Proč je úspěch důsledkem konání v minulosti?

Mnoho malých, nenápadných kroků. Hodiny studia, přípravy, plánování, práce, námaha, nepohodlí, odhodlání, neúspěchy.

To není vidět. A pak, po měsících, či letech je tu výsledek. A podle toho, jak jednáte v současnosti, tak bude vypadat vaše budoucnost. Zařadili jste si do života kroky, které vám prospívají směrem do budoucnosti?

Stravujete se rozumně?

Dodržujete pitný režim?

Relaxujete a odbouráváte stres?

Máte zdroje zábavy a radosti?

Spíte dostatečně?

Pěstujete vztahy s blízkými?

Vzděláváte se?

Máte sny, cíle a plány?

 

Jsou to otázky, které se snaží komplexně zmapovat život. Je vhodné, pokud na všechny můžete odpovědět ano. Pak se vám podařilo najít alespoň trochu vyvážený přístup k životu. Pokud však na některé z těchto otázek odpovíte ano a na jiné ne, pak zřejmě věnujete příliš mnoho pozornosti jedné složce života a zanedbáváte jinou. Je jedno kterou - pokud budete žít v nerovnováze, časem se vám to může vymstít.

Pár příkladů nerovnováhy:

Veškerý čas jde do práce, nezůstane na ostatní oblasti. Dost pravděpodobně se oblasti, kterým nevěnujete pozornost, začnou hroutit. Zdraví, vztahy, koníčky.

Všechny oblasti zhruba v pořádku, ale nezbývá čas na vzdělávání. Je zde riziko, že za pár let vás v práci začnou předbíhat mladší, informovanější kolegové.

 

A podobně. Proto doporučuji, abyste si svůj život plánovali tak, že jednotlivé vaše aktivity budou alespoň trochu vyvážené. Donuťte se dělat to, co se vám nechce, pokud víte, že vám to prospěje. Někdy objektivně nemáte čas na to, abyste se věnovali něčemu důležitému. Vždy však zkoumejte, zda to, na co jste si čas našli, stojí za to. Možná je opravdu nutné pár dní pracovat 12 hodin denně. Udělejte to, tělo je stavěno i na to, aby vydrželo výjimky a zátěž. No ostražitě sledujte, zda se z vašeho mimořádného výkonu nepokusí někdo udělat nový návyk.
V redakci se před uzávěrkou běžně pracuje až do hluboké noci. Po čase si uvědomíte, že to už není jen před uzávěrkou, ale denní praxi.
Tchýně vás požádá, abyste ji odvezli do obchodu, protože ji bolí noha. Po čase si uvědomíte, že i když ji noha už nebolívá, stále ji vozíváte.
Koupíte si štěňátko a po pár letech zjistíte, že jste šťastným majitelem velkého psa. Vyžaduje denní péči, pozornost, pro kterou nemůžete dělat některé jiné důležité činnosti.
Známá vám zavolá a svěřuje se, jaké má problémy. Ze soucitu ji posloucháte. Po pár měsících si uvědomíte, že každý večer zabijete hodinu telefonátem. Vám je hloupé přerušit ji.

Mnoho věcí se stává opakovaně. A opakováním se mění na zvyky. Často zapomeneme, že poprvé jsme něco udělali jen výjimečně, protože to bylo naléhavé, nebo z milosti, soucitu, ohleduplnosti. Stane se to znovu a časem je z toho standard. Vaše okolí z "ničeho nic" už očekává, že to budete dělat jaksi automaticky. A vy cítíte, že pokud byste řekli ne, nelíbilo by se jim to.

Myslete vždy na to, zda neděláte drobné laskavosti druhým na úkor svých cílů. Lidé, kterým posluhujete a pomáháte, se často ztratí, pokud se ukáže, že potřebujete pomoc vy. Soustřeďte se na svůj vlastní úspěch. Na své zdraví. Na svůj sport, svůj odpočinek, zábavu, partnerský vztah, rodinu. Na vlastní koníčky. Pokud vám pak zůstane volný čas, můžete pomáhat lidem ve svém okolí.

Soustřeďte se i na malé cíle a ty začněte plnit. Ale musíte začít sebou. Možná to zní egoisticky. Ale nejdříve musíte být v pořádku vy. Pak můžete začít pomáhat ostatním.

 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nepůjčujte peníze

Mnoho konfliktů mezi lidmi a často i mezi velmi blízkými lidmi vzniká vinou půjček. Půjčování peněz mezi známými...
více…

Mobilní telefony

Dalším způsobem jak je možné omezit, nebo ušetřit peníze je správa mobilních telefonů. V současnosti se dá říci,...
více…

Loterie

Pokoušíte občas štěstí? Mnoho lidí naletěli loterii. Je to častý úkaz pravděpodobně po celém světě. Ukázalo...
více…

Kreditky,bankovní karty a účty

Možná i vám přišla poštou kreditní karta s kulatou sumičkou, kterou můžete utratit kdy chcete a na co chcete a...
více…

Dáváte almužnu

Nevím jak je to v menších městech, ale v Praze je to tak, že pokud přejdu po centru jedním směrem osloví mě alespoň...
více…

Otázka zvyšování platu

Otázka zvyšování platu je na jedné straně samozřejmostí, ale na straně druhé jde o poměrně citlivou otázku. I...
více…

Víte kolik utrácíte?

Jedním z hlavních témat současnosti, která se vynořila v důsledku hospodářské krize je téma šetření. Ztráta...
více…

Pozor na dluhy

Momentálně je velmi nepříjemný trend života na dluh. Ekonomická krize nám ukazuje, že toto není správná cesta pro...
více…

Peníze kazí lidi?

Možná jste již slyšeli ten názor, že peníze kazí lidi peníze jsou špatné člověk, který má hodně peněz je...
více…

Jak si zvýšit plat?

Mnoho lidí chce dosáhnout zvýšení platu. Mnoho firem (zejména v minulosti) má platové tabulky, podle nichž se...
více…