Tip na skvělou dovolenou pro rodiny s dětmi - agroturistika
Už máte dost povalování se na písku u moře, náročné cesty a navíc vás děsí i infekční choroby, které občas cestovatelé za exotikou dovezou domů jako nechtěný suvenýr? Zkuste agroturistiku. Vaše děti určitě ocení bezprostřední kontakt se živými zvířaty, vykoupat se můžete v místních koupalištích či písnících a zdravý vzduch prospěje dětem i vám stejným dílem.
Agroturistika je skvělý tip na rodinnou dovolenou s dětmi,
která umožňuje strávit volný čas ve zdravém prostředí českého venkova. Stačí si vybrat z nabídek cestovních kanceláří z pobytů na selských dvorech, rančích či farmářských hospodářstvích, v jejichž okolí jsou i různé turistické trasy na výlety, sběr lesních plodů a hub, ale i možnosti koupání v řece i přírodních nádržích. Na farmě se určitě pro každého člena rodiny najde činnost, která ho zaujme. Vždyť takový živý kontakt s domácími zvířaty bude atraktivním zážitkem nejen pro děti, ale i dospělé, zvláště, když pocházejí z větších měst. Součástí programů farem či rančů bývá i poznávání lidových zvyků a tradic daného regionu, cykloturistika, vyzkoušení si lidových řemesel apod. Pokud si tedy potřebujete odpočinout, přijít na jiné myšlenky, vyvětrat si hlavu a zbavit se stresu, tak agroturistika je to pravé ořechové na odpoutání se od starostí všedních dnů.
In medias res
Pojem agroturistika se v Evropě objevil již na počátku 70. let minulého století, kdy se zejména v městech objevily ekologické problémy. Lidé začali pociťovat potřebu odejít do přírody za čerstvým vzduchem, zdravou stravou a do sytosti si užít klid. Změna lidského myšlení tak položila základy agroturistiky, jejímž smyslem je poznávání života farmářů a venkova, blízký kontakt se zvířaty, zemědělskými plodinami, zlepšení vztahu k přírodě. Jde o speciální druh venkovské turistiky, který je úzce propojen nejen se zemědělstvím, ale také s lidovými tradicemi. Agroturistika má své zázemí v zemědělských činnostech, zejména však na rodinných farmách a představuje symbiózu s cestovním ruchem. Jejím pozitivním přínosem je spojení služeb cestovního ruchu s zemědělským prostředím, respektování přirozené přírodní a životní prostředí. Přispívá k tvorbě a zvelebování krajiny, umožňuje objevovat krásy a tradice regionů a přispívá k návratu člověka k přírodě a upevňování zdraví pobytem na čerstvém vzduchu. Agroturistika je také významným druhem podnikatelské činnosti, která se může zejména pro venkov stát potenciálním zdrojem příjmů, nových pracovních příležitostí a iniciátorem celkového rozvoje obcí. Bohaté zkušenosti v této oblasti mají takové země jako Irsko, Rakousko, Itálie, Španělsko, Řecko.
Atraktivnost venkovské turistiky
Agroturistika jako forma venkovské turistiky představuje nejen bezprostřední kontakt s přírodou, ale i možnost seznámit se se stylem života na farmě, ranči nebo selském dvoře a umožňuje tak setkání s přirozeným životem na venkově. Tento druh turistiky může být spojen s ubytováním přímo na statku (farmě, ranči), ale také s dobrovolnou neplacenou prací, nebo napodobováním tradičních i současných venkovských prací a zvyků. Česká republika má velmi dobré přírodní a geografické podmínky pro rozvoj cestovního ruchu a s ním spojené aktivity jako jsou venkovská turistika a agroturistika a z hlediska turistické atraktivnosti je rozděleno do více než 20 turistických regionů. Základními složkami služeb, které uspokojují potřeby turistů jsou ubytovací (agrohotely, turistické ubytovny, penziony, chatové osady, kempy, v soukromí) a stravovací zařízení, doprava a průvodcovské služby. S agroturistikou jsou spojeny i tzv. doplňkové služby, které zvyšují atraktivnost ubytovacího zařízení a zlepšují jeho image na trhu s cestovním ruchem. Jde o služby za účelem využití volného času ve sportovních zařízeních, např. hřiště, sportovní kurty, cykloturistika, vodní turistika, lyžování apod.
V rámci venkovské turistiky nechybí ani kulturní vyžití
formou návštěv muzeí, galerií, či skanzenů, jakož i služby týkající se provozování zařízení s lidovým folklórem, organizování jarmarků, folklorních slavností, trhů, vinobraní apod. Venkovská turistika nabízí také možnosti zapojení turistů do atraktivních zemědělských prací, např. při sušení sena, sklizni vinné révy, ovoce, zeleniny. Využívá i ovčáctví s osobitými gastronomickými ochutnávkami ovčáckých výrobků, ve vinařských regionech je to zase degustace vín. Jako nejatraktivnější způsob turistické dopravy se využívají koňská spřežení na kočáru, jezdecké koně a poníci na ježdění v přírodě. Turisté se mohou seznámit s lidovými řemesly - truhlářstvím, hrnčířstvím či uměleckým kovářstvím. A konečně, k agroturistice nevyhnutelně patří i posezení u ohně, spojené s grilováním, opékáním, posloucháním country a lidové hudby, aby i duše z dovolené něco měla.