Proč máme všichni času stejně?

Den má 24 hodin. Všichni máme denně čas. Jak ho využijete, to je jen vaše rozhodnutí. Pro ilustraci toho, jak se čas dá najít, slouží asi nejlépe kuřáci. Ať je program jakkoliv nabitý, vždy se jim to podaří nějak zařídit, aby kouřili. Když se to spočítá, kuřák, který stáhne 20 cigaret denně, si téměř 2 hodiny za den najde čas na poškozování svého zdraví vdechováním kouře.

Možná při práci nebo mimo. Dokáže spojovat činnosti, pokud je třeba, obtěžovat druhé, stát na mrazu, ale kouří. Nebo chce.

Vždy když budete chtít něčemu říct "nemám čas", zastavte se na momentík. Je to výmluva nebo nezájem. Protože vy čas máte. Akorát ho asi plánujete použít na něco jiného. Co přesně budete dělat? Na co si čas uděláte? Člověk často řekne "nemám čas" na věc důležitou a okamžitě investuje tento čas do nějaké nepodstatné blbosti. Co by bylo pro vás výhodnější udělat?

Příklad. Doporučuji vám 3 × týdně asi hodinu a půl strávit v posilovně, nebo při sportu. To spolu s cestou znamená ztrátu zhruba 3 × 3 hodiny do týdne. Na to asi mnozí z vás zareagují prudce odmítavě: "milerád, ale tolik času fakt nemám, musím…“. Nyní následuje otázka. Pokud máte tak nabitý program, že si nenajdete čas na upevnění zdraví, co přesně děláte? Co je pro vás důležitější, než vaše tělesná a duševní kondice? Bude to pro vás přínosné? Pro vaši budoucnost? Zdraví?

Často jsme ve vleku událostí a okolností, které "nepustíme". Povinnosti, očekávání a zájmy druhých nás vtáhnou vždy přesně tak hluboko, jak se necháme vtáhnout.

Pokud nemáte čas sami na sebe, někdo vás asi zmanipuloval, abyste ten čas věnovali jemu. Možná zaměstnavatel, manželka, rodina. Známí, vlastní pohodlí. Posuďte, zda jsou to pro vás opravdu tak důležité věci, že vám stojí za to, že se vzdáte svých zájmů.

Pokud kvůli práci, nebo jiných naléhavých (a většinou ne důležitým) povinnostem seškrtáte čas určený na upevňování zdraví, časem onemocníte. Bez relaxace a sportu to určitě pár let potáhnete. Ale váš výkon bude postupně klesat. Tělesný a duševní. Odnese si to i práce a rodina.

Možná si neuvědomíte, že vaše únava, pomalost, slabost, obezita, bolesti, či srdeční potíže jsou jen důsledkem toho, že dlouhodobě žijete špatným životním stylem. Ale stane se to.

Příklad. Úspěšná manažerka vydělává několikanásobek průměrné mzdy. V práci podává špičkový výkon, za který je špičkově zaplacena. Tato žena přijde domů a šup, šup! Uvařit, umýt a utřít nádobí, uklidit věci, nakoupit, hodit něco do pračky, utřít prach. Místo toho, aby si odpočala, nebo si šla zacvičit, vtělí se do role uklízečky, pomocnice, kuchařky, pračky, žehličky. Tyto práce by měla delegovat na někoho, kdo je provede stejně dobře. Stálo by ji to poměrně malou část z výplaty. Vše by mohla mít tip-top tak, jak si přeje. Zůstal by jí čas jít do fitness centra. Bylo by jí předloženo hotové a zdravé jídlo.

Dělá pomocné domácí práce sama a plýtvá tak vzácným časem, který mohla investovat do své regenerace. Časem jí může začít klesat výkonnost i v práci…

Neúspěšná a málo vydělávající žena by si takovou službu dovolit nemohla. Nemá peníze, aby tyto úkoly přenesla. Pokud chce získat čas, měla by přehodnotit, co z nich udělat, a kde se dá ubrat. Uklízet méně často. Nakupování plánovat dopředu a spojit několik nákupů do jedné cesty. Vařit jednodušší jídla (jsou zpravidla zdravější), možná nežehlit. Získaný čas by měla investovat do práce na sobě. Do studia. Aby za pár let měla lepší příjem.

 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nepůjčujte peníze

Mnoho konfliktů mezi lidmi a často i mezi velmi blízkými lidmi vzniká vinou půjček. Půjčování peněz mezi známými...
více…

Mobilní telefony

Dalším způsobem jak je možné omezit, nebo ušetřit peníze je správa mobilních telefonů. V současnosti se dá říci,...
více…

Loterie

Pokoušíte občas štěstí? Mnoho lidí naletěli loterii. Je to častý úkaz pravděpodobně po celém světě. Ukázalo...
více…

Kreditky,bankovní karty a účty

Možná i vám přišla poštou kreditní karta s kulatou sumičkou, kterou můžete utratit kdy chcete a na co chcete a...
více…

Dáváte almužnu

Nevím jak je to v menších městech, ale v Praze je to tak, že pokud přejdu po centru jedním směrem osloví mě alespoň...
více…

Otázka zvyšování platu

Otázka zvyšování platu je na jedné straně samozřejmostí, ale na straně druhé jde o poměrně citlivou otázku. I...
více…

Víte kolik utrácíte?

Jedním z hlavních témat současnosti, která se vynořila v důsledku hospodářské krize je téma šetření. Ztráta...
více…

Pozor na dluhy

Momentálně je velmi nepříjemný trend života na dluh. Ekonomická krize nám ukazuje, že toto není správná cesta pro...
více…

Peníze kazí lidi?

Možná jste již slyšeli ten názor, že peníze kazí lidi peníze jsou špatné člověk, který má hodně peněz je...
více…

Jak si zvýšit plat?

Mnoho lidí chce dosáhnout zvýšení platu. Mnoho firem (zejména v minulosti) má platové tabulky, podle nichž se...
více…