Potraviny, které byly označeny neprávem za nezdravé - vejce, mléko, káva a tuky

Zdravé potraviny jsou produkty, které takto kdosi označí. A basta! Konec diskuze, budeme se jimi stravovat a dožijeme se sta let. Ale za pár let je všechno jinak a potraviny, které byly označeny za zdravé, dostanou novou předponu. Už nejsou zdravé, ale nezdravé anebo přinejmenším, až zas tak zdravé nejsou. Připomene vám pár příkladů potravin, které se takto mění v čase.

zdraví, zdravá výživa, vejce, káva, tuky, popcorn, kokosový olej

Absolutní zlo? Vejce, káva, tuky!

V dnešním světě, kdy se neustále předhánějí nejrůznější druhy diet v tom, která je lepší (a zejména jejich protagonisté), laik prakticky nemá velkou šanci zorientovat se. O některých potravinách kolují doslova hrůzostrašné příběhy. V průběhu několika minulých let byly hromy - blesky posílány například na kávu, vejce, kokosový olej, plnotučné mléko a ten, kdo se jim nevyhne neskončí dobře.

Časy se však mění ...

Mýty se vyvracejí. Dnes odborníci tvrdí, že mnohé z pranýřovaných potravin jsou naopak prospěšné a měli bychom je přijmout jako našich pomocníků v cestě ke zdraví. Říkalo se například, že jsou pro nás škodlivé tuky, vejce - a místo toho jsme se doslova nacpávali rafinovanými a zpracovávanými potravinami.

Co škodí opravdu?

Klíčem ke zdraví je v první řadě umírněnost a střídmost v jídle. Z potravin byste se určitě měli vyhýbat rafinovaným, protože právě ty způsobují mnoho onemocnění. Které to jsou? Bílý cukr, bílá mouka, loupaná rýže ... Chcete-li být ještě důslednější, vyhýbejte se všem zpracovaným potravinám - čím méně úprav potravina překoná, tím je pro naše tělo prospěšnější.

Dobré jsou čisté

Je na čase, abychom si začali užívat opravdové jídlo - vejce, plnotučné mléko, máslo, sýry, arašídové máslo - všechny tyto potraviny jsou pro vás dobré, pokud se budete řídit jednoduchým pravidlem: Jíst je v čistém stavu.  

Potraviny, o nichž se mluvilo jako o nezdravých a není to tak

  • Káva - Způsobuje podrážděnost, nervozitu, zvyšuje stres, úzkost, způsobuje plynatost, může mít projímavé účinky, je z ní špatný dech ... To vše je o kávě známo, ale platí to zejména tehdy, pokud to přeháníme. V malých dávkách může pomoci mozku v jeho zdraví a činnosti, prokrvení organismu, pomáhá snižovat hmotnost, zvýšit výkon a některé studie ukázaly, že střídmé pití kávy může ochránit i před demencí nebo Alzheimerem.
  • Brambory - Jsou plné škrobu, mají vysoký glykemický index, zpomalují trávení a neobsahují nic prospěšného ... Toto se o bramborách často říká. Je to do jisté míry pravda, ale třeba vzít v úvahu i fakta méně známá: Jeden středně velký brambor vám může poskytnout poloviční dávku denní potřeby vitaminu C, 30 procent denní potřeby vitaminu B6 a čtvrtinu denní potřeby příjmu draslíku. Kromě toho obsahuje vápník, hořčík, fosfor, vitaminy skupiny B a zinek. Pokud jde o glykemický index, nové brambory ho mají nižší než staré, takže kupujte raději ty nebo na antioxidanty bohaté batáty.
  • Vejce - Vejce byla léta spojována se zvyšováním hladiny špatného cholesterolu, či salmonelózou. Je načase zahodit obavy za hlavu a zařadit je na talíř častěji. Mají vysoký obsah bílkovin a dobré tuky, které zasytí na dlouhou dobu. Skvělé jsou jako hodnotné snídaně, zasytit se jimi můžete i k večeři.
  • Plnotučné mléko - Koncem dvacátého století se tuk považoval za nejhorší záležitost, jaký v potravinách může být. Doporučovalo se pít a jíst nízkotučné potraviny, nahradit živočišné tuky rostlinnými a podobně. Naštěstí, už víme, že tuk není tím, od čeho se přibírá (to je v první řadě cukr, pak rafinované a zpracované potraviny). Takže, když pijete mléko, plnotučné je zdravější, protože obsahuje více živin a zasytí vás na delší dobu. Podobně i plnotučné výrobky z mléka. Bílé plnotučné jogurty typu řeckého nebo natural jsou podstatně zdravější než nízkotučné. Navíc do nízkotučných jsou často přidávána množství cukru a různých přísad. Pokud máte chuť na ovocný jogurt, oživte si přírodní bílý čerstvým ovocem.
  • Domácí popcorn - Popcorn je známý zejména z kin, ale to neznamená, že je špatný. V čisté formě představuje levné a nízkokalorické občerstvení pro každého. Pozor, ochucené, slazené, barvené a jiné "odrůdy" popcornu raději nechme stranou. Podobně si je třeba uvědomit, že kukuřice obsahuje množství sacharidů, takže lepší je ji konzumovat dopoledne než večer. Najdeme v ní však také hodně vlákniny, fosfor, draslík, magnézium, mangan, zinek, měď, železo, selen, vitaminy skupiny B, A a E vitamin. Důležité je i to, o jaký druh jde.
  • Kokosový olej - Naštěstí tento druh oleje u nás už známe "po novém" jako zdravý. Není to však tak dávno, co byl považován za špatný, protože obsahuje velké množství nasycených tuků. Jsou to však mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, které putují z trávicího traktu rovnou do jater, kde jsou použity jako rychlý zdroj energie nebo se přemění na takzvané ketolátky, které mají léčebný účinek na poruchy centrálního nervového systému a další. Kokosový olej posiluje imunitní systém a pomáhá při hubnutí.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Hygiena v kuchyni předchází nebezpečným zdravotním komplikacím z jídla

Dodržování správné hygieny, to je základ úspěšného vaření. Ale i přestože kuchařka není žádná šmudla,...
více…

Nebezpečí z prošlých, dlouho skladovaných a špatně upravených potravin

Zdravá výživa bez zbytečných zdravotních komplikací, to především správná technika vaření a uchovávání...
více…

Dejte potraviny správně do páru a podpoříte tak jejich účinnost

Dva jsou vždy lépe než jeden. A je tomu tak i ve výživě. Jen je třeba přidat do páru tu správnou polovinu....
více…

Meloun pro zdravé oči, ledviny, pleť a jako přírodní viagra

Meloun nejen úžasně chutná, ale je to také obrovský zdroj lykopenu, který chrání naše tělo. Dokonce ho obsahuje...
více…

Jsou české výrobky opravdu české?

Pryč jsou doby, kdy jsme v regálech obchodů s nadšení nakupovali německé margaríny a další nepříliš zdravé...
více…

Domácí bylinkové máslo výborně chutná a zbaví vás i některých zdravotních problémů

Přemýšlíte, co si natřít na chléb? Paštiky a sýry jsou často nevalné kvality, navíc obsah dózy často nestačí...
více…

Jíme plísně a často o tom ani nevíme!

Konzumujete často plísně? Hloupá otázka, že? Ale když plísně na potravině nevidíte, neznamená to, že tam nejsou....
více…

Čokoláda podporuje naše myšlení a zahání smutek

Milujete čokoládu, ale vyhýbáte se jí kvůli tomu, že pochybujete o tom, zda neškodí zdraví a štíhlé...
více…

Zdravá svačina, kterou si uděláte v klidu domova, zvýší váš pracovní výkon

Také se již v časných dopoledních hodinách nemůžete dočkat oběda a váš žaludek už dlouho volá po něčem k...
více…

Jogurt s probiotickým účinkem

Jak si vybrat jogurt, který nám bude chutnat a navíc bude obsahovat to, kvůli čemu tento zakysaný mléčný výrobek...
více…