Od kdy doporučují lékaři saunování malých dětí?

Saunování, neboli pobyt v sauně vyhledávají vyznavači zdravého životního stylu a otužování na celém světě. Saunu navštěvují dokonce i velmi malé děti a naopak lidé v hodně zralém věku. Ve Finsku dokonce berou do sauny i novorozence krátce po porodu. Ale to zajisté není vhodné pro každé miminko a určitě se nejedná o veřejné sauny. Každopádně i tak je vhodná konzultace s dětským lékařem. V našem státě není saunování malých dětí příliš rozšířené, přesto některá předškolní zařízení pravidelně s dětmi saunu navštěvují. A co pobyt v sauně malým dětem přinese a na co je třeba dávat zvýšený pozor?

děti, sauna, otužování malých dětí, zdraví dětí

Rituál pro zdraví

Saunování odstraňuje psychickou i fyzickou únavu, uvolňuje, zmírňuje bolesti, přináší příjemný pocit, zmírňuje stres, otužuje tělo a zvyšuje jeho obranyschopnost (pravidelné saunování např. snižuje výskyt chřipky), prokrví dýchací cesty, otevírá póry na pokožce, kterou současně prokrvuje a pročišťuje, posiluje srdce a cévy, zlepšuje krevní oběh a přispívá k prevenci revmatických onemocnění, infarktu a jiných nemocí. Pozitivně ovlivňuje zejména děti, které mají často respirační a astmatické problémy. Na posílení imunity se doporučuje pravidelné saunování jednou týdně, a to i v létě, které způsobuje vzestup hladiny imunoglobulinu A, který se vyskytuje na sliznici dýchacích cest. Proto právě pobyt v sauně zlepšuje odolnost dětí proti virovým infekcím horních cest dýchacích. Sauna dětem zkvalitňuje spánek, zlepšuje náladu a pohodu, ba dokonce pomáhá zbavit je stresu ze školy.

Kdy a jak začít

První seznámení dítěte se saunou závisí spíše na postoji rodičů a jejich vztahu k saunování. Některé děti se do "páry" mohou dostat i bez vlastního přičinění, ještě před narozením, pokud jejich mamina neměla v těhotenství v sauně problémy. Dítě mladší než tři měsíce ale ještě nezvládá regulaci tělesné teploty a ani se neumí tak potit. Dětští lékaři tvrdí, že minimální věk pro saunování dítěte je půl roku, ale optimální jsou 2 až 3 roky věku. Tehdy už dítě umí udržet moč a stolici a nebude v sauně sedět v počurané nebo pokakané pleně. Vše závisí na dítěti, protože každé je jiné a rady se v tomto směru nedají zobecnit. Se saunováním však je potřeba začít velmi pomalu, zejména co se týče délky pobytu. Nejprve stačí jen 2 -3 minuty a postupně, i podle toho zda se to dítěti líbí, tento interval prodlužovat. Při saunování malého dítěte platí zásada, že krátce a intenzivně. Věřte jeho pocitům, nenuťte ho zůstávat v sauně déle jen proto, že za ni zaplatili ... Myslete na to, že malé dítě může v sauně vyplašit vysoká teplota, uzavřený prostor, horký vzduch, který je pálí v nose, a proto je ho třeba ujistit, že ze sauny můžete kdykoliv odejít. Odborníci doporučují zpočátku navštěvovat saunu s nižší teplotou, nebo v klasické finské sauně nechat dítě sedět na nejnižší lavici. Dítě do 5 let by v ní nemělo být déle než 4 minuty, starší až 7 minut. Během saunování je třeba dítě sledovat, zda se mu dobře dýchá a zda velmi nerudne jeho pokožka. Pečlivě je třeba kontrolovat čas, a protože u dětí rychleji dochází k dehydrataci, dbát na dostatek tekutin, např. vlažného čaje. Při pocitu velkého tepla může dítě dýchat nosem tak, že si z dlaní udělá jakousi mušli, ve které se bude před vdechnutím trochu zvlhčovat vzduch, který zabrání vysoušení sliznice.

Co je potřeba ještě vědět?

Na saunování s malými se snad nejvíce hodí domácí rodinná sauna, kde je zaručena zejména stoprocentní hygiena. Teplota horké části saunové lázně pro děti má být 86 ° C ve výšce 175 cm nad podlahou, což znamená, že ve výšce 90 cm na druhém stupni sezení je teplota 60 až 65 ° C. Výhoda domácí sauny je i v tom, že zdravé děti se mohou kdykoliv saunovat, a už od třetího měsíce věku. I během krátkého saunování je třeba umět, zejména malé dítě, zabavit, např. s ním mluvit, číst knížku, pozorovat přesýpací hodiny, nebo si hrát s vodou ve kbelíku apod. Vedle toho si je však třeba všímat i toho, kdy začíná být neklidné, vrtí se, ztrácí trpělivost a nudí se, což je jednoznačným signálem, že toho má plné zuby a je nejvyšší čas odejít. Pak dítě pomalu ochlaďte pod sprchou nebo v bazénu, voda však nesmí být ledová, aby nedostalo křeče, ale vlažná! Zabalte ho do osušky, resp. županu, přikryjte a nechte vleže odpočívat. Děti velmi rychle vychladnou, a tak je ideální proces saunování zopakovat alespoň dvakrát. Samozřejmě, že s ohledem na dítě, aby to zvládlo. Do sauny nesmějí jít děti s plným bříškem. Poslední jídlo by mělo mít asi dvě hodiny před vstupem do sauny, po které bude zase potřeba podávat dostatek tekutin. Nejvhodnější denní čas na saunování doma je v podvečer kolem 17. - 18. hodiny, před večeří, po které dítě čeká už jen hluboký, zdravý a osvěžující spánek.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zvětšená nosní mandle

Časté onemocnění horních cest dýchacích a opakované záněty mohou vést u dětí ke zvětšení nosní mandle, která...
více…

Jak by měla vypadat správně vybavená lékárnička?

Ze zákona je nutné vozit s sebou lékárničku v autě, ovšem to neznamená, že se nám nemůže hodit i jinde. Ať už...
více…

Dezinfekce na ruce: Která je nejspolehlivější?

Dezinfekce rukou je velmi důležitá, avšak přesto na to mnoho lidí nemyslí. Obzvláště pokud se pohybujete na...
více…

Kuchařka pro dceru: Chybět by neměla nikomu, kdo je v kuchyni teprve v začátcích

Tato kuchařka se skvěle hodí pro každého, kdo by se chtěl naučit vařit, ale stále tak trochu tápe. Obsahuje totiž...
více…

Jak přestat kouřit a už znovu nezačít?

Se začátkem roku přichází, pro kuřáky nepopulární, zdražování cigaret. A s ním ruku v ruce i odhodlání, s...
více…

Probiotika mohou způsobovat poruchy soustředění

Syntetické léky mají své léčivé, ale i vedlejší, a to někdy hodně negativní, účinky. Některé z nich by měla...
více…

Podzimní jídelní a nápojový lístek

Podzim, to není jen změna oblečení, ale i zásadní změna jídelníčku. S ubývající venkovní teplotou je třeba do...
více…

Teplé koupele nohou ochrání před podzimním nachlazením

I když to tak venku zatím moc nevypadá, je podzim. A podzim s sebou přináší i sychravé počasí a nízké venkovní...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…

Pokojová rostlina, která nahradí šalvěj a kapky do nosu - Rýmovník eukalyptový

Rýma a ucpaný nos dokáží pěkně potrápit. Sice se říká, že neléčená a léčená trvá stejně, tedy přibližně...
více…