Stévie není jen sladká, ale i léčivá bylina
Stévie sladká, latinsky Stevia rebaudiana, je bylinka, která pochází ze slunné Brazílie, ale úspěšně se dá pěstovat i v našich podmínkách. Nejlépe se jí daří ve skleníku, ale dá se pěstovat i v květináči na okně. Jak už její název napovídá, jedná o sladkou bylinku, někdy také nazývanou jako sladká tráva. Je zdravější alternativou bílého cukru. Použít se dá čerstvá, nebo si můžete zakoupit již hotové sladidlo ze stévie. Obojí vám úspěšně osladí váš oblíbený nápoj či potravinu, ale to není vše, čím vás tato nenápadná rostlinka dostane.
Stévie sladká jako bylinka
V oblastech Paraguaye a Brazílie se stévie využívá nejen jako sladidlo, ale i léčiva rostlinka. Obsahuje řadu prospěšných vitaminů, minerálů a dalších látek. I vědecké studie potvrdily, že sladké lístky stévie obsahují fytochemikálie, které mají pozitivní vliv na kontrolu hladiny cukru v krvi, ale i cholesterolu a krevního tlaku. Stévie se v tradiční medicíně využívá při hojení ran, zánětlivých onemocněních i při otocích nohou. Nezpůsobuje vznik zubního kazu, je bojovnicí proti únavě i depresivním stavům.
Jak pěstovat stevii?
Pokud nemáte možnost pěstovat ji na v zahradě, tak si kupte rostlinku v květináči. Pokud jí vytvoříte vhodné podmínky, bude se jí dařit. Myslete hlavně na to, že má v oblibě vlhkou půdu a sluneční paprsky. Čerstvé (nakrájené) nebo sušené lístky lze použít přímo na slazení nápojů. Na oslazení šálku čaje vám stačí postačí 1-2 lístky stévie. Lístky stévie se dají použít například i v ovocných salátech.
Sladidla ze stévie
Z lístků se také získávají extrakty, které disponují až 300x větší sladivostí než bílý cukr. Tyto extrakty neobsahují žádné kalorie a nezpůsobují výkyvy krevního cukru, proto jsou vhodné pro diabetiky i lidi, kteří mají problém s hmotností. Je třeba si však vybírat kvalitní sladidla. Kvalita závisí hlavně na použitých extrakčních metod, protože i chuť sladidel ze stévie, ať už tekutých nebo práškových, ovlivňuje čistota steviol glykosidů.
V jakých podobách se můžete se stevií setkat na našem trhu?
K dispozici jsou například sušené lístky, z nichž lze vytvořit výluh a použít jej podle uvážení. Dále jsou to tekutá sladidla, která jsou vhodná na pečení, vaření i slazení nápojů. 2-3 kapky tekutého sladidla se rovnají přibližně 1 kostce cukru. Na trhu jsou i praktické tabletky, které se hodí zejména na slazení kávy a čaje, protože jedna tabletka odpovídá přibližné jedné čajové lžičce cukru. Sypká sladidla na bázi glykosidů steviolu jsou praktické při pečení a vaření, protože mají jednoduché dávkování (lžíce prášku se rovná lžíci cukru).