3 hodinových intervalech) a nenechávalo močení na poslední chvíli. Večer těsně před spaním ho dejte vymočit a totéž zopakujte po 2 hodinách spánku. Pokud má dítě i jiné problémy související s močením, např. odkapkávání moči, nucení na močení a jiné, zaznamenejte si to a uvědomte o tom svého lékaře. Lékař vám může poradit i speciální cviky na ovládání a zlepšení činnosti močového měchýře a dolních močových cest. Pomocí těchto cviků může dojít ke zvýšení sebedůvěry dítěte (dítě je schopno kontrolovat svůj močový měchýř).
Ve spánkovém režimu by se mělo dodržovat několik zásad:
Ať děláte cokoliv, nikdy byste neměli zapomínat na pochvalu a motivaci dítěte. Totéž platí i při pomočování. Každé dítě si zaslouží pochvalu, úsměv i za snahu něco udělat (u pomočujícího se dítěte to může být např.. za to, že se samo vymočilo před spaním bez upozornění rodičů, že se samo v noci probudilo a šlo se vymočit, za "suchou" noc, za pomoc při výměně ložního prádla atd..). V žádném případě není na místě dítě za pomočování obviňovat nebo ho dokonce trestat. Mluvte s dítětem a posilujte jeho sebevědomí. Motivovat ho můžete i malými odměnami za určitý počet "suchých" nocí (kino, výlet do ZOO, návštěva zábavného parku aj.). Výsledky z každé noci si zaznamenávejte do Zápisníku suchých nocí, např.sluníčkem, hvězdičkou nebo nálepkami, které má dítě rádo.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu