Rozvod je hodně citová záležitost, ale je třeba myslet ekonomicky

Zamilovanost je krásná, ale většinou nemá dlouhého trvání. A když se k tomu, že zmizí počáteční okouzlení přidá i nedostatek trpělivosti nebo vážné podrazy, začíná hodně nechutná a často i drsná část vztahu. A pokud to je vztah spojený podpisem v matriční knize, je třeba ho ukončit před rozvodovým soudem. A nyní se začnou projevovat ty pravé charakterové vlastnosti jednotlivých účastníků.

rozvod, manželství, finance

Láska jako z románu, ale...

Láska jako z románu, a přesto po letech stojí před soudem, sypou na sebe urážky a každý se snaží urvat pro sebe co nejvíce. Loni ukončilo manželství rozvodem zase více manželských párů, než jich bylo v roce předloňském. A mnoho párů se nevyhnulo konfliktům, které jsou často průvodním jevem rozpadlého svazku . Vztahy jsou stále komplikovanější - z citové i ekonomické stránky. Při rozvodu jsou kdysi rozzářené oči plné slz, radostné bušení ze společné budoucnosti vystřídá bolestné svírání v hrudi. A strach o budoucnost - mnozí při krachu manželství přijdou i o základní sociální jistoty.

Žena v domácnosti - práce na plný úvazek

Po dohodě manželů je většinou žena v rodině ten článek, který řeší ve větší míře domácnost a děti a muž se stará o ekonomické záležitosti. Při rozvodu a vyrovnání společného jmění manželů žena až následně zjistí, že všechno je psané na firmu, mnoho věciímanžel nezaplatil a podobně. Vyskytují se i případy, kdy muž zneužívá toho, že je žena byla na mateřské dovolené, a myslí si, že když se o ni staral, má větší právo na majetek. Má pocit, že úspory na účtu jsou pouze jeho, neboť to byla jeho výplata. Ale není to pravda, protože to jsou společné peníze, protože příjem manžela není jen jeho, ale patří do společného jmění manželů (BSM). Mnohokrát se ale rozvádějící manžel snaží najít cestu, jak by ty peníze co nejrychleji utratil, dokud se nerozvede. Neboť kdyby byly v době rozvodu na účtu, musí je dělit na polovinu. On sice vydělával peníze, ale žena dělala zase něco jiného - starala se mu o zázemí, o děti, možná později musela přijmout práci, ze které se vracela pozdě večer. Ale abychom nepodezřívali jen muže, takto se při rozvodu chovají i některé ženy.

Častěji se rozvádí samostatnější ženy

Někdy jeden z manželů utratí všechny našetřené peníze, aby se při rozvodu nemusel dělit. Nezřídka dokonce doslova vyplení byt - vezme všechny cennosti a tomu druhému se pak těžko dokazuje, o co všechno ho partner obral. Kdo více doplácí na rozvod? Silné či něžné pohlaví? Těžko říct. Každý rozvod je osobitý a ovlivňuje ho řada faktorů, proto se nelze v tomto směru jednoznačně vyjádřit. Na každého z manželů může mít proces rozvodu jiný vliv a v konečném důsledku bude každý jinak vnímat samotný výsledek. Častěji se však rozpadají vztahy, v nichž jsou ženy samostatnější. Pokud je žena na muži ekonomicky závislá, často přijímá i jeho podmínky fungování, musí více snést a přizpůsobit se. Žena někdy ani neví, kolik financí je každý měsíc v rodinném rozpočtu, neboť vše chodí na manželův účet. V takovém případě je pak pro ni těžší dospět k rozhodnutí rozvést se, protože musí při zvažování rozvodu řešit základní existenční problémy, které na její straně mohou následně nastat. Současná generace žen, které jsou samostatnější a pro které závislost není překážkou při rozhodování, se častěji rozvádí. Zejména v hlavním městě, kde něžné pohlaví více podniká a je soběstačnější. Takové ženy se rozvádějí právě proto, že se umí o sebe postarat samy. Nejsou pak ochotné tolerovat to, co jiné, které jsou na mužích závislé - ty pak přimhouří oči i nad nevěrou nebo fackou. Neboť vědí, že chlap se o ně vždy postará.

Advokát nejsou vyhozené peníze

Teprve v rozvodovém řízení se často poná, že člověk, který kdysi sliboval věčnou lásku, je najednou pro partnera cizinec. Jinak cítí, myslí, plánuje a je schopen podrazů, jaké by toho druhého nenapadli ani v nejhorším snu. Častěji jsou rozčarované ženy, že je manžel opustil, když byly těhotné, měly malé miminko nebo dělal různé finanční machinace. Jistě, do vztahu nelze vstoupit plní pochybností a být stále ve střehu a stresovat se. Ale je potřeba si zachovat i zdravý rozum a připustit možnost, že za pár let může být všechno jinak. I když si myslíte, že máte v dělení majetku jasno, je dobré před rozvodem se poradit s právníkem a zorientovat se ve svých právech a možnostech. Není nezbytné mít advokáta během celého rozvodu a vypořádání BSM. Ale jedna či dvě návštěvy u advokáta se určitě vyplatí více než neznalost, které může druhý účastník rozvodu šikovně využít.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Manželství není stále procházka růžovým sadem, ale vyplatí se na něm pracovat

Mnozí si myslí, že když dva lidé spolu žijí delší dobu v jednom bytě, je to jako manželství. Ale není! A i po...
více…

Co si přejí děti, jejichž rodiče se rozvedli?

Pro většinu dětí je rozvod hodně špatným obdobím a velkou neznámou. Ale rodiče mohou zvládnout tento náročný čas...
více…

Deset rad pro budoucí úspěšné podnikatele

Samostatně podnikat je činorodá, pružná, ale také zejména hodně náročná cesta, jak se stát vlastním šéfem a...
více…

Ideální věkový rozdíl mezi partnery a statistika rozchodů

V otázce věkových rozdílů má společnost často problém. Společnost někdy sama se sebou bojuje, aby dokázala...
více…

Auto na prodej a koupě bez komplikací

Koupit ojeté auto? Mnozí by do takového obchodu nešli a raději si koupí nové a bez starostí. Ale ne všichni na nové...
více…

Letecky a levně? Ušetřete na ceně letenky!

Letadlem na dovolenou, to dá vždy zabrat. Většina z nás nelétá pravidelně, navíc ceny letenek nejsou zrovna...
více…

Stavba domu je velká investice, kterou si je třeba také užít!

Faktorů, které ovlivňují výběr stavebního materiálu, je dnes mnoho. Rozhodují nejen reálná kritéria, jako jsou...
více…

Úspora pohonných hmot za cenu bezpečnosti, to je non-stop systém!

Start-stop systémy, které během stání vypínají motory, mohou být nejen pořádně otravné, ale dokonce také...
více…

Last Minute pobyt ušetří peníze, ale je třeba pečlivě vybírat

Last Minute zájezdy se staly běžnou praxí cestovních kanceláří. Neprodělají na ni ani prodejci, ani kupující....
více…

Svatba v zahraničí je nezapomenutelný zážitek

Svatební turistika, tedy cesta za svatebním obřadem není zcela běžnou svatbou. Ale také ne již úplně ojedinělou....
více…