Rady pro péči o miminka, které platí napříč staletími

Rady svých babiček a prababiček si vyslechnou některé moderní maminky s nechutí, jiné se nad nimi zamyslí. Faktem je, že zdravotnictví je dnes jinde než v minulém století, ale některé rady prostě z “módy” nevyjdou nikdy. Jen třeba fungovaly u našich dávných předků, časem se na ně zapomnělo a s návratem alternativních způsobů péče o dítě se k nim zase vracíme. A je to dobře, protože jsme stále součástí přírody, která dokáže doslova divy.

péče o dítě, rady babiček, maminky, miminka, mateřské mléko, pleny

Miminko v šátku

Dnešní maminky stále častěji propadají kouzlu nošení miminka. Někteří se však na tento trend dívají nepříliš pozitivně a hovoří o nevhodné poloze miminka, o jeho hýčkáni nošením a podobně. Přitom ale nejde o žádnou novou módu, nošení miminek bylo přirozenou součástí života našich babiček i prababiček. Dětičky zabalené do vhodného plátna uvázané na těle matky (často na zádech) provázely své maminky při různých činnostech, například i při práci na poli. Šátek se pak dal i uvázat mezi dva stromy a vznikla kolébka, ve které také miminka mohla trávit čas a být blízko mámy, zatímco ona pracovala, sekala nebo hrabala seno a podobně. Šátkování tedy není žádný výmysl a již naše babičky věděly, že je to způsob, jak si usnadnit život s dítětem. Kočárky kdysi vůbec nebyly samozřejmostí.

Společné spaní

Nespočet diskusí se vede na téma společného spaní s miminkem. Jedna skupina říká rázně ne, protože dítě si na postel rodičů zvykne a nezbavíme se ho snad do puberty. Navíc bude rozmazlené a nesamostatné, a co intimní život rodičů? Na druhé straně jsou zastánci takového systému, kteří věří, že společné spaní je přirozené, dobré pro zdravý vývoj dítěte, pohodlné pro kojení a podobně. Společné spaní ale opět není nějakým novým fenoménem. Vždyť si jen představme, jak spávali naši předkové. Často byla v domech zima a společné spaní zajišťovalo mimo jiné i teplo. Dětičky zřídka měly samostatné pokoje, většinou spaly s rodiči a všichni to brali jako součást normálního života rodiny. Dnes je však trendem dávat děti nejednou od narození do samostatného pokoje a učit je spát samotné, aby bylo později samostatné a rodiče měli prostor pro sebe. Ačkoli je to každého osobní záležitostí, není důvod ukazovat prstem na ty, kteří se rozhodli pro společné spaní - nejsou to žádní "hypermoderní" rodiče, jen se vrátili k tradicím, které byly léty ověřené a běžně praktikované.

Závěsné kolébky a "hacky"

Možná jste si všimli, že v posledních časech se objevují často i takzvané "hacky", což jsou vlastně speciální plátěné kolébky pro miminka. Hacky se dají zavěsit kdekoli v domácnosti, jak vám to vyhovuje. Často si je rodiče dávají například do blízkosti manželské postele, respektive přímo nad postel, aby tak mohli co nejrychleji v noci reagovat na potřeby miminka. Pokud se vám to zdá opět jako nějaký výmysl moderní doby, mýlíte se. Takové kolébky vycházejí z tradice našich předků, kdy takto miminka běžně spávala. Miminkům se v nich obvykle líbí, protože kolébání je uklidňuje, připomíná jim jejich pobyt v děloze. Hacky se dají použít i venku.

Mateřské mléko jako všelék

Mateřské mléko bylo kdysi považováno za všelék, kterým naše babičky léčily všechno možné u miminek. Opruzený zadeček? Natřít mateřským mlékem! Ucpaný nosík či bolavé ouško? Nastříkat mateřské mléko! Mateřské mléko je opravdu vzácná tekutina a má spoustu pozitivních účinků pro zdraví. Mnozí lékaři i dnes doporučují tyto babské rady, jiní nad nimi však kroutí hlavou. Dnešní maminky také často volí spíše přípravky z lékárny a léky, než by vyzkoušely mateřské mléko. Mateřské mléko ale skutečně obsahuje protilátky a mnoho jiných cenných látek, které mohou (i podle více odborníků a dětských lékařů) přispět k rychlejšímu uzdravení děťátka.

Látkové pleny a voda

Při přebalování jsme si už jaksi zvykli používat praktické jednorázové pleny a vlhčené ubrousky. Nicméně stále častěji dávají maminky přednost ekologičtější alternativě v podobě plen látkových. Zase žádná novinka, vždyť takto fungovaly i naše babičky (ačkoli ony neměly moc na výběr). Pravdou však je, že látkové pleny představují z několika důvodů zdravější a ekologičtější alternativu. Při přebalování zase nejlepší mýt plenkovou oblast čistou vodou, jak to dělaly naše mámy a babičky. Žádné vlhčené ubrousky, které dnes používá snad každá maminka. Voda je nejlepší a pro pokožku miminka šetrnější než ty nejjemnější vlhčené ubrousky s "velice jemným" složením. To vám řekne i nejedna dětská lékařka.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Deset rad rodičům, kteří učí děti psát

Prvňáčci se ve škole potýkají s mnoha novými věcmi. Musí se naučit psát, číst, počítat a další a další...
více…

Milujete své dítě? Tak ho nechraňte před problémy!

Každý dospělý se ve svém životě občas setká s neúspěchem a měl by se s ním umět vyrovnat. A pokud se jedná o...
více…

Milujete všechny své děti stejně?

Milujete všechny své děti stejně a chováte se k nim pokaždé tak, aby vaši lásku cítily? Pravda je, že by rodiče...
více…

Proč malé děti nechtějí spát? Mohou za to rodiče!

Máte nespavé děti? Možná bude problém ve vás, rodičích! Proto, aby dítě zdravě spalo musí mít vytvořené...
více…

Jak nezešílet z malého dítě, které si chce za každou cenu prosadit své?

Výchova dětí, to nejsou jen příkazy a zákazy. Děti se musí vychovávat s láskou. Ale i přestože své děti...
více…

Proč jsou dnešní děti obézní a přesolené?

Přesolujete svoje děti? Ne, řeč tu nebude o zdravých pobytech dětí u moře, ale naopak o nezdravém přesolování...
více…

Krásné zahrady mohou být nebezpečné pro malé děti - pozor na to, co pěstujete!

Zahradu si pořizujeme jednak pro své potěšení a užitek, ale také většinou pro svoje děti a nebo vnoučata. A tady...
více…

Jak nevychovávat děti, pokud chcete, aby byly v životě spokojené?

Jak vychovat dítě se zdravým sebevědomím, dítě které se nebude cítit ukřivděné nebo naopak nebude nebezpečně...
více…

Děti vychovávané mazlením, budou duševně vyvinutější než děti, na které se křičí

Objímáte často svoje děti a mazlíte se s nimi? Tak to svým dětem pomáháte ke správnému duševnímu vývoji. A...
více…

Má vaše dítě v pořádku oči? A kolik hodin stráví u tabletu?

Oční vady u dětí nejčastěji odhalí rodiče. Je proto na nich, aby své děti patřičně sledovali a pokud u nich...
více…