Obaly s obsahem bisfenolu brání dokonce i umělému oplodnění!

Dříve si ženy s otěhotněním nedělaly starosti. Tedy spíše dělaly, ale více s nechtěným otěhotněním, než s tím, že by otěhotnět nemohly. Určitě, také byly ženy, které nemohly mít děti, ale bezdětné páry byly spíše výjimkou. Dnes párů, bezúspěšně usilujících mnoho let o početí miminka, přibývá. Lékaři radí upravit životosprávu, ale nově také to, aby si potencionální rodiče dávali pozor na škodliviny v plastových obalech, se kterými se denně setkáváme.

těhotenství, umělé oplodnění, ženy, plasty, bisfenol

Problematické obaly

Ani si neuvědomujeme, s jakým množstvím pro náš organismus škodlivých látek se denně setkáváme, a to při zcela běžných činnostech. Některé z těchto látek však mohou negativně ovlivnit i plodnost. Pro mnohé překvapivé zprávy přinesl americký výzkum, který ukázal, že látky, které se nacházejí v některých plastových obalech potravin a nápojů mohou mít negativní vliv na reprodukci. Problematickou v této oblasti se zdá látka nazvaná Bisfenol A (BPA), která, pokud se předběžné výzkumy potvrdí, snižuje šanci na úspěch umělého oplodnění, ale také může negativně ovlivnit schopnost embryí, uchytit se v děloze. Mimořádně důležitým faktorem, ovlivňujícím lidskou reprodukci je životní prostředí, proto je nutná jeho ochrana, zejména pokud jde o toxické látky.

Nepříznivé výsledky

Tým z Uiversity of California se zabýval měřením BPA u lidí, kteří se pokoušeli o umělé oplodnění. V případě 93 procent žen a 81 procent mužů byla tato chemická látka zjištěna. Vědci také zjistili, že ženám s měřitelným BPA se nedaří otěhotnět. Vědci se domnívají, že tento nález je důkazem toho, že BPA může ovlivnit šance na úspěšné, i umělé oplodnění. Vědci z Harvardské školy veřejného zdraví zkoumali, zda má přítomnost BPA u mužů vliv na kvalitu spermií. Zde se však žádný negativní vliv nenašel. Nicméně, tato studie byla relativně malá a bude mít ještě pokračování. Další studie objevila, že BPA má pravděpodobně vliv i na schopnost buněk zárodku dělit se a uchytit se na stěně dělohy. Předchozí pokusy na zvířatech ukázaly, že tato chemická látka může způsobit vrozené vady a vývojové problémy u dětí, podobně jako jiné nebezpečné chemikálie. Potvrdí nebo vyvrátí tento fakt ještě další testy.

Nejen neplodnost?

Kromě reprodukčních problémů, je podezření, že BPA způsobuje nebo zhoršuje několik zdravotní problémy - rakovina, cukrovka, obezita a podobně. Snad nejzávažnější je to, pokud se prokáže škodlivost BPA, že ho můžeme "získat" přímým kontaktem nejen se samotnou chemikálií jako takovou, ale i konzumací jídla nebo nápojů, které byly v přímém styku s materiálem obsahujícím BPA. Jde zejména o zmíněné obaly potravin. I když vliv bisfenolu na lidské zdraví a plodnost ještě není stoprocentně potvrzen, ukážou ho až další výzkumy, je jisté, že čím méně chemikálií do sebe dáváme, tím lépe pro nás i naše děti. A to je jedno zda formou potravin, nápojů nebo jednoduše z prostředí, ve kterém žijeme. Vždyť se v něm dnes nachází už i tak velké množství škodlivin, jejichž přítomnost ovlivnit sami nemůžeme.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Alkohol ničí milostný život, způsobuje neplodnost a problémy s potencí

Před milováním láhev vína na náladu, několik koktejlů v baru a divoká noc s neznámou nebo pár panáků na kuráž?...
více…

Proč přestat kouřit a jak je to s plánováním těhotenství u žen kuřaček?

Cigarety neustále zdražují a přibývá i kuřáků, kteří chtějí s tímto, životu nebezpečným zlozvykem skoncovat....
více…

Kdy znovu otěhotnět, pokud chcete mít zdravé dítě?

Velký věkový rozdíl mezi sourozenci nemusí být vždy ideální, ale ideální není ani snaha rodit jako na běžícím...
více…

Nejlepší ochrana proti těhotenství a životu nebezpečným chorobám

Austrálie přišla s novým, bezpečnějším druhem kondomů. Přestože kondomy jsou považovány za jednu z...
více…

Muži, kteří masturbují, předcházejí problémům s prostatou

Proč muži masturbují? A proč masturbují, přestože jsou se svým sexuálním životem spokojeni? To jsou otázky, které...
více…

Čepice, šátky a kukly

Čepice, šátky, kukly, klobouky, kšiltovky nebo čelenky, to nejsou jen zajímavé designové doplňky k outdoorovému...
více…

Horolezecké boty

Horolezecké boty patří mezi mercedesy ve sportovní outdoorové obuvi. Ale pozor! Jejich vymazlených vlastností nejlépe...
více…

Kotníkové trekové boty

Pořídit si vysoké trekové boty, to není pro aktivní turisty a turistky pouze módní záležitost, ale vyloženě...
více…

Trekové boty - nízké

Vybrat pohodlné trekové boty, to je často lepší než výhra v loterii. Ale výběrem to nekončí! Ani ty nejdražší...
více…

Sandály

Určitě nám dáte za pravdu, že pohodlné sandály patří mezi nejoblíbenější boty u žen i u mužů. Rádi si je...
více…