Od kdy doporučují lékaři saunování malých dětí?

Saunování, neboli pobyt v sauně vyhledávají vyznavači zdravého životního stylu a otužování na celém světě. Saunu navštěvují dokonce i velmi malé děti a naopak lidé v hodně zralém věku. Ve Finsku dokonce berou do sauny i novorozence krátce po porodu. Ale to zajisté není vhodné pro každé miminko a určitě se nejedná o veřejné sauny. Každopádně i tak je vhodná konzultace s dětským lékařem. V našem státě není saunování malých dětí příliš rozšířené, přesto některá předškolní zařízení pravidelně s dětmi saunu navštěvují. A co pobyt v sauně malým dětem přinese a na co je třeba dávat zvýšený pozor?

děti, sauna, otužování malých dětí, zdraví dětí

Rituál pro zdraví

Saunování odstraňuje psychickou i fyzickou únavu, uvolňuje, zmírňuje bolesti, přináší příjemný pocit, zmírňuje stres, otužuje tělo a zvyšuje jeho obranyschopnost (pravidelné saunování např. snižuje výskyt chřipky), prokrví dýchací cesty, otevírá póry na pokožce, kterou současně prokrvuje a pročišťuje, posiluje srdce a cévy, zlepšuje krevní oběh a přispívá k prevenci revmatických onemocnění, infarktu a jiných nemocí. Pozitivně ovlivňuje zejména děti, které mají často respirační a astmatické problémy. Na posílení imunity se doporučuje pravidelné saunování jednou týdně, a to i v létě, které způsobuje vzestup hladiny imunoglobulinu A, který se vyskytuje na sliznici dýchacích cest. Proto právě pobyt v sauně zlepšuje odolnost dětí proti virovým infekcím horních cest dýchacích. Sauna dětem zkvalitňuje spánek, zlepšuje náladu a pohodu, ba dokonce pomáhá zbavit je stresu ze školy.

Kdy a jak začít

První seznámení dítěte se saunou závisí spíše na postoji rodičů a jejich vztahu k saunování. Některé děti se do "páry" mohou dostat i bez vlastního přičinění, ještě před narozením, pokud jejich mamina neměla v těhotenství v sauně problémy. Dítě mladší než tři měsíce ale ještě nezvládá regulaci tělesné teploty a ani se neumí tak potit. Dětští lékaři tvrdí, že minimální věk pro saunování dítěte je půl roku, ale optimální jsou 2 až 3 roky věku. Tehdy už dítě umí udržet moč a stolici a nebude v sauně sedět v počurané nebo pokakané pleně. Vše závisí na dítěti, protože každé je jiné a rady se v tomto směru nedají zobecnit. Se saunováním však je potřeba začít velmi pomalu, zejména co se týče délky pobytu. Nejprve stačí jen 2 -3 minuty a postupně, i podle toho zda se to dítěti líbí, tento interval prodlužovat. Při saunování malého dítěte platí zásada, že krátce a intenzivně. Věřte jeho pocitům, nenuťte ho zůstávat v sauně déle jen proto, že za ni zaplatili ... Myslete na to, že malé dítě může v sauně vyplašit vysoká teplota, uzavřený prostor, horký vzduch, který je pálí v nose, a proto je ho třeba ujistit, že ze sauny můžete kdykoliv odejít. Odborníci doporučují zpočátku navštěvovat saunu s nižší teplotou, nebo v klasické finské sauně nechat dítě sedět na nejnižší lavici. Dítě do 5 let by v ní nemělo být déle než 4 minuty, starší až 7 minut. Během saunování je třeba dítě sledovat, zda se mu dobře dýchá a zda velmi nerudne jeho pokožka. Pečlivě je třeba kontrolovat čas, a protože u dětí rychleji dochází k dehydrataci, dbát na dostatek tekutin, např. vlažného čaje. Při pocitu velkého tepla může dítě dýchat nosem tak, že si z dlaní udělá jakousi mušli, ve které se bude před vdechnutím trochu zvlhčovat vzduch, který zabrání vysoušení sliznice.

Co je potřeba ještě vědět?

Na saunování s malými se snad nejvíce hodí domácí rodinná sauna, kde je zaručena zejména stoprocentní hygiena. Teplota horké části saunové lázně pro děti má být 86 ° C ve výšce 175 cm nad podlahou, což znamená, že ve výšce 90 cm na druhém stupni sezení je teplota 60 až 65 ° C. Výhoda domácí sauny je i v tom, že zdravé děti se mohou kdykoliv saunovat, a už od třetího měsíce věku. I během krátkého saunování je třeba umět, zejména malé dítě, zabavit, např. s ním mluvit, číst knížku, pozorovat přesýpací hodiny, nebo si hrát s vodou ve kbelíku apod. Vedle toho si je však třeba všímat i toho, kdy začíná být neklidné, vrtí se, ztrácí trpělivost a nudí se, což je jednoznačným signálem, že toho má plné zuby a je nejvyšší čas odejít. Pak dítě pomalu ochlaďte pod sprchou nebo v bazénu, voda však nesmí být ledová, aby nedostalo křeče, ale vlažná! Zabalte ho do osušky, resp. županu, přikryjte a nechte vleže odpočívat. Děti velmi rychle vychladnou, a tak je ideální proces saunování zopakovat alespoň dvakrát. Samozřejmě, že s ohledem na dítě, aby to zvládlo. Do sauny nesmějí jít děti s plným bříškem. Poslední jídlo by mělo mít asi dvě hodiny před vstupem do sauny, po které bude zase potřeba podávat dostatek tekutin. Nejvhodnější denní čas na saunování doma je v podvečer kolem 17. - 18. hodiny, před večeří, po které dítě čeká už jen hluboký, zdravý a osvěžující spánek.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zvětšená nosní mandle

Časté onemocnění horních cest dýchacích a opakované záněty mohou vést u dětí ke zvětšení nosní mandle, která...
více…

Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…

Jak by měla vypadat správně vybavená lékárnička?

Ze zákona je nutné vozit s sebou lékárničku v autě, ovšem to neznamená, že se nám nemůže hodit i jinde. Ať už...
více…

Dezinfekce na ruce: Která je nejspolehlivější?

Dezinfekce rukou je velmi důležitá, avšak přesto na to mnoho lidí nemyslí. Obzvláště pokud se pohybujete na...
více…

Kuchařka pro dceru: Chybět by neměla nikomu, kdo je v kuchyni teprve v začátcích

Tato kuchařka se skvěle hodí pro každého, kdo by se chtěl naučit vařit, ale stále tak trochu tápe. Obsahuje totiž...
více…

Jak přestat kouřit a už znovu nezačít?

Se začátkem roku přichází, pro kuřáky nepopulární, zdražování cigaret. A s ním ruku v ruce i odhodlání, s...
více…

Probiotika mohou způsobovat poruchy soustředění

Syntetické léky mají své léčivé, ale i vedlejší, a to někdy hodně negativní, účinky. Některé z nich by měla...
více…

Podzimní jídelní a nápojový lístek

Podzim, to není jen změna oblečení, ale i zásadní změna jídelníčku. S ubývající venkovní teplotou je třeba do...
více…

Teplé koupele nohou ochrání před podzimním nachlazením

I když to tak venku zatím moc nevypadá, je podzim. A podzim s sebou přináší i sychravé počasí a nízké venkovní...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…