O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily, tablety a počítači psát nebudeme. My se zaměříme na to, že by se děti měly více hýbat a k tomu je na trhu dostatek cenové přijatelných a věku odpovídajících sportovních potřeb.

míč, kolo, sport, zdraví, děti, rodiny, pohyb, sport

Míče, kola, koloběžky...

Součástí vět v rozhovorech o dětech byly kdysi míče, stromy, tříkolky, houpačky - dnes ve spojitosti s dětmi skloňujeme výrazy jako obezita, srdeční onemocnění, cukrovka a podobně. Jak opět v dětech probudit chuť sportovat a hýbat se? Jak vybrat ten správný kroužek či sport, a kdy s ním začít? Aby nebylo příliš pozdě, ale aby do jeho výběru mohliyzasáhnout i ony? Prvním krokem je vědět, jaké sporty jsou vhodné s ohledem na věk dítěte.

Děti ve věku 2-5 let

Batolata a děti v předškolním věku se potřebují zdokonalovat v mnoha základních pohybech a na organizované sporty jsou ještě příliš malé. V tomto věku je zbytečné dítě zatěžovat tuctem kroužků a koníčků. Děti, které se účastní organizovaných sportů, z nich ještě nedokážou získat nějaké dlouhodobé výhody ve vztahu ke sportovním výkonem v budoucnosti. V tomto věku je nejvhodnější nestrukturovaná volná hra jako je běhání, tančení, skákání, kotrmelce, házení, chytání, plavání. Vítány a dětmi velmi oblíbené jsou dopravní prostředky poháněné vlastní silou. Tříkolka nebo dětské odrážedlo má široké sezení, které podporuje správný vývoj kyčlí batolat. Do odrážení se zapojují velké svalové skupiny, čímž se správně rozvíjí motorika a podporuje mobilita. Dítě si při nasedání i jízdě zároveň dává pozor, aby nespadlo, udržuje rovnováhu, zpevňuje zádové svalstvo, při řízení zapojuje svaly rukou a rozvíjí koordinaci. Pokud vaše dítě začne v tomto věku inklinovat například k fotbalu či krasobruslení, neodrazujte ho, jen mu zajistěte vhodné prostředí. Promluvte si s klubem ve vašem městě a zjistěte, v jakém věku je vhodné začít se věnovat dané aktivitě a jakou úroveň jeho znalostí vyžaduje. Není kam spěchat, váš malý fotbalový nadšenec bude s potěšením kopat do míče i na dvoře za domem, dokud nebude dost vyspělý na zařazení do skutečného fotbalového týmu.

Děti ve věku 6-9 let

S přibývajícím věkem se dětem prodlužuje schopnost soustředit se a koncentrovat. Zlepšuje se také pozornost, pohybové dovednosti, házení na delší vzdálenosti. Školáci prvního stupně již umí dodržovat pravidla a věnovat se organizovaným aktivitám - běhu, fotbalu, gymnastice, plavání, tenisu, bojovým uměním. V tomto věku je vynikající například skákání na trampolíně. Trampolíny slouží nejen k vybití přebytečné energie dětí, ale zlepšují koordinaci pohybů, efektivně rozhýbou tělo a zlepšují koncentraci. Při skákání se zdokonaluje síla, flexibilita, rovnováha, výdrž, reakční rychlost a zvyšuje se hustota kostí (předcházení osteoporózy). Skákání také zlepšuje náladu a zkvalitňuje spánek.

Věk 10 let a více

V deseti letech je vidění již plně vyvinuté, koordinace a rovnováha je lepší, děti jsou schopné porozumět pravidlům a zapamatovat si strategie. Děti jsou již obvykle připraveny věnovat se sportům vyžadujícím složité dovednosti - fotbalu, basketbalu, hokeji, nohejbalu, volejbalu. Stejně jako věk, berte v úvahu i radost dítěte při provádění různých pohybových aktivit. Dítě může přirozeně upřednostňovat určité aktivity před jinými a rodiče by to neměli ignorovat. Neměli by ale dítě nutit zaměřovat se pouze na jeden druh sportu, protože to může zmařit snahu dítěte objevovat a zkoušet i jiné dovednosti, které si může oblíbit.  Také je třeba pamatovat na to, že děti se věkem mění, ale radost z pohybu jim je potřeba dopřávat již od nejútlejšího věku. Jen tak se budou zdravě vyvíjet a až vyrostlou, nebudou vyhledávat ordinace ortopedů.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Stres žen, které chtějí být dokonalé matky, manželky a pracovnice

Rodina a domov, to by mělo být místo, které nás nabijí pozitivní energií, kde si můžeme a také musíme, odpočinout...
více…

Matky méně riskují, u mužů otcovství touhu po risku nezbrzdí

Mateřství změní nejen postavu žen, ale také jejich chování a priority. Začnou být zodpovědné a méně riskují....
více…

Lyžařský výcvik pro všechny děti

Lyžařský výcvik, který byl dříve pro všechny děti samozřejmostí, se dnes stává noční můrou rodičů. A proto...
více…

Dovolená s malými dětmi se dá užít v klidu, chce to jen systém

Chystáte se na dovolenou s malými dětmi? Nemáte hlídací babičky nebo si prostě chcete dovolenou užít jako rodina?...
více…

Oslava bez sfouknutí svíček na dortu?

Oslava narozenin bez sfouknutí svíček? Ano, pokud se jedná o dětskou oslavu a oslavenec se narodil v Austrálii. Jedná se...
více…

Rukavice na outdoorové aktivity

Palcové, prstové nebo s krátkými prsty? Tak to záleží na konkrétní outdoorové aktivitě! Ale zkrátka rukavice k...
více…

Termoprádlo pro ženy

Pryč jsou doby, kdy spodní prádlo a trička ovládala bavlna, která je sice na nošení velice příjemná, ale nesvědčí...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Skialpinistické a freeride batohy

Lyžování a snowboarding ve volném horském terénu, to jsou krásné, ale náročné sporty, které vyžadují také velmi...
více…

Elektrická vozítka pro děti – je taková hračka vhodná pro vaše dítě?

Když se vysloví elektrické vozítko pro dítě, většina lidí se mračí. Že by dítě mělo raději běhat, skákat,...
více…