Tip na skvělou dovolenou pro rodiny s dětmi - agroturistika

Už máte dost povalování se na písku u moře, náročné cesty a navíc vás děsí i infekční choroby, které občas cestovatelé za exotikou dovezou domů jako nechtěný suvenýr? Zkuste agroturistiku. Vaše děti určitě ocení bezprostřední kontakt se živými zvířaty, vykoupat se můžete v místních koupalištích či písnících a zdravý vzduch prospěje dětem i vám stejným dílem.

agroturistika, dovolená s dětmi, venkov, kultura , Česká republika

Agroturistika je skvělý tip na rodinnou dovolenou s dětmi,

která umožňuje strávit volný čas ve zdravém prostředí českého venkova. Stačí si vybrat z nabídek cestovních kanceláří z pobytů na selských dvorech, rančích či farmářských hospodářstvích, v jejichž okolí jsou i různé turistické trasy na výlety, sběr lesních plodů a hub, ale i možnosti koupání v řece i přírodních nádržích. Na farmě se určitě pro každého člena rodiny najde činnost, která ho zaujme. Vždyť takový živý kontakt s domácími zvířaty bude atraktivním zážitkem nejen pro děti, ale i dospělé, zvláště, když pocházejí z větších měst. Součástí programů farem či rančů bývá i poznávání lidových zvyků a tradic daného regionu, cykloturistika, vyzkoušení si lidových řemesel apod. Pokud si tedy potřebujete odpočinout, přijít na jiné myšlenky, vyvětrat si hlavu a zbavit se stresu, tak agroturistika je to pravé ořechové na odpoutání se od starostí všedních dnů.

In medias res

Pojem agroturistika se v Evropě objevil již na počátku 70. let minulého století, kdy se zejména v městech objevily ekologické problémy. Lidé začali pociťovat potřebu odejít do přírody za čerstvým vzduchem, zdravou stravou a do sytosti si užít klid. Změna lidského myšlení tak položila základy agroturistiky, jejímž smyslem je poznávání života farmářů a venkova, blízký kontakt se zvířaty, zemědělskými plodinami, zlepšení vztahu k přírodě. Jde o speciální druh venkovské turistiky, který je úzce propojen nejen se zemědělstvím, ale také s lidovými tradicemi. Agroturistika má své zázemí v zemědělských činnostech, zejména však na rodinných farmách a představuje symbiózu s cestovním ruchem. Jejím pozitivním přínosem je spojení služeb cestovního ruchu s zemědělským prostředím, respektování přirozené přírodní a životní prostředí. Přispívá k tvorbě a zvelebování krajiny, umožňuje objevovat krásy a tradice regionů a přispívá k návratu člověka k přírodě a upevňování zdraví pobytem na čerstvém vzduchu. Agroturistika je také významným druhem podnikatelské činnosti, která se může zejména pro venkov stát potenciálním zdrojem příjmů, nových pracovních příležitostí a iniciátorem celkového rozvoje obcí. Bohaté zkušenosti v této oblasti mají takové země jako Irsko, Rakousko, Itálie, Španělsko, Řecko.

Atraktivnost venkovské turistiky

Agroturistika jako forma venkovské turistiky představuje nejen bezprostřední kontakt s přírodou, ale i možnost seznámit se se stylem života na farmě, ranči nebo selském dvoře a umožňuje tak setkání s přirozeným životem na venkově. Tento druh turistiky může být spojen s ubytováním přímo na statku (farmě, ranči), ale také s dobrovolnou neplacenou prací, nebo napodobováním tradičních i současných venkovských prací a zvyků. Česká republika má velmi dobré přírodní a geografické podmínky pro rozvoj cestovního ruchu a s ním spojené aktivity jako jsou venkovská turistika a agroturistika a z hlediska turistické atraktivnosti je rozděleno do více než 20 turistických regionů. Základními složkami služeb, které uspokojují potřeby turistů jsou ubytovací (agrohotely, turistické ubytovny, penziony, chatové osady, kempy, v soukromí) a stravovací zařízení, doprava a průvodcovské služby. S agroturistikou jsou spojeny i tzv. doplňkové služby, které zvyšují atraktivnost ubytovacího zařízení a zlepšují jeho image na trhu s cestovním ruchem. Jde o služby za účelem využití volného času ve sportovních zařízeních, např. hřiště, sportovní kurty, cykloturistika, vodní turistika, lyžování apod.

V rámci venkovské turistiky nechybí ani kulturní vyžití

formou návštěv muzeí, galerií, či skanzenů, jakož i služby týkající se provozování zařízení s lidovým folklórem, organizování jarmarků, folklorních slavností, trhů, vinobraní apod. Venkovská turistika nabízí také možnosti zapojení turistů do atraktivních zemědělských prací, např. při sušení sena, sklizni vinné révy, ovoce, zeleniny. Využívá i ovčáctví s osobitými gastronomickými ochutnávkami ovčáckých výrobků, ve vinařských regionech je to zase degustace vín. Jako nejatraktivnější způsob turistické dopravy se využívají koňská spřežení na kočáru, jezdecké koně a poníci na ježdění v přírodě. Turisté se mohou seznámit s lidovými řemesly - truhlářstvím, hrnčířstvím či uměleckým kovářstvím. A konečně, k agroturistice nevyhnutelně patří i posezení u ohně, spojené s grilováním, opékáním, posloucháním country a lidové hudby, aby i duše z dovolené něco měla.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Ideální rodič není ten, který obětavě ometá dítěti cestu, ale ten, který ho učí samostatnosti!

Všichni bez rozdílu milujeme své děti. Ale občas by se hodilo trochu méně lásky a opečovávání. Často ve svém...
více…

Podzim s dětmi je nejlepší, když vyrazíte do přírody

Babí léto a slunečné podzimní dny, kdy již slunce nemá takovou sílu je ideální na výlety a další aktivity v...
více…

Kdy je čas mít další dítě?

Máte doma jedináčka a uvažujete do dalším děťátku do rodiny? Rádi byste, aby vaše dítě nevyrůstalo samo, ale...
více…

Cestování s malými dětmi do zahraničí - pas, pojištění, prevence a způsob dopravy

Dovolená v zahraničí s malým dítětem vyžaduje poněkud pečlivější a dlouhodobější přípravu. Není to jen vzít...
více…

Proč děti tolik milují babičku a dědu?

Babička a dědeček si nemusí budovat autoritu, přesto je vnoučata poslouchají, respektují a milují. Proč tomu tak je?...
více…

Jak se zaručeně ztrapnit před dospívajícím dítětem?

Máte doma děti pubertálního věku a chcete s nimi vycházet? Teď jde o to, jestli na to nejdete tak, že zkoušíte své...
více…

Co dělat, když dítě neumí prohrávat?

Děti si rády užívají pocit vítězství, ale je důležité, aby uměly i prohrávat. A to je většinou musí někdo...
více…

Výchova malých dětí k samostatnosti - chválit, ale nepřehánět!

Jak vychovávat dítě k samostatnosti, poskytnout mu bezpečí a přitom mu ponechat pocit, že může samo rozhodovat?...
více…

Dovolená s malými dětmi se dá užít v klidu, chce to jen systém

Chystáte se na dovolenou s malými dětmi? Nemáte hlídací babičky nebo si prostě chcete dovolenou užít jako rodina?...
více…

Výchova dětí a rozdílné názory rodičů

Výchova dětí je v mnoha rodinách příčinou sporů. Každý partner si nese do života způsob, jakým byl vychováván a...
více…