Otázky, které mohou pohřbít vaši zaměstnanost

Ucházet se o zaměstnání je pro něho problém, přestože na práci evidentně vlohy má, často na pohovoru mlčí a stydí se projevit. Ale jsou i tací, kteří se nebojí mluvit až příliš. Pokud by vás zajímalo, co na pohovoru neříkat, čtěte dále. Možná vám některé otázky přijdou úsměvné, ale věřte, že nejsou vymyšlené. Najdou se i tací, kteří těmito otázkami zpečetí svou dlouhodobou nezaměstnanost.

práce, zaměstnání, hledat zaměstnání, pracovní pohovor

1. Dostanu zálohu?

Otázka, která se objevila několikrát při indiciích o úspěšném přijetí, pohřbila, nebo téměř pohřbila šance na přijetí. Být na pohovoru a už si říkat peníze dříve, než jste byť jen prstem pohnuli, to chce odvahu, ale i opravdu velkou krizi, či dluhy, které nemohly počkat do první výplaty. 

2. A to si můžu brát domů?

Na výrobní lince, nebo na pásu s potravinami. Na mnoha místech jsou známé zaměstnanecké slevy. U řezníků je vždy dost masa, u obuvníka je vždy dost bot. Jaksi následně nováček očekává, že pokud bude vyrábět sýry, že si z nich může rovnou ukousnout. Taková otázka opravdu zaznívá. Nejzajímavější spekulanti jsou ti, kteří nejsou ještě ani přijati a dokáží se zeptat na logem označeny kancelářské předměty ze stolu, zda si je může vzít ... na pohovoru!

3. Proč musím chodit na šestou?

Jedna z nejčastějších otázek z těch horších na pracovních pohovorech bývá i otázka na fungování pracovní pozice. Každá je nějak stavěna a pokud vám nástupní čas nevyhovuje, je třeba zvážit, zda nevyhovuje vašim spojům a možnostem, nebo jen zvyku a pohodlí. Dávejte si pozor, pokud potřebujete položit takovou otázku. Zaměstnanec, který vede pohovor, může velmi rychle získat pocit, že to bude problém a u problémů to bude i pokračovat.

4. Dostanu mobil / notebook / auto?

Rovnou se ptát mezi prvními otázkami, zda dostanete mobil, notebook nebo služební auto, je jako se ptát rovnou, zda má smysl dále takový pohovor. Nenažranost s prominutím typicky česky se projevuje mezi méně vzdělanými, kteří přicházejí s velmi malými zkušenostmi do prvního zaměstnání. Ptát se na dostupnost služebního telefonu je určitě výhodou pokud už na pohovoru se setkáváte s popisem pracovní náplně, kde se vzpomíná nutnost telefonování v terénu a s automobilem by to mělo být také, pokud se očekává vaše cestování a vyrážení mimo kancelář. Jeden nejmenovaný absolvent se na firemní notebook zeptal již hned v druhé otázce, čímž zaskočil dva personalisty a na překvapení uchazeče po jeho třetí otázce "Kolik je plat?" Pohovor ukončili.

5. A proč?

Velmi častá otázka na velké množství informací na pracovním pohovoru bývá u odvážných uchazečů o zaměstnání "A proč?". Používají ji například pokud se dozvídají o pracovní náplni, čase příjezdu na pracoviště, způsobu provádění práce, nebo rozsahu benefitů apod. Z otázek tohoto typu zaměstnavatel pochopí jasně, že na otázku odpovídáte otázkou, která vyznívá zamítavě a překvapivě. Pokud tuto odpověď použijete i na takové otázky jako "Zkušební doba jsou tři měsíce" nebo nejhůř "O polední přestávce jezdíme do místní jídelny" kde budete pokračovat s tím, že vy si musíte vařit sami, neboť se pozvracíte z jídel, které si neuvaříte, raději zůstaňte doma a zkuste to ve veřejně prospěšných pracích na obecním úřadě.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak hledat práci a jakých chyb se vyvarovat při jejím hledání?

Hledáte práci a chcete ji najít? Nezaměstnanost může potkat každého z nás, ale ne každého z nás položí na...
více…

Změna zaměstnání - pro a proti

Každého někdy štve práce, kterou dělá. Teď jde o to, zda je to takové běžné “naštvání”, které do druhého...
více…

Pracovní pohovor, který vám zajistí vysněnou práci

Hledáte zaměstnání? V dnešní době nic neobvyklého. Ale neobvyklé mohou být otázky pracovního pohovoru. Mnozí...
více…

Jak najít práci po mateřské dovolené?

Hledání nové práce po ukončení mateřské dovolené je v dnešní době opravdu problém. Pryč jsou časy, kdy na...
více…

Jak jednoduše uživit celou rodinu?

Peníze hýbou světem. Bez nich bychom nemohli prakticky nic, dojít si na nákup, k lékaři. Jednoduše řečeno, bez...
více…

Jak na investice do netradičních komodit

V tuto chvíli se svět i Česká republika nachází v období hospodářské konjunktury. Firmy a společnosti zvyšují mzdy...
více…

Proč podnikat ve finančnictví?

Zdá se až neuvěřitelné, jak velké procento světové populace, je dnes nespokojené se svým současným zaměstnáním....
více…

Finex.cz věří kryptoměnám a investuje do nich 100 000 Kč! Vyplatí se jim to, nebo o všechno přijdou?

Kryptoměny se na svém vrcholu ocitly koncem roku 2017, pak zažily obrovský propad v ceně. V tomto období propadu se na...
více…

Příliš vysoké nároky mohou vést k depresi, úzkosti i sebevraždě

Snažíte se být v práci dokonalí? Určitě je to jedna z vlastností, kterou zaměstnavatelé ocení. Ale pozor na zdraví!...
více…

Rozvod je hodně citová záležitost, ale je třeba myslet ekonomicky

Zamilovanost je krásná, ale většinou nemá dlouhého trvání. A když se k tomu, že zmizí počáteční okouzlení...
více…