Porucha pozornosti a agresivita u dospělých může znamenat ADHD, kterou je třeba léčit

Poruchy pozornosti, aktivity (tím se myslí hyperaktivita, tzn. zvýšená aktivita) a impulzivity jsou známé i pod anglickou zkratkou ADHD (Attention deficit and Hyperactivity disorder). Začínají již v raném věku u dětí, kde postihují přibližně šest až sedm procent dětské populace.

ADHS, hyperaktivita, agresivita, nemoc, léčba

Neléčená ADHD se přenáší z dětství do dospělosti

40 až 50 procent dětí přechází s touto poruchou i do dospělosti, zbytek dětí ji překoná. Tedy každý dospělý, trpící ADHD, jí trpěl již v dětství. Často se však může stát, že ji dotyčná dospělá osoba neměla diagnostikovanou a léčenou. Poměr výskytu poruchy u žen a mužů je téměř stejný. S touto poruchou je spojena i porucha kontroly vnitřních impulsů, proto dotyčná osoba může být označena jako impulzivní. V dospělosti převládá hlavně porucha pozornosti. Jistou výhodou v dospělosti je to, že se projevy ADHD mohou snižovat a nakonec zcela ustoupit.

Symptomy ADHD v dospělosti

Důležitým projevem u dospělých je jakýsi nejasný vnitřní neklid, potřeba pohybovat se, hýbat se (tělesný nepokoj), stále něco dělat. Tito dospělí mají problém déle sedět na místě, sedavé zaměstnání je velmi náročné, musí se neustále pohybovat a řešit doslova cokoliv. Takového chování může být zaměňováno za workoholismus. Pokud nemohou jinak, hrají si s prsty či tužkou a vypadá to pak jako nervozita, mají rychlý tok řeči, problém stát na jednom místě. Dospělý člověk trpící ADHD na sobě může pozorovat i tyto symptomy: problém koncentrovat pozornost, zapamatovat si informace, organizovat si úkoly, ukončit práci včas, postupovat podle pokynů, prokrastinace (odkládání úkolů na poslední chvíli), zapomnětlivost, pozdní příchody, problém koncentrovat se při čtení, problém kontrolovat hněv, změny nálad, slabé organizační schopnosti, užívání drog, závislosti a jiné.

Úroveň problémů ADHD

Může být různá u každého jednotlivce, od permanentního "zatížení" těmito příznaky až po méně závažné projevy, objevující se pouze občas a v určitých situacích. Někteří se dokáží soustředit při čtení, pokud jsou zaujatí, jiní vůbec ne. Někdo hledá stimulaci a adrenalin, jiný nemusí. Problém s ADHD je v tom, že ztěžuje danému člověku život ať už je to doma (např. pokuty za překročení rychlosti, ztráta řidičského oprávnění, možné havárie, časté kouření, užívání alkoholu a drog, nízký příjem, psychické problémy), ve vztahu ( více manželských problémů, častěji rozchody, více manželství) nebo v práci (častá změna práce, slabý výkon, menší spokojenost v práci, chabé úspěchy).

Dvě skupiny dospělých s ADHD

U postižených touto poruchou převládají jednotlivé problémy (tzn. porucha pozornosti, hyperaktivita, impulzivita) v různém poměru. Proto se dělí dospělí s ADHD na dvě skupiny. Obě tyto skupiny dospělých s ADHD mají pak i své typické problémy. ​

  • V první skupině, kde převládá hyperaktivita je stav "horší", protože se příznaky spojují s agresivitou a poruchami chování (ve smyslu problémového chování vůči okolí). Dále to může být snížená kontrola impulsů (tedy impulzivita), slabá organizace věcí a zvýšená aktivita. Častěji převládá u mužů než u žen.
  • Druhá skupina, kde převládá spíše porucha pozornosti. je jakoby lehčí, protože je zde menší agresivita a výskyt poruch chování, než v té první (méně konfliktů s okolím). Přidávají se však jiné problémy a potíže jako deprese, úzkosti, chronická únavy, nízké sebevědomí, nízká tolerance frustrace, vztahové problémy, odmítání okolí. Poměr mužů a žen je stejný.

Diagnostika ADHD u dospělých

Má několik úrovní- jsou to celkové vyšetření a vyloučení, že nejde o jiné problémy, psychologické testy a rozhovor. Rozhovor se týká celé minulosti pacienta, jelikož ADHD nenastupuje v dospělosti, ale problémy musely být už i v dětství, proto je potenciálně možné uskutečnit rozhovor i s rodiči, kteří by se uměli vyjádřit k symptomům v dětství daného pacienta.

Léčba

Při léčbě se vytváří plán jak postupovat v daném případě. Většinou se skládá z medikamentózní léčby (léková forma), terapie, edukace a učení se o ADHD plus podpory ze strany rodiny. Využívané léky jsou stimulanty, které jsou velmi účinné a zjistily se výzkumně značné pokroky při léčbě. Samozřejmě se využívají i jiné léky, podle zvážení lékaře. Při terapii se často využívá: kognitivně-behaviorální terapie (zvyšování sebevědomí, získávání dovedností), tréninky relaxace a zvládání stresu (snížení úzkosti a stresu), dále učení se managementu prací, činností a úkolů (vytváření si cílů, jejich plnění) nebo management práce (podpora výkonu v práci). Terapie může zahrnout i edukaci rodiny nebo i terapii rodiny (pomoc pacientovi i rodině pochopit a zvládat společně problém). Léčba pomáhá lépe se cítit. Kontrola u lékaře je důležitá, neboť s touto poruchou se mohou spojovat i jiné problémy, jako jsou úzkost, poruchy nálad, problémy učení, obsedantně-komplulzivní porucha nebo různé závislosti.

Důležité

V případě ADHD je důležité následující: brát léky, jako je předepsáno, organizovat si čas a úkoly, dýchat pomaleji, odstranit ze svého okolí všechno, co nás ruší (hudba, televize, preferovat tišší prostředí, umožňující lepší koncentraci), vybít extra energii - pomáhá zde cvičení, koníčky apod. V případě uvědomění si těchto problémů je dobré obrátit se na lékaře nebo psychologa, kteří vás nasměrují k získání účinné pomoci pro vás.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Artróza - nejčastější onemocnění kloubů

Artróza (osteoartróza) je degenerativní nezánětlivé kloubní onemocnění. Tato nemoc je nejčastějším onemocněním,...
více…

Jak správně smrkat a rychle se zbavit rýmy?

S příchodem chladného počasí je nutné posilovat náš imunitní systém, abychom předešli nepříjemnému...
více…

Koenzym Q10 chrání nejen srdce, svaly a imunitní systém

Proč doplňovat koenzym Q10 při onemocněních srdce? Koenzym Q10 (ubichinon) je tělu vlastní látka, která se nachází v...
více…

Angína, její léčba a vhodná prevence

Angína, správně tonsilitis, je zánět mandlí. Nemoc má bolestivý průběh a léčba probíhá za pomoci antibiotik....
více…

Dráždivý tračník může uklidnit změna stravy, ale také omezení stresu

Dráždivý tračník je diagnóza, která určitě nikoho nepotěší. Jedná se o bolesti břicha, bez zjevné příčiny....
více…

Když vám problémy přerostou přes hlavu, nestyďte se a vyhledejte pomoc psychologa

Bolí vás duše? To je bolest, která není vidět, ale dokáže pěkně potrápit a dovést člověka až k tomu, že...
více…

Bolest hlavy, migréna a chronická migréna

Bolest hlavy dokáže pěkně potrápit. Ale ještě to je úplné nic proti migréně. Migréna umí s člověkem pěkně...
více…

Bolest a její léčba u dětí

Jaká je tolerance dětí k bolesti a proč je důležité děti od bolesti chránit? Současný odborný názor dětských...
více…

Jak by měla vypadat správně vybavená lékárnička?

Ze zákona je nutné vozit s sebou lékárničku v autě, ovšem to neznamená, že se nám nemůže hodit i jinde. Ať už...
více…

Dezinfekce na ruce: Která je nejspolehlivější?

Dezinfekce rukou je velmi důležitá, avšak přesto na to mnoho lidí nemyslí. Obzvláště pokud se pohybujete na...
více…