Jak opravit škrábance na světlech automobilu?

Na design předních světlometů jsou kladeny stále větší nároky, stejně jako na snižování výrobních nákladů a hmotnosti vozidel. I tyto důvody přinutily výrobce nahradit klasické sklo předních světlometů umělým plastem - polykarbonátem. Na první pohled mají taková plastová krycí skla samé výhody, avšak po čase se ukáže jejich hlavní nevýhoda. Polykarbonátové kryty předních světlometů, které obsahují i ​​ochrannou UV vrstvu, jsou podstatně náchylnější k opotřebení vnějšími vlivy než klasické sklo. Jedná se o drobné škrábance, oděrky od odletujících kamínků, či nepěkné zežloutnutí krycí vrstvy. To má za následek jejich nižší výkonnost, a tím i snížení bezpečnosti.

světla, světlomety, auto, oprava

Nutná výměna?

Ve snaze o nápravu takového stavu si většinou vyslechnete verdikt, že je nutná výměna světla. Ne vždy je však situace tak špatná, aby muselo dojít k výměně celého světla. Mnohokrát situaci výrazně vylepší tzv. leštění krycího skla, samozřejmě při dodržení určitých postupů. Obnovu světlometů nabízí poměrně dost odborných servisů, ale při troše šikovnosti a vhodného vybavení si můžete pomoci i sami. Pro usnadnění existují sady na renovaci světlometů, kde na kompletní renovaci postačí pouze obyčejná vrtačka a níže uvedený postup. Komu by se i tento postup zdál zbytečně drahý, dá se nakoupit potřebné vybavení i jednotlivě a v případě potřeby použít i několikrát.

Tip: Renovaci světlometů jistě zvládnete doma v garáži. U jiných prací doporučujeme navštívit autoservis AutoIndividual, kde zvládnou běžné servisní práce, které doma “na koleně” neuděláte. A to bez starostí.

Jak postupovat při renovaci?

Renovace začíná odbroušením poškrábání, zoxidované či jinak poškozené vrchní vrstvy světlometu. K tomuto účelu se použije brusný papír o zrnitosti P 2000. Pokud ale povrch obsahuje výraznější rýhy či poškození, klidně je možné použít brusný papír o zrnitosti P1000 (800). Povrch krycího skla je třeba rovnoměrně a souvisle brousit po celé ploše, dokud není matný (mléčný).

Samozřejmě, brusný papír je třeba neustále udržovat mokrý, protože se jedná o mokrý brusný proces! Tento první krok je pro obnovení povrchu krycího skla nejdůležitější a je třeba jej provést kvalitně. Po dokončení prvního broušení je potřeba povrch světla opláchnout vodou. Na začátek je třeba ještě zdůraznit, že pokud nebudete světla při renovaci demontovat, doporučuje se pořádně oblepit okolí světlometu, abyste si nepoškodili okolní lak! V dalším kroku je povrch světlometu dále hoblován brusným papírem (samozřejmě za přítomnosti vody) s jemnější zrnitostí P 2500 (3000) rovnoměrně a po celém povrchu. Po tomto obroušení se povrch světlometu znovu opláchne vodou. Pokud je povrch světlometu kvalitně obroušený, následuje leštění brusnou pastou. Doporučuje se speciálně určená pro čiré plasty (např. Wolf 's Medium pasta WP-3N), ale často postačí i pasta na leštění neželezných kovů - měď, stříbro, či mosaz. Leštění provádíme speciální leštičkou za použití tvrdšího kotouče. Samozřejmě je možné toto leštění provést i klasickým vrstveným hadrovým nebo plstěným kotoučem, který se upne do ruční vrtačky. Samotné leštění musí být opět rovnoměrné po celém povrchu, přičemž je důležité, abyste nedrželi točící se kotouč na jednom místě příliš dlouho, protože by mohlo dojít k tepelné deformaci povrchu světla.

Doporučuje se tedy s vrtačkou neustále pohybovat v středně rychlých krouživých pohybech. Leští se do vysokého lesku. V dalším kroku povrch světla očistíme odmašťujícím přípravkem např. technickým benzínem, nebo lihem (žádným acetonovým rozpouštědlem). Následuje finální leštění za pomoci kvalitního leštidla na čiré umělé plasty např. značky Xerapol. Leštění se doporučuje s měkčím kotoučem nebo jemným kožešinovým kotoučem. Tímto leštěním dodáme světlu očekávaný lesk.

Na závěr

Na závěr se na prodloužení efektu z leštění doporučuje aplikovat ochranný nástřik (nátěr) na leštěný povrch, protože se broušením odstranila ochranná UV vrstva. Volbou je např. přípravek Wolfs 's Body Wrap nebo použít tvrdý průhledný lak originál na polykarbonát s UV ochranou, podobný jako se dává ve výrobě. Při troše zručnosti zabere celý proces, kdy renovujeme obě světla, přibližně tři hodiny.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak správně vybrat kryty kol a ofuky na okna

Nedílnou součástí každého moderního vozidla jsou kvalitní kryt na kola a okenní ofuky. Plní především funkci...
více…

Povinná výbava auta v roce 2019? Přečtěte si, co mít musíte a co se vám může hodit

Jistě víte, že existuje něco jako povinná výbava motorového vozidla. Ale co konkrétně zahrnuje? Od 1. října 2018...
více…

Víte, na jakém principu fungují různé převodovky?

Když se řekne převodovka, většina z nás si představí klasickou převodovku v autě. Víte ale, kde se ještě...
více…

Každé auto potřebuje údržbu

Pokud jste majitelem auta, jistě jste si všimli, že potřebuje pravidelnou údržbu. Bez toho se bohužel neobejdeme a...
více…

Ochrana vašeho auta je důležitá

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak je vaše milované auto zabezpečené? Možná si říkáte, že vašeho miláčka...
více…

Chcete ušetřit na povinném ručení? Podat výpověď je snadnější, než si myslíte

Čím dál více řidičů zjišťuje, že i na povinném ručení mohou výrazně ušetřit. Online kalkulačky řidičům...
více…

Povinná výbava aut pomůže řidičům, ale bezpečně řídit je nenaučí!

Počet mrtvých na silnicích rok od roku stoupá, přestože se vyrábějí stále bezpečnější auta. Bezpečností provozu...
více…

Auta ničí ovzduší, způsobují řadu vážných nemoci, a my se přesto rádi vozíme!

Auta všude kolem nás, to není je znak toho, že jsme bohatí a máme na to. Množství aut, to znamená také znečištěný...
více…

Současný super hit – kamery do auta!

Stále častěji jsou auta vybavována palubními kamerami, a to z mnoha důvodů. Jedním z nich je možnost zachytit na...
více…

Kdy je třeba vyměnit chladicí kapalinu, brzdovou kapalinu a vzduchové filtry?

Chladicí kapalina pro automobily je nemrznoucí směs, která má několik úkolů. Nejdůležitější je odvádění tepla z...
více…