První kroky dětí a co jim předchází

Už byste chtěli, aby vaše dítě chodilo a ono se k tomu pořád ještě nemá? Připadá vám, že to dlouho trvá? Ale všechno má svůj čas. Jsou zde kroky, které vedou k prvním krůčkům vašeho dítěte. První rok je plný velkých pokroků, jen vám to někdy připadá pomalé. Vydržte, a přestože děti jsou, oproti jiným mláďatům savců, výrazně pomalejší, i ony mají první rok života plný pohybových aktivit. A my vám nabízíme přehled těch nejdůležitějších z nich.

vývoj dítěte, kdy dítě začíná chodit

Krok první - reflexní chůze

Motorická aktivita novorozence je čistě reflexivní (vyjmenujeme např.. Moorův reflex, často nazýván jako "úlekový", hledací a úchopový reflex atd..). Tzv. reflexní chůze se projeví, když děťátko podržíme vzpřímeně (samozřejmě dítěti musíme přidržovat hlavičku) tak, aby se chodidly dotýkalo pevné podložky. Pohyby jeho nožiček budou připomínat chůzi. S dozráváním centrálního nervového systému reflexy postupně mizí a pohyby dítěte se stávají řízené.

Krok druhý - kopání nožičkami

Ve věku 6 až 8 týdnů, když je rozrušené, mává děťátko ručičkami a kope nožičkami. Zapojuje při tom stejné svaly jako při chůzi. Tímto oblíbeným pohybem se dítě výborně "učí" koordinovat pohyb a dýchání. Hlavičku v tomto věku udrží ve vzpřímené poloze vztyčenou, ale při přitahování z polohy vleže do polohy vsedě ji samo ještě nezvedne.

Krok třetí -  držení hlavičky

Ve věku od 1 do 4 měsíců už získává kontrolu nad svými svaly. V lehu na bříšku zvedá hlavičku a horní část těla pomocí paží. Má aktivnější horní část trupu, např.. mává rukama, spojuje je nad hlavou a před tělem. Ke konci období se už dokáže přetočit ze strany na stranu a dokáže s vaší pomocí sedět. Drží vzpřímeně hlavičku i záda a miluje sezení u dospělého v klíně. (Nenechávejte ho však sedět dlouho, dokud se neposadí samo!) Pokládejte v tomto věku miminko často na 2 až 3 minuty na bříško a ke zvedání hlavičky ("pasení koníků") ho motivujte nějakou hračkou nebo svým obličejem.

Krok čtvrtý - vzpřímená poloha

Mezi 5. a 8. měsícem už dokáže sedět bez opory. Hlavičku i záda drží rovně a opírá se před tělem o ručičky. (Pokud se ještě dítě neposadili samo, nezatěžujte mu zádíčka dlouhodobým sezením!) V tomto období zvedá z polohy vleže aktivně hlavičku, dokáže se z bříška překulit na zádíčka a naopak.

Krok páty-  lezení po kolínkách

Mezi 5. a 7. měsícem se z polohy vleže dokáže vzepřít na ruce a podsunout pod sebe kolínka. Zatím se kolébá dopředu a dozadu, z této polohy začne lézt. (Opět na tomto místě připomínáme, že vývoj každého dítěte je individuální a že pokud jeho "výkony" přesně nezapadají do tabulkových údajů, nemusí to znamenat nic špatného. Pokud máte pochybnosti, poraďte se se svým dětským lékařem.)

Krok šestý - úchopový reflex

Půlroční miminka se zpravidla v poloze vleže přitáhnou ručičkami rovnou do stoje, ani se přitom neposadí. Někdy se dítě samo postaví na nožky už ve 30. týdnu a drží se postýlky nebo nábytku.Některé děti v tomto věku už nábytek obcházejí. V 7. a 8. měsíci pak vestoje u nábytku zdokonalují tzv..úchopový reflex (svalové napětí se přizpůsobuje změnám polohy těla). V 8. měsíci má děťátko stále roztomile křivé nožičky, ale postupně začne zakřivení mizet.

Krok sedmý: leze a samo se posadí

Připravte se: mezi 7. a 9. měsícem začne miminko lézt. Lezení představuje nesmírně důležitou fázi v motorickém vývoji dítěte, jde o velmi zdravý pohyb, při kterém se zapojuje celé tělo. (Na rozdíl od plazení, při kterém děti nejsou na kolínkách a ramena odvedou prakticky všechnu "práci". Plazit se dokáží některé děti už kolem 6. měsíce.) Postupně se naučí lézt i přes překážky nebo po schodech.Je dobré dítě podporovat v tom, že když někam samo vyleze, mělo by také samo slézt. Samozřejmě, pokud nejde o nebezpečnou akrobacii! Pro zdravý vývoj je lepší, když dříve leze, než sedí, protože lezení podmiňuje rozvoj zad a zádového a šíjového svalstva. Dítě se samostatně neposadí z polohy vleže na zádech zapojením břišních svalů, ale právě z polohy na kolenou, v níž leze. Když se tedy samostatně posadí (přibližně kolem 8. a 9. měsíce), má už vsedě dobrou stabilitu. Brzy se přes kolínka postaví u opory na obě nožičky. (Některé děti takto stojí už v 7. měsíci, možná i dříve než začnou samy sedět.)

Krok osmý - krůčky okolo nábytku

V průběhu 8. a 9. měsíce už mnohé děti dokážou chodit kolem nábytku, stačí jim přidržet se jednou rukou a druhou rukou už zvládají zkoumat předměty. Kolem překážek se pohybují kroky bokem. Vývoj chůze se rozbíhá, když ve vzpřímeném stoji přenáší dítě váhu z nohy na nohu. Na okamžik stojí na jedné noze. Dělá drobné krůčky do stran, téměř přešlapuje. Nenuťte dítě chodit držíc ho za ruce - samo musí znát své síly. Začne chodit, až bude mít samo potřebu!

Krok devátý: a je to tady, první samostatný krok!

Kolem 12. měsíce stojí dítě chvilku bez pomoci. (Některé děti nejprve několik týdnů bez pohybu stojí. Jiné začnou hned běhat, přičemž ani chodit neumí). První krok se může objevit už v 9. či 10. měsíci, obvykle však kolem jednoho roku. V 13. měsících chodí polovina batolat.Nemusíte se ale znepokojovat, pokud dítě začne chodit až v 15. měsíci, i to je považováno z hlediska zdravého motorického vývoje za normální.

Prvním krokem proces nekončí

Dítě se bude učit chodit po různém terénu, v písku, ve sněhu, na nerovných plochách a pod. Přibližně v 18. měsících bude umět chodit dopředu, dozadu i do strany. Bude se učit běhat. A také bude dost padat. Pádů se nebojte! Dítě se jimi učí testovat své vlastní síly a možnosti, neustálým chytáním a držením byste mu vlastně toto poznávání znemožňovali. Upravit prostor, ve kterém se dítě pohybuje, je samozřejmě vhodné. Pozor na ostré hrany nábytku, prosklené skříňky, skleněné stoly, kabely, elektrické zásuvky, otevřené police s těžkými předměty atd.. Počátek chůze má také svoji symbolickou rovinu. Malý "homo erectus" doslova vstupuje do světa lidí a uniká - i v přenesené rovině - rodičům. Samostatné krůčky spolu s rozvojem řečových schopností otevírají dítěti netušené obzory. Po prvních narozeninách se už "oficiálně" stává batoletem a spolu s touto novou érou začíná fáze boje o nezávislost. A roztomilé dětičky se mění na "svéhlavé hlavičky" odmítající naše pokyny.

Botičky nebo bačkůrky

  • Ne. Alespoň ne hned. Určitě je neobouvejte dítěti při lezení (důležité pro rozvoj klenby) ani ne hned, když se postaví.
  • Protiskluzové ponožky: Ano.
  • Chodítko: Ne. Důvěřujte dítěti a počkejte, až se naučí chodit samo, ze své vlastní potřeby.
  • Hračka na šňůrce: Ano. Tažením hračky dítě zdokonaluje držení rovnováhy.
  • Ohrádka: Ne. Pokud ale máte doma nebezpečná místa, jako je např. otevřené schodiště apod.., může se vám ohrádka na krátkou dobu, kdy nemůžete zajistit permanentní dohled nad miminkem, hodit. Některé maminky dvojčat si v tomto ohledu ohrádku neumí vynachválit. Ale "uzavřením" dítěte na dlouhou dobu bráníte jeho rozvoji, jeho přirozené potřebě zkoumat okolí.

Hravé cvičení

Dítě během prvního roku postupně začíná ovládat své tělíčko. Sílí od hlavičky dolů: od šíjového svalstva, ramenního svalstva až po svalstvo zádové, od ramínek k prstíkům na rukou, od pasu směrem k prstům na nohách. (Kloubky si zaslouží krátkou poznámku: mezi 3. a 6. týdnem je bude kontrolovat ortoped. Pokud ultrazvukem odhalí nějakou nesrovnalost, doporučí vám pravděpodobně zvýšit počet plen, aby miminko drželo nožičky více od sebe, a konkrétní cviky pro správný vývoj kyčlí.)

  • "Pozorovatel" (pro děti ve věku 4 měsíců). Posaďte dítě (a připoutejte ho) do polohovacího lehátka a povídejte si s ním. Přitom se procházejte po místnosti, dítě bude za vámi otáčet hlavičku. Tím bude posilovat svaly na krku i zádech.
  • "Letadélko" (pro děti ve věku 5 měsíců). Položíme dítě na bříško, dáme před něj hračku tak, aby na ni nedosáhlo. Jak se pro ni dítě natahuje, zanoží, prohne se v zádech a zvedne hlavičku. Tímto pohybem procvičuje celé tělo. Asi po 20 sekundách dítěti hračku přiblížíme tak, aby na ni dosáhli a splnilo svou "roli". Děti také milují, když je v této poloze zvedneme do výšky čelem k sobě, opatrně a pomalu s ním zatočíme. (Upozornění zejména pro tatínky a dědečky: miminko určitě "nevyhazujte" nad hlavu!) Říkejte mu přitom "letadélkovou" říkanku: "Letadlo letí, nemá dětí, my jich máme jako smetí ...
  • "Klíč" (pro děti ve věku 7 měsíců) "Leze, leze po železe,nedá pokoj, až tam vleze". Kdo a kam? Vaše miminko na vás. Lehněte si na záda na zem a pobídněte ho, aby vás přelézalo. Při přelézání této bezpečné a měkké překážky bude zatěžovat paže a svaly bříška, které bude zároveň posilovat.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Hry s dětmi ve volné přírodě a na zahradě

Děti nejsou vybíravé, co se týká ročních období. Na každém si vyberou něco hezkého. Hlavně, když mohou...
více…

Zdravý spánek dětí ve druhém roce života

Máte doma batole a lámete si hlavu nad tím, zda ho dávat po obědě spát? Odpolední spánek je pro děti této...
více…

Vady a onemocnění sluchu dětí

Sluch je důležitý smysl, který nám umožňuje vnímat zvuky. Proto je důležité, všímat si funkčnosti tohoto...
více…

Hry pro školáky proti nudě

Hra nás provází celým životem. U dětí se jedná o velice prospěšnou činnost při které se baví, učí a...
více…

Mladší školní věk dítěte - definice, vývoj a chování

U dívek i chlapců začíná mladší školní věk stejně a sice šestým rokem věku dítěte. Konec tohoto období je...
více…

Chůze, první pády, přiměřené a nepřiměřené reakce dětí

Při nácviku chůze a prvních krůčcích děti poměrně často padají. Ale nebývají to z toho těžké úrazy. Pouze...
více…

Miminka a strach z neznámých lidí

Malé děti, obvykle kolem osmého měsíce, začínají mít strach. Bojí se odloučení od matky a cizích lidí....
více…

Jak odpovídat dětem předškolního věku na intimní otázky?

S vývojem dítěte je spojeno i jeho bezprostřední chování a pokládání neustálých otázek, které jsou pro jeho...
více…

Jak vybrat přebalovací pult a komodu

Když se připravujete na příchod miminka a zařizujete pokojíček, při výběru dětského nábytku narazíte jako první...
více…

Bezpečná domácnost pro naše nejmenší

Jakmile spustíme malé dítě na chvíli z dohledu, může se stát neštěstí. Proto je vhodné připravit předem...
více…