Trápí vás akné a nevíte, jak se ho zbavit?

Toužíte po hladké a bezchybné pleti, ale místo toho se trápíte s akné? Nejste sami. Alespoň jednou za život se projevy tohoto nejběžnějšího onemocnění potká téměř každý. Týká se náctiletých, jejichž tváře často pokrývá ohromné množství pupínků, stejně jako dospělých – ty trápí spíše občasné vyrážky, ale mnozí by mohli směle konkurovat pleti mnohem mladších ročníků. Otázka zní – jak se akné definitivně zbavit?

Co se v organismu děje, když se tvoří akné?

Akné je zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů. Tyto žlázy produkují maz, jehož úkolem je pleť chránit před vysušením. Pokud se však mazu tvoří příliš mnoho, póry se ucpávají a vznikají různé typy akné – obvykle komedomy, čili bílé a černé tečky. Ty se pak mohou zanítit a proměnit v bolestivé pupínky, pustuly, a v nejhorším případě i v jizvy.

Jaké druhy akné rozlišujeme?

  • Mírné akné zná snad většina lidí. Má podobu tzv. komedomů, občasných pupínků a bílých teček.
  • Středně závažné akné se projevuje červenými pupínky, pustulami a jizvičkami.
  • Nejhorším a špatně léčitelným stádiem je těžké akné. Jedná se o velké, bolestivé cysty a hluboké jizvy.

Faktory, které ovlivňují vznik akné

Akné nikdy nevzniká bez příčiny. Zdaleka nejčastěji jsou na vině „splašené“ hormony. Jedná se o hlavní spouštěč akné v pubertě, ale i během menstruačního cyklu, těhotenství a menopauzy.

Svou roli může sehrát i genetika. Pokud rodiče trpěli akné, je poměrně pravděpodobně, že se objeví i u potomků.

Tajemstvím již není ani fakt, že se akné zhoršuje kvůli určitým potravinám. Některé studie naznačují, že se na pleti negativně podepisuje strava bohatá na mléčné výrobky a cukry.

Akné může zhoršovat také stres, zejména pak ten chronický dlouhodobý.

A konečně i některé léky, jako je lithium a kortikosteroidy. Užívání těchto medikamentů pleti také příliš neprospívá.

Jak akné efektivně léčit?

Pokud jde o mírné akné, obvykle stačí aplikovat volně prodejné kosmetické přípravky. Dobrou volbou jsou například produkty od Biodermy z řady Sébium.

V případě středně závažného akné již nemusí běžně dostupné produkty stačit. Pokud se stav pokožky nezlepší, lékař obvykle doporučí antibiotika na předpis, případně hormonální antikoncepci (u žen) a lokální retinoidy.

Těžké akné se léčí silnými léky, jako je Isotretinoin (Accutane). Jedná se o velmi silný lék, který je velmi účinný, protože blokuje nadměrnou produkci kožního mazu.

Co dělat, aby po akné nezůstaly jizvy?

První a nejdůležitější pravidlo zní: Nemačkejte pupínky! Mačkáním pupínků si do pleti zanášíte bakterie a zvyšujete riziko těžkého zánětu.

Pokud již k lehčímu zjizvení došlo, aplikujte na pokožku kvalitní obnovující krém. Opět můžete sáhnout po některém z prověřených produktů od Biodermy. Na jizvy po akné účinkuje velmi dobře.

Pamatujte, že ačkoliv je akné frustrující, nejste v tom sami. Pokud netrpíte nejtěžší formou, pak je jen otázkou času, kdy se vám podaří vrátit pleti ztracenou krásu a vitalitu.

 

comments powered by Disqus