Otázky, které mohou pohřbít vaši zaměstnanost

Ucházet se o zaměstnání je pro něho problém, přestože na práci evidentně vlohy má, často na pohovoru mlčí a stydí se projevit. Ale jsou i tací, kteří se nebojí mluvit až příliš. Pokud by vás zajímalo, co na pohovoru neříkat, čtěte dále. Možná vám některé otázky přijdou úsměvné, ale věřte, že nejsou vymyšlené. Najdou se i tací, kteří těmito otázkami zpečetí svou dlouhodobou nezaměstnanost.

práce, zaměstnání, hledat zaměstnání, pracovní pohovor

1. Dostanu zálohu?

Otázka, která se objevila několikrát při indiciích o úspěšném přijetí, pohřbila, nebo téměř pohřbila šance na přijetí. Být na pohovoru a už si říkat peníze dříve, než jste byť jen prstem pohnuli, to chce odvahu, ale i opravdu velkou krizi, či dluhy, které nemohly počkat do první výplaty. 

2. A to si můžu brát domů?

Na výrobní lince, nebo na pásu s potravinami. Na mnoha místech jsou známé zaměstnanecké slevy. U řezníků je vždy dost masa, u obuvníka je vždy dost bot. Jaksi následně nováček očekává, že pokud bude vyrábět sýry, že si z nich může rovnou ukousnout. Taková otázka opravdu zaznívá. Nejzajímavější spekulanti jsou ti, kteří nejsou ještě ani přijati a dokáží se zeptat na logem označeny kancelářské předměty ze stolu, zda si je může vzít ... na pohovoru!

3. Proč musím chodit na šestou?

Jedna z nejčastějších otázek z těch horších na pracovních pohovorech bývá i otázka na fungování pracovní pozice. Každá je nějak stavěna a pokud vám nástupní čas nevyhovuje, je třeba zvážit, zda nevyhovuje vašim spojům a možnostem, nebo jen zvyku a pohodlí. Dávejte si pozor, pokud potřebujete položit takovou otázku. Zaměstnanec, který vede pohovor, může velmi rychle získat pocit, že to bude problém a u problémů to bude i pokračovat.

4. Dostanu mobil / notebook / auto?

Rovnou se ptát mezi prvními otázkami, zda dostanete mobil, notebook nebo služební auto, je jako se ptát rovnou, zda má smysl dále takový pohovor. Nenažranost s prominutím typicky česky se projevuje mezi méně vzdělanými, kteří přicházejí s velmi malými zkušenostmi do prvního zaměstnání. Ptát se na dostupnost služebního telefonu je určitě výhodou pokud už na pohovoru se setkáváte s popisem pracovní náplně, kde se vzpomíná nutnost telefonování v terénu a s automobilem by to mělo být také, pokud se očekává vaše cestování a vyrážení mimo kancelář. Jeden nejmenovaný absolvent se na firemní notebook zeptal již hned v druhé otázce, čímž zaskočil dva personalisty a na překvapení uchazeče po jeho třetí otázce "Kolik je plat?" Pohovor ukončili.

5. A proč?

Velmi častá otázka na velké množství informací na pracovním pohovoru bývá u odvážných uchazečů o zaměstnání "A proč?". Používají ji například pokud se dozvídají o pracovní náplni, čase příjezdu na pracoviště, způsobu provádění práce, nebo rozsahu benefitů apod. Z otázek tohoto typu zaměstnavatel pochopí jasně, že na otázku odpovídáte otázkou, která vyznívá zamítavě a překvapivě. Pokud tuto odpověď použijete i na takové otázky jako "Zkušební doba jsou tři měsíce" nebo nejhůř "O polední přestávce jezdíme do místní jídelny" kde budete pokračovat s tím, že vy si musíte vařit sami, neboť se pozvracíte z jídel, které si neuvaříte, raději zůstaňte doma a zkuste to ve veřejně prospěšných pracích na obecním úřadě.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Deset rad pro budoucí úspěšné podnikatele

Samostatně podnikat je činorodá, pružná, ale také zejména hodně náročná cesta, jak se stát vlastním šéfem a...
více…

Pracovní vztahy, povinnosti a pracovní doba

Jsou nadřízení, kteří mají se svými podřízenými kamarádský vztah. Ale to je někdy docela zrádné a záludné,...
více…

Úspěch v práci je často záležitostí nejen znalostí, ale i šestého smyslu

Tak jako je různá práce, tak jsou i různí šéfové. Na některé s láskou vzpomínáme i léta potom, co již pod nimi...
více…

Zvládat více věcí najednou? Nesmysl, který trápí lidi, kteří to nedokáží!

Zvládat více věcí najednou je diktátem a téměř povinností současné doby. Ale lze to vůbec dělat více věcí...
více…

Jak hledat práci a jakých chyb se vyvarovat při jejím hledání?

Hledáte práci a chcete ji najít? Nezaměstnanost může potkat každého z nás, ale ne každého z nás položí na...
více…

Změna zaměstnání - pro a proti

Každého někdy štve práce, kterou dělá. Teď jde o to, zda je to takové běžné “naštvání”, které do druhého...
více…

Pracovní pohovor, který vám zajistí vysněnou práci

Hledáte zaměstnání? V dnešní době nic neobvyklého. Ale neobvyklé mohou být otázky pracovního pohovoru. Mnozí...
více…

Jak najít práci po mateřské dovolené?

Hledání nové práce po ukončení mateřské dovolené je v dnešní době opravdu problém. Pryč jsou časy, kdy na...
více…

Brzdy, blokanty a kladky

Brzdy, blokanty a nejrůznější kladky hojně využívají nejen horolezci, ale také speleologové, arboristé (stromolezci)...
více…

Smyčky - sešité, expresní a pomocné šňůry

Sešité, expresky nebo metráž? Řeč bude o smyčkách neboli smycích, které patří mezi nezbytnosti každého horolezce....
více…