Otázky, které mohou pohřbít vaši zaměstnanost
Ucházet se o zaměstnání je pro něho problém, přestože na práci evidentně vlohy má, často na pohovoru mlčí a stydí se projevit. Ale jsou i tací, kteří se nebojí mluvit až příliš. Pokud by vás zajímalo, co na pohovoru neříkat, čtěte dále. Možná vám některé otázky přijdou úsměvné, ale věřte, že nejsou vymyšlené. Najdou se i tací, kteří těmito otázkami zpečetí svou dlouhodobou nezaměstnanost.
1. Dostanu zálohu?
Otázka, která se objevila několikrát při indiciích o úspěšném přijetí, pohřbila, nebo téměř pohřbila šance na přijetí. Být na pohovoru a už si říkat peníze dříve, než jste byť jen prstem pohnuli, to chce odvahu, ale i opravdu velkou krizi, či dluhy, které nemohly počkat do první výplaty.
2. A to si můžu brát domů?
Na výrobní lince, nebo na pásu s potravinami. Na mnoha místech jsou známé zaměstnanecké slevy. U řezníků je vždy dost masa, u obuvníka je vždy dost bot. Jaksi následně nováček očekává, že pokud bude vyrábět sýry, že si z nich může rovnou ukousnout. Taková otázka opravdu zaznívá. Nejzajímavější spekulanti jsou ti, kteří nejsou ještě ani přijati a dokáží se zeptat na logem označeny kancelářské předměty ze stolu, zda si je může vzít ... na pohovoru!
3. Proč musím chodit na šestou?
Jedna z nejčastějších otázek z těch horších na pracovních pohovorech bývá i otázka na fungování pracovní pozice. Každá je nějak stavěna a pokud vám nástupní čas nevyhovuje, je třeba zvážit, zda nevyhovuje vašim spojům a možnostem, nebo jen zvyku a pohodlí. Dávejte si pozor, pokud potřebujete položit takovou otázku. Zaměstnanec, který vede pohovor, může velmi rychle získat pocit, že to bude problém a u problémů to bude i pokračovat.
4. Dostanu mobil / notebook / auto?
Rovnou se ptát mezi prvními otázkami, zda dostanete mobil, notebook nebo služební auto, je jako se ptát rovnou, zda má smysl dále takový pohovor. Nenažranost s prominutím typicky česky se projevuje mezi méně vzdělanými, kteří přicházejí s velmi malými zkušenostmi do prvního zaměstnání. Ptát se na dostupnost služebního telefonu je určitě výhodou pokud už na pohovoru se setkáváte s popisem pracovní náplně, kde se vzpomíná nutnost telefonování v terénu a s automobilem by to mělo být také, pokud se očekává vaše cestování a vyrážení mimo kancelář. Jeden nejmenovaný absolvent se na firemní notebook zeptal již hned v druhé otázce, čímž zaskočil dva personalisty a na překvapení uchazeče po jeho třetí otázce "Kolik je plat?" Pohovor ukončili.
5. A proč?
Velmi častá otázka na velké množství informací na pracovním pohovoru bývá u odvážných uchazečů o zaměstnání "A proč?". Používají ji například pokud se dozvídají o pracovní náplni, čase příjezdu na pracoviště, způsobu provádění práce, nebo rozsahu benefitů apod. Z otázek tohoto typu zaměstnavatel pochopí jasně, že na otázku odpovídáte otázkou, která vyznívá zamítavě a překvapivě. Pokud tuto odpověď použijete i na takové otázky jako "Zkušební doba jsou tři měsíce" nebo nejhůř "O polední přestávce jezdíme do místní jídelny" kde budete pokračovat s tím, že vy si musíte vařit sami, neboť se pozvracíte z jídel, které si neuvaříte, raději zůstaňte doma a zkuste to ve veřejně prospěšných pracích na obecním úřadě.