Rodinná kronika - elektronická nebo ručně psaná?

Píšete si rodinnou kroniku? I s přibývající technikou a záznamy na disky, dvd a blu ray stále zůstává psaní důležitých i komických situací v rodině velice zajímavým. Jak by kronika vaší rodiny měla vypadat a co by v ní nemělo chybět? A je vůbec nutné, aby byla ručně psaná? Co takhle zkusit elektronickou podobu?

Co může obsahovat rodinná kronika?

Záleží na fantazii tvůrce:

  • V první řadě pro kroniku je charakteristické psaní událostí.
  • Kronika by měla zachycovat události v chronologickém pořadí-tzn. takovém, jak se skutečně staly, aby se v ní dalo snadno orientovat.
  • Fotky, obrázky a kresby mají většinou doplňkový charakter, jejich účelem je psané slovo ozvláštnit a dát kronice osobité kouzlo.
  • Nezapomeňte na to, že i jiní členové rodiny mohou svým dílem do kroniky přispět. I děti umí výlet, který jste spolu absolvovali nakreslit či dokonce popsat, jejich pohled může být také trefný, dokonce úsměvný.

Nač psát rodinnou kroniku?

Zachycuje nejdůležitější události, tradice a rituály rodiny, může být připomínkou nejen toho, co jsme zažili jako rodina, ale i jakýmsi mementem této doby, to nad čím jednou budeme uvažovat jako o staromódním, či dokonce tradičním. Je to výborný rodinný artikl, se kterým se dá pobavit a vzpomínat při rodinných oslavách.

V současnosti se dá vytvořit taková kronika i elektronickou formou

Pracujete s počítačovým programem, který se dá zdarma stáhnout na více webových stránkách. Tyto programy jsou primárně určeny pro vytváření alb, tzn. na vkládání fotek, obrázků, ale dá se do nich i psát, tím pádem ze vzniklého může být skutečně zdařilá kronika. Nemusíme se obávat náročnosti takového programu, protože jsou vytvořeny tak, aby i dítě dokázalo jednoduše vkládat fotky a upravovat je. Když je album (kronika) hotové, prostě výsledný produkt přepošlete a oni vám ho pošlou vytištěný v takovém formátu a vazbě, jakou potřebujete.

Naše maminky a babičky pečlivě zapisovaly rodinné kroniky,

protože internet nebyl, případně ještě nenabízel dané možnosti. Toto "klasické" psaní bez elektronických vymožeností neubírá kronice na zajímavosti, právě naopak. Je svým způsobem náročnější, protože vyžaduje úhledné a čitelné písmo a v neposlední řadě i vlastní kresby, výsledek však určitě stojí za to. Kronika se tak stává i archivací rukopisů členů rodiny. Uvidíte, jak se mění nejen podoba členů vaší rodiny, ale i jejich písmo. Přejeme vám, aby se kronika podařila a po čase pro vás bylo listování jejími listy příjemným zážitkem s příchutí nostalgie.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články