Syndrom počítačového vidění a důležitost mrkání při práci na počítači

Práce na počítači patří mezi takzvaně lehčí a často vyhledávanou. Nebolí nohy, nemusíte používat svaly, nemáte odřené ruce... Ale to by bylo z výčtu pozitiv asi tak všechno. Práce u monitoru působí negativně na vaše oči, nekonečné sezení zase dělá své nejen s krční páteří a to nejsou ani zdaleka všechny orgány, které při práci na počítači trpí. Proto je nutné dodržovat určité zásady a po nezbytné práci zařadit regeneraci a ne si opět sednou k počítači a zase se mu pro změnu věnovat jako svému koníčku.

zdraví, relaxace, regenerace, péče o oči, práce na pc, syndrom počítačového vidění

Problém dneška

Výzkumy ukázaly, že oční problémy způsobené nadměrnou prací na počítači jsou skutečně časté, vždyť asi u 50 až 90% lidí pracujících s počítačem se vyskytují alespoň některé příznaky náležející do syndromu počítačového vidění. Tyto problémy se však netýkají jen dospělých, ale i dětí, které tráví poměrně hodně času zejména u počítačových her. Častá práce s počítačem může být příčinou několika problémů, jakými jsou rozmazané a dvojité vidění, suché, zarudlé a podrážděné oči, bolest hlavy, krční páteře nebo zad. Upřený a dlouhodobý pohled na monitor počítače poškozuje zrak všech věkových kategorií. Monitor totiž vytváří pro naše oči velmi náročné prostředí, protože neposkytuje takový ostrý obraz jak se nám jeví a naše oči musejí stále zostřovat a dolaďovat. Toto dlouhodobé namáhání zraku způsobuje rozmazané vidění, zvýšenou citlivost na světlo a další potíže. Na konci dlouhého dne před počítačovým monitorem se dá už těžko soustředit se na vzdálené objekty, čemu se říká Computer Vision Syndrome (CVS), čili syndrom počítačového vidění, a ten je v dnešním světě počítačů zcela běžný. Symptomy CVS jako bolesti hlavy, krku a ramen, suché nebo podrážděné oči a rozmazané vidění lze rozdělit do tří kategorií, které se týkají problémů vidění (rozmazané blízké a daleké i dvojité vidění, oslnění či dočasné slabé vnímání barev). Oční problémy zahrnují začervenání, pálení, bolest, svědění, suchost, nadměrné slzení, únavu nebo citlivost na světlo. Mezi příznaky celkové nepohody patří bolesti hlavy, krku, napětí nebo bolest ramen, nadměrná únava, podrážděnost a ospalost.

Důležité mrkání

S dlouhodobým pobytem u monitoru počítače může očím velmi škodit nedostatečné mrkání. Soustředěným pozorováním obrazovky nevědomky snižujeme frekvenci mrkání a oči jsou tak nedostatečně zvlhčovány, čemu ještě v mnoha případech "pomáhá" suchý, klimatizovaný vzduch v místnosti. Výsledkem je nepříjemné pálení, svědění, řezání či pocit něčeho cizího v oku. Při práci před monitorem se snižuje počet mrknutí 3 až 4krát, vlivem vertikálního pohledu na obrazovku se zvětšuje plocha odkrytého oka, což má za následek zvýšené vypařování slzného filmu z povrchu oka, který se významně podílí na kvalitě vidění a normální funkci oka. Slzný film zajišťuje zvlhčování a hladkost povrchu oka a následně i hladký optický povrch, který umožňuje vytvářet ostrý obraz na sítnici. Slzný film také odstraňuje bakterie a odloučené buňky z rohovky, obsahuje protibakteriální látky, zvlhčuje povrchové buňky rohovky a spojivky, a tím zajišťuje jejich správnou funkci. Léčba syndromu počítačového vidění by měla být komplexní a zaměřena na konkrétní příčinu, která ho vyvolává. Cílem je zlepšení kvality slzného filmu, a tím snížení intenzity vysychání oka.

Ochrana očí

Unaveným a přepracovaným očím však můžeme předejít pomocí několika změn, které uděláme na svém počítači a pracovním prostředí. Osvětlení pracovního místa si třeba nastavit tak, aby lesk na monitoru počítače byl co nejmenší a oči se nemusely zbytečně namáhat. Na monitor by nemělo dopadat přímé světlo z okna a umělé osvětlení z místnosti musí být tlumenější. Nejvhodnější pozice monitoru je podle odborníků mírně pod úrovní vašich očí, ve vzdálenosti 55 až 60 cm od obličeje.Tato pozice je ideální proto, že nemusíte natahovat krk ani napínat oči. Ty si také zaslouží pravidelnou pauzu a sice, že přibližně každých 20 minut dopřejete očím 20 sekundový odpočinek. Stačí odvrátit pohled od monitoru a zadívat se z okna, nejlépe na zelenou plochu, nebo "běhat" očima po místnosti, čím si je procvičíte. Důležitá je také úprava monitoru, především jeho jasu, kontrastu a velikosti písma podle vlastních potřeb.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Deprese žen, které chtějí být super matkami, pracovnicemi a manželkami

Být super matkou, skvělou pracovnicí, manželkou a navíc zvládat péči o domácnost? Ano, jsou mezi námi super ženy,...
více…

Stres žen, které chtějí být dokonalé matky, manželky a pracovnice

Rodina a domov, to by mělo být místo, které nás nabijí pozitivní energií, kde si můžeme a také musíme, odpočinout...
více…

Rostliny v pracovně

Interiérové ​​rostliny se už dávno zabydlely v celém bytě. Své místo mají v obývacím pokoji, kuchyni,...
více…

Jak přelstít únavu?

Existují tři druhy únavy – toxická, hypertonická, hypotonická.   Toxická únava. Tato únava nás...
více…

Zregenerujte a očistěte své tělo prohříváním!

Vyzkoušejte vířivou vanu, parní lázeň nebo infračervenou prohřívací tepelnou kabinu. Vířivá...
více…

Sportovec a spánek

Spánek představuje pro sportovce jeden z nejdůležitějších regeneračních prostředků a spolu s ostatními...
více…

Sauna, pocení se pro zdraví (1.část)

Důležitým předpokladem pro sportování je zdraví. Právě v chladném ročním období není jednoduché zůstat...
více…

Regenerace, ignorace?

Tempo životního stylu se stále zrychluje. Můžeme chtít stále více a přitom dosáhneme méně. Celkem běžný...
více…

Preventivní a nápravná cvičení

Příznivě ovlivňují jednotlivé svalové skupiny s ohledem na jejich fyziologické vlastnosti. Pokud mají být cviky k...
více…

Pozor na přetrénování

Kdo to nezažil? Asi každý. Zejména tvrdým vyznavačům "železné hry", jak je tvrdá dřina v posilovně nazývána,...
více…