Platonická láska má svá úskalí, ale i velmi příjemné pocity

Platonická láska je emocionální vztah mezi dvěma lidmi, do kterého však nevstupuje pohlavní ani erotický prvek. Je to taková něžná a nevinná láska. Jde o jakési milování z povzdálí, bez bližšího vykročení k sobě.

platonická láska, láska, muži, ženy

Pomyslná láska

Je to představa, toužení v představě, což v nás může vyvolávat velmi příjemné vibrace. Někdy o tom druhá strana ani nemusí tušit. Častěji se takto zamilují ženy, protože jsou z duše romantičtější, např. při pohledu na sympatického muže, který umí zarezonovat. Takové "pomyslné" či platonické lásky, které se občas stanou, většinou neznamenají ohrožení pro již běžící vztah. Ale na druhé straně mohou v sobě skrývat i potenciál pro ještě “nevylíhnutý” vztah.

Reálnost platonické lásky

Pro mnoho z nás se může vynořit otázka - je takový vztah vůbec možný? Psychologie říká, že takový vztah možný je. Je to jakýsi zvláštní druh vztahu bez sexuality. Jedna strana to ani nemusí tušit nebo je oběma jasná společná sympatie, ale zároveň i astronomická vzdálenost pro krok k realizaci něčeho vážnějšího (nikdy to jinak nepůjde, nedá se to...) nebo je zde možnost, že platonický vztah nabere větší obrátky. A tehdy se transformuje do něčeho jiného.

Nezvládnutí energie v platonické lásce

Pokud je tento platonický vztah nezvládnutý, přechází do jedné ze dvou možností a to buď ke "šťastnému konci" ve smyslu do partnerského vztahu nebo si oba uvědomí, že jeden z nich chce něco víc než jen "obyčejný" platonický vztah a druhý ne. Tak se může skončit platonický vztah tak, že jedna strana zažívá zklamání a má zlomené srdce.

Přirozená tendence člověka

Psychologie však zároveň poukazuje i na negativum hrající proti platonické lásce - a to je přirozená tendence člověka k pohlavní přitažlivosti k opačnému pohlaví. Ta vážně narušuje ideál platonické lásky. Není to výčitka vůči člověku, ale konstatování nastavení člověka jako takového. Když přichází v úvahu u člověka biologické nastavení s příměsí feromonů, není možné, aby muži a ženy žili natrvalo pouze v platonické lásce. Proto, v momentě, jak se vplíží pohlavní pud nebo potřeba hlubšího partnerského vztahu mezi platonicky spolu žijícími lidi, platonická láska může velmi rychle může vyletět vzhůru komínem.

Pozitiva platonické lásky

  • Ochrana před bolestí a odmítnutím: Přestože tento vztah má své hranice a nejde dál,nekomplikuje se tak, jako vztah partnerský. Svou vzdáleností působí zároveň velmi pozitivně na celkový vnitřní stav člověka, dává mu příliv energie, něco příjemného a chrání před bolestí a odmítnutím, které by se mohly udát při snaze o hlubší kontakt. Kontakt s někým z druhé planety: často jsme si - muži a ženy- pro sebe navzájem jako velké tajemství, to, jak rozdílně myslíme, cítíme, jak hledíme na svět, život, vztahy. Proto je výhodou mít někoho, kdo nám může vysvětlit, přiblížit, pomoci pochopit ženy či muže a mít tak po ruce jakéhosi osobního kouče opačného pohlaví. Můžeme se tak hodně učit o sobě navzájem, přes toho druhého se učit chápat a řešit různé hádanky chování, myšlení a emocí "těch z druhé planety".
  • Bezpečný důvěrník: Pro mnohé muže z hlediska výchovy či sociálního tlaku na jejich "mužnost" je problém vést romantickou diskusi o otázkách vztahů mezi sebou. Tato slabá chvilka pro muže může být vnímána jako zženštilost nebo nešťastný chvilkový pád do ženské pozice. A zase, pro mnohé ženy může být problém věřit jiné ženě, aby jejich informace nebyly zneužity v rámci slabosti pomlouvání a soutěživosti. Platonický přítel a přítelkyně mohou plnit vynikající roli člověka, před kterým si můžeme vylít srdce, své bolesti, pochybnosti zda je to jemné a tajné z nás v bezpečí a bez obavy před zneužitím nebo odsuzováním.
  • Příjemné pocity a vibrace: Pro růst naší duše a osoby potřebujeme zažívat příjemné pocity z náklonnosti, přijetí toho druhého. Naplno, bezpodmínečně. A jen tak. Jakési tiché milování naší osobnosti. To nám velmi pomáhá být sebou, zažít smysl života přes vztah, který má smysl pouze v něm samotném a my cítíme, že najednou rosteme. Pokud o tom neví druhá strana, tak jsme jen v představě, jaké by to bylo ...
  • Výborný začátek: Překročení hranice z kruhu platonické lásky k partnerskému vztahu nemusí být vnímán až tak negativně. Kvalitní partnerství a manželství začínají i z tohoto bodu. Platonický vztah tak může snadno rozkvést do partnerského vztahu. Vztah, postavený na přátelství má kvalitní základy pro trvalost. Vztah měl možnost být položen na důvěře, neposuzovaní a sdílení tajemství. Proto platonická láska má vynikající výhodu v tom, že náš vztah může být nalezením skutečné lásky.

Jaká jsou jeho rizika?

  • Tlak zvenčí: Vždy se nás dívají ti druzí a vyjadřují se k nám. Můžeme vysvětlovat, že náš vztah je jen platonický, zatímco pro okolí to může být jen lhaním druhých či sebeklamaním se. Určitě musíme mít i tajný milenecký život. A to nás může rozložit. Tyto řeči nás mohou ovlivnit nebo ohrozit a např. navrhneme platonické lásce zůstat "pouze jakýmisi přáteli". Oba se mohou vlivem názorů a řečí druhých cítit nekomfortně a platonická láska už nikdy nebude, jak bývala.
  • Sexuální touha: Platonická láska nezahrnuje sexuální prvek. Pokud do tohoto vztahu vejde, je těžké někdy rozlišit, zda jde o čistě sexuální touhu nebo i o něco hlouběji. A to je otázka na každého jednoho, kdo čelí tomuto problému, aby si odpověděl. Chci co? Chci uspokojení s rizikem ztráty přátelství? Bude to stát za to? Je také důležité uvědomit si, že je velmi těžké mít platonický vztah, pokud vždy při kontaktu s platonickým přítelem  cítíme silnou přitažlivost. Nejlepší je asi to v sobě identifikovat a možná o tom komunikovat s přítelem / kou, pokud to víme a dokážeme ....Pokud chceme platonický vztah, třeba sexuální touhy rozptýlit co nejdříve.
  • Žárlivost: Je-li náš platonický "přítel" ve vztahu či manželství, platonická láska si může chtít vybrat daň na úkor jejich vztahů s partnery v podobě žárlivosti. Nejlepší způsob, jak se vyhnout této žárlivosti je rozptýlit ji ihned v zárodku. "Platonického" přítele či přítelkyni je dobré představit partnerům a tím této "lásce" stanovit hranice.

Na závěr

Platonický vztah může být zdravý, pouze pokud jej bereme opravdu jako platonický a neohrožuje nám aktuální vztah a bezpečně ho zvládáme. Ne všichni mají na, aby si takový vztah vypěstovali a udrželi.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Muž s vařečkou v ruce je ideální typ pro manželství

Vaření stále pro většinu mužů zůstává “ženskou” záležitostí. Přesto roste počet mužů, kteří vaří. Pro...
více…

Ženy, nechtějte být dokonalé, partnery dokonalost nefascinuje

Dokonalá žena vypadá v očích žen jako ta, která má neustále uklizeno, spořádané a čistě oblečené děti a navíc...
více…

Proč muži hledají obyčejné ženy a berou si afektované zlatokopky?

Dnešní muži sice hledají “normální” ženy, ale většinou skončí u úplně jiných. Alespoň tohle si ty...
více…

Horoskop nevěry, která hrozí podle znamení

Hvězdy vědí víc než lidé. Jak jinak si vysvětlit, že lze předpokládat nevěru podle znamení zvěrokruhu? O jaké...
více…

Seznámení přes internet

Chcete se seznámit přes internet? A proč ne! Tuto moderní metodu seznamování využila již spousta osamělých lidí, ze...
více…

Seznámení se šesti typy mužů, od kterých štěstí nečekejte

Seznámit se s mužem většině žen nedělá problémy. Ale co potom, když to není ten pravý? Jak poznat muže již podle...
více…

Co muže v posteli zaručeně odradí?

Život není jen o sexu, ale rozumět si v jeho oblasti je pro většinu párů zásadní. Někdo ho bere tak samozřejmě...
více…

Rozchod neznamená jen odstěhování ex partnera, ale také jeho výmaz ze sociálních sítí!

Dříve se říkalo rozchod od stolu a od lože, nyní by to chtělo dopsat, že i od sociálních sítí. Jak je dnes...
více…

Jak odolat nevěře? Buďte šťastní!

I když nejste zrovna romantické duše, určitě jste se už sami sebe ptali čím to je, že některé lásky jsou zkrátka...
více…

Ideální věkový rozdíl mezi partnery a statistika rozchodů

V otázce věkových rozdílů má společnost často problém. Společnost někdy sama se sebou bojuje, aby dokázala...
více…