Sauna

Už staří Římané stavěli horké koupele a trávili v nich mnoho času. O tom, že byly ve velké oblibě svědčí fakt, že se tu dohadovaly obchody a prováděla politická rozhodnutí.

Přesto, že takové horké koupele lidstvo zná již více než 2000 let, stále se odhaluje, jaké různé účinky s sebou vodní procedury přinášejí. Sauna není "čistokrevnou" vodní procedurou a dala by se označit i za účinnou manipulaci s teplem. Sauna může působit blahodárně, uvolňující a regeneračně, ale i jako těžký dvouhodinový trénink v posilovně. Jak to tedy je?

Při saunování dochází ke zvýšení bazálního metabolismu o 20 až 40%. Jeho hodnota je závislá na délce pobytu v sauně, na teplotě v sauně a samozřejmě na individualitě každého člověka (na adaptaci na teplo, schopnosti termoregulace atd.). Tělo se snaží bránit přehřívání pocením. Během saunování tělo ztratí 100g až 2000g vody. Opět záleží na člověku (např. děti na teplo v sauně reagují výrazněji), délce pobytu v sauně a teplotě prostředí. Je proto důležité dodat tělu zvýšené množství tekutin před saunováním i po něm.

Mírně stoupá tepová frekvence a vlivem tepla se rozšiřují krevní cévy. Krev se tak snadněji dostává až k povrchu těla, kde aktivuje potní žlázy. Tělo se tak snaží ochlazovat pocením. Pocení je účinné hlavně v suché sauně. Teplota v ní by měla být nastavena mezi 80 až 100 ° C. Hlavně začátečníci by měli začít s teplotami uvedené spodní hranice. Pokud se na rozpálené kameny vylévá voda, prudce stoupá vlhkost vzduchu a účinnost pocení se sníží. Člověk to pociťuje jako náhlé zvýšení tepla. Pokud půjdete do sauny regenerovat a relaxovat, vyhněte se tomu. Snižování účinnosti pocení zvyšováním vlhkosti vzduchu únavu naopak prohlubuje.

O tom, že tělo během saunování provádí trénink (zátěž) svědčí i procesy, které v něm probíhají. Aby srdce zajistilo účinnou termoregulaci, musí přepumpovat více krve. Klesá vylučování sodíku močí a roste vylučování draslíku. Tato skutečnost úzce souvisí s úbytkem vody, ale je potřeba zdůraznit, že stejný stav nastává i při těžké fyzické zátěži.

 

Sauna se pro sportovce doporučuje z několika důvodů:

Jako prostředek k postupnému otužování a jako tréninková metoda postupné adaptace na vysokou teplotu.

Jako prostředek ke zvyšování kondice.

Jak regenerační prostředek na odstranění tělesné a duševní únavy.

 

Pobytem v sauně dochází k výraznému uvolnění svalů, zvyšuje se kloubní ohebnost, zvyšuje se látková výměna, zlepšuje se tepelná regulace a člověk si odpočine jak po fyzické, tak i po psychické stránce.

Jak regenerační prostředek se doporučuje saunu zařazovat maximálně jednou do týdne. Není vhodné ji zařadit bezprostředně po náročném tréninku. Rovněž se nedoporučuje zařazovat saunu den před náročným tréninkem. Ideální je použít tento prostředek na regeneraci na konci týdne před dnem volna. Délka pobytu v sauně je individuální. Obecně se doporučuje 10 až 20 min pro jednu návštěvu. Po 10 až 20 minutovém prohřátí by měla následovat fáze rychlého ochlazení. Doporučuje se zchlazení v bazénu s teplotou vody 8 až 12 ° C. Jak dlouho vydržíte v bazénu, je na vás. Záleží na subjektivních pocitech chladu. Pokud před vstupem do bazénu předchází osprchování (což se z hygienických důvodů doporučuje), sníží se zároveň i efekt rychlého ochlazení. Postup prohřátí a ochlazení by se měl opakovat dva až třikrát. Opakovat jej více krát se nedoporučuje a považuje se to z pohledu regenerace za nevhodné.

Pro koho není sauna vhodná? Určitě ne pro lidi náchylné na srdeční příhodu, těhotné ženy, lidi s nemocnou štítnou žlázou, ledvinami, diabetiky a pro lidi se zvýšeným krevním tlakem. Pokud nejste "fit" je vhodné se před návštěvou sauny poradit s lékařem.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pozor na přetrénování

Kdo to nezažil? Asi každý. Zejména tvrdým vyznavačům "železné hry", jak je tvrdá dřina v posilovně nazývána,...
více…

Obnova a regenerace

Vhodná strategie obnovy a regenerace organismu je nezbytná pro podávání optimálních sportovních výkonů a dosahování...
více…

Netrénujete příliš mnoho?

Pokud si myslíte, že čím více času strávíte v posilovně, tím lepších výsledků dosáhnete, jste na omylu....
více…

Masáž a její působení

Účinek masáže je znám již z dob říčních civilizací. Tajemství této příjemné regenerační procedury už znali...
více…

Laktát, sport a svalovice

Jedním z klíčových úkolů sportovního tréninku je pochopit princip energetického metabolismu při zatížení. K...
více…

Kryoterapie - možnosti a způsob jejího využití (2. část)

U člověka s běžnými prodělanými nemocemi není žádná překážka v absolvování léčby chladem. Relativní...
více…

Kryoterapie - možnosti a způsob jejího využití (1. část)

Celková kryoterapie tj. působení chladu na celé tělo po dobu 2-3 minut při teplotě mínus 140 ° C (+ - 10 ° C)...
více…

Kryoterapie - léčení a regenerace chladem u sportovců

Působení chladu na lidský organismus je známo již velmi dávno. Avšak až v sedmdesátých letech minulého století v...
více…

Jak cvičit a co dělat při bolesti svalů po tréninku?

Jak cvičit a co dělat při bolesti svalů po tréninku? Dospělí by měli každý den provádět nějaký druh fyzické...
více…

Posilovací guma zpevní postavu, posílí svaly a zdravě protáhne celé tělo

Chcete posílit svaly, protáhnout se a zpevnit postavu? Nemusíte si hned kupovat permanentky do posilovny nebo...
více…