Olej z bílého máku - léčivé a kosmetické účinky

Makové koláče zná asi každý, ale znáte také účinky makového oleje? Je to za studena lisovaný chutný olej, který má léčivé účinky, ale také ho můžete použít v péči o pleť. Historie jeho použití sahá až do starověku.

olej z bílého máku, léčivé oleje, přírodní lékárna, zdraví, kosmetika, masáže

Pohled do historie

Zdroje ještě z dob Starého Řecka popisují přípravu bojovníků před samotným zápasem. Účastníci her vařili mák ve víně a přidávali do něj med, aby dostali sílu. Natírali se makovým olejem, aby odstranily strach, povzbudili se před zápasem a dosáhli potřebný klid a koncentraci. Dále staří řečtí lékaři používali mák a makový olej jako sedativum na zmírnění fyzické i psychické bolesti. Ženám doporučovali natírat si prsa se ​​směsí makového a olivového oleje jako prevenci rakoviny prsu, která byla známá už i v těchto časech.

Co víme dnes o bílém máku a makovém oleji?

Z nudných a suchopárných informací o chemickém složení zmiňme pouze ty pro nás zajímavé. V 100 g makových zrníček se nachází 1 400 mg vápníku a ve větším množství i fosfor, železo, zinek a různé vitamíny. Zralé semeno z bílého máku po ručním sběru neobsahuje opium, a proto se není třeba obávat konzumace makového oleje. Samozřejmě, když jde o samotný makový olej, tyto hodnoty se do určité míry mění. Bílý mák sklizený výlučně ručně se nepoškodí, neoxiduje, a proto má příjemnou oříškovou chuť. Makový olej z něj je slaďoučký, světle oranžové barvy. Aroma je makové a připomíná i lískový ořech. Alergie na makový olej jsou možné jako na cokoliv jiného, ​​ale jsou velmi vzácné. Přesto je třeba olej nejprve vyzkoušet tak, že si ho natřete na předloktí, počkáte určitý čas, a pak přejdete na užívání po malých lžičkách. Pokud se neprojeví nežádoucí reakce, až potom přejdete na normální množství předepsané odborníkem.

Makový olej z bílého máku sklizený ručně

v kombinaci s léky předepsanými od lékaře pomáhá v následujících situacích:

  • Chronická únava: Makový olej v relativně krátkém čase odbourává syndrom chronické únavy, ale pozor, při takové diagnóze musíte prověřit možnost, že v sobě nemáte i více druhů parazitů, hub, plísní, diabetes apod.
  • Anémie: Důvody této nemoci jsou různé, ale v případě nedostatečné "síly krve" a jejího množství z jakékoli příčiny se doporučuje pít denně 3 PL makového oleje z bílého máku.
  • Stabilní činnost srdce: Zvláště dobré jsou účinky při angíně pectoris a na křeče vaskulární soustavy. Vtíráním makového oleje do kůže se normalizuje činnost kapilární soustavy a následkem je normalizace krevního tlaku. Pro ten účel se může makový olej míchat s růžovou vodou. Jedna lžíce makového oleje a tři lžíce růžové vody se smíchají a v těžších případech se podle možností natírají vícekrát denně na celé tělo.
  • Migréna: V případě migrény třeba pít denně dostatečné množství vody, které se rozlišuje případ od případu. 3x denně před jídlem rozpustit polévkovou lžíci makového oleje v ústech a spolknout. Čelo, spánky a zátylek podle možnosti vícekrát natřít výše uvedenou směsí oleje a růžové vody.
  • Neuropatie: V případě takové diagnózy berte 3x denně 1 PL makového oleje pár minut před jídlem. Vícekrát denně natírejte nemocná místa směsí růžové vody a makového oleje.
  • Spazmolitický účinek: Platí stejný postup jako při neuropatii.
  • Stresující podmínky: Makový olej se vřele doporučuje lidem, kteří pracují nebo žijí v stresových podmínkách. Pod tím se myslí i psychická i fyzická námaha. Použití makového oleje se doporučuje zejména při emotivních zátěžích a podrážděnosti. Například v případě ztráty partnera, příbuzných, či jiné blízké osoby se užívání makového oleje osvědčilo. Po verbálním duelu nebo nějaké jiné konfliktní situaci sáhněte raději po makovém oleji než po čokoládě, nebo pilulce na uklidnění. Jak rychle makový olej začne účinkovat, závisí na optimální úrovni vašeho cholesterolu. Ta v žádném případě nemůže být příliš nízká.
  • Náročné sportovní výkony: Zvláště je třeba zdůraznit výborný vliv makového oleje na sportovce, kteří jsou pod psychickým a fyzickým nátlakem. V masérství je to vysoce ceněný olej, který výrazně pomůže při problémech s cirkulací.
  • Revmatická onemocnění: V dnešní době je již dobře známo, jak léky klasické medicíny na tuto nemoc negativně ovlivňují naše tělo. Proto je skvělé, že v makovém oleji existuje zdravý alternativní způsob léčby. Bezpodmínečně se však o stravě poraďte s vaším praktickým lékařem! Makový olej berte 3x denně po 1,5 PL. Vícekrát denně natřete postižená místa směsí růžové vody a makového oleje. Makový olej se doporučuje převalovat v ústech při těžších chorobách a silných psychických zátěžích dva až pětkrát denně v množství 2 - 5x denně, vždy po 19 minut. Následně je třeba bezpodmínečně olej vyplivnout a vypláchnout ústa vodou. Toto vše platí pouze v případě, pokud se používá makový olej lisovaný výlučně za studena.

Dopřejte zdravou péči i svým malým dětem

Ale zejména před koupí dětského oleje si pozorně prohlédněte složení na etiketě. Drtivá většina olejů pro vaše děti je vyrobena z nafty (parafín). Při přebalování vám doporučujeme natřít vaše miminko směsí 3 - 5 PL růžové vody a 1 PL makového oleje z bílého máku z ručního sběru, lisovaného za studena. Výsledky vás příjemně překvapí. Různé záněty a menší ekzémy se z kůže vašeho dítěte mohou velmi rychle ztratit. 

Kosmetické účinky makového oleje

Makový olej velmi dlouho udržuje vlhkost kůže, a tak i minerální rovnováhu v kůži. V případě suché a citlivé pokožky smíchejte makový olej s růžovou vodou a často se směsí natírejte. Pokožka dostane sametový vzhled. Tato kombinace rovněž vyhlazuje drobné vrásky kolem očí. Pokud jedete na dovolenou, sbalte si s sebou makový olej z bílého máku a růžovou vodu. Smíchejte je v poměru půl na půl a vícekrát v průběhu dne se směsí natřete. Samozřejmě, i zde platí pravidlo vystavování se slunečnímu záření: ráno na přímé slunce do 10 - 11 ha odpoledne od 16 - 17 h. Makový olej se postará o to, abyste získali krásnou bronzovou barvu a odfiltruje část škodlivých slunečních paprsků,růžová voda zas zabrání vysušování kůže. Za každých okolností však pozor na silné slunce!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zdravé tuky - cesta ke zdraví a štíhlé postavě

Nedostatek tuků bere energii. V těle se nemohou dostatečně tvořit hormony, chybí ochrana pro orgány a nefungují v tuku...
více…

Cibule účinně bojuje proti osteoporóze, česnek proti kvasinkám

Česnek a cibule - aromatický přírodní zázrak, který má více v oblibě mužská část lidstva. Ne, že by ženám...
více…

Přírodní lék na chřipku a nachlazení - ajurvédská česneková polévka

V dnešní době si sousta z nás myslí, že nemoci léčí jen léky z lékárny. Ale to vůbec není pravda. Léčit...
více…

Česnek posílí váš zrak

Česnek je jedna z nejzdravějších, i když ne nejvoňavějších rostlin, která pochází z Asie. Kdysi byl dokonce...
více…

Jak přestat kouřit a už znovu nezačít?

Se začátkem roku přichází, pro kuřáky nepopulární, zdražování cigaret. A s ním ruku v ruce i odhodlání, s...
více…

Polévky pro chladné zimní počasí - polévky posilující imunitu

Chladné roční období, to čas pro zvýšenou konzumaci teplých nápojů, ale také teplých jídel. A součástí menu by...
více…

Hubnutí s úsměvem, bez hladovění a s dobrým pocitem? Stravování ve francouzském stylu!

Chcete zhubnout a již při slově dieta máte husí kůži? Tak to je všechno špatně a nikdy nezhubnete! Přitom zhubnout...
více…

Příjemné a na došlap měkké korkové dlaždice vytvoří v interiéru pohodovou atmosféru

Stále větší oblibu mezi podlahovými krytinami získává korek. Kdo dává přednost ekologickým přírodním...
více…

Problém s plešatostí? Řeší ho hned několik postupů

Plešatost je velkým problémem. Velmi často je spojována jenom s muži, ale pravda je taková, že se dané problémy...
více…

Proč nám chybí vitaminy? Mohou za to léky, stres a kouření!

Vitaminy jsou důležité katalyzátory biochemických reakcí v těle. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a...
více…