Trápí vás oteklé oči? Známe nejčastější příčiny

Trápí vás oteklé oči? Tady je 6 nejčastějších příčin. Jaká je první pomoc, díky které otoky zmírníte? Co pomůže udržet oční okolí vitální? Inspirujte se našimi tipy, které zkrášlí váš pohled a nedají otokům šanci!

otoky očí, zánět spojivek, kontaktní čočky, péče oči, oční lékař

Otoky očních víček

Nevzhledné otoky očních víček nejsou zrovna tím, s čím se chcete probudit či ukazovat. Kromě nedostatku spánku mohou signalizovat i zdravotní potíže – obzvláště při dlouhodobých potížích vždy navštivte lékaře! A jaké bývají časté příčiny?

 

Klasika číslo jedna? Alergie!

Oči jsou citlivý orgán a poměrně snadno a rychle reagují na alergeny. Tím nemusí být jen pyly – pokud nejste sezonní alergik, oční alergii může způsobit také nevhodné líčidlo, zrnko prachu nebo zvířecí srst. Nejčastějšími projevy je kromě otoku i svědění, pálení, řezání a slzení. Co dělat v takovém případě? Oči netřít, nesahat si do nich a rychle zamířit k odborníkovi, který navrhne léčbu vhodnými kapkami s antihistaminiky. Ty zpravidla přinesou rychlou úlevu.

Můžete mít zánět spojivek

Nejen alergie způsobuje oční otoky. Další možnou příčinou je konjunktivitida, tedy známý zánět spojivek. Zánět se projevuje zarudnutím, pocitem cizího předmětu v oku, slzením a pálením, svěděním a někdy až hnisavým výtokem. Pokud je zánět způsoben alergií, mohou pomoci běžně prodejné kapky, určené pro alergiky nebo přímo na zánět spojivek. Opět však platí – neustupuje-li potíž, je lepší zamířit rovnou k očnímu lékaři.

otoky očí, zánět spojivek, kontaktní čočky, péče oči, oční lékař

Nepříjemné ječné zrno

Ječné zrno z počátku vypadá jako drobný vřídek, ale dokáže nadělat paseku. Jde o bakteriální infekci a zánět mazové žlázky na kraji víčka. Otok bývá nejen nepříjemný, ale i dost bolestivý. Pomohou antibiotické masti či kapky od lékaře, mírnou úlevu může přinést nahřátý krátkodobý obklad. Pozor – nepřehánějte to s teplem, zánětům teplo vyhovuje. 

Pozor na oční zranění

Otok si snadno způsobíte i zraněním – ať už kosmetickou pomůckou nebo jinak. Proto vždy chraňte svůj zrak a oči a pečujte o ně s opatrností. Pokud máte podezření, že otok opravdu způsobilo byť malé poranění, okamžitě vyhledejte očního lékaře. 

Onemocnění štítné žlázy

Nedostatečná funkce štítné žlázy je tím onemocněním, které lze poznat i podle oteklých očních víček. Hypotyreóza je léčitelná, otoky víček však mohou být trvalým projevem. Pokud trpíte tímto onemocněním, zjistí to váš praktický lékař při odběrech krve, následně vás pak předá do péče endokrinologa. Naopak vyboulenýma očima se projevuje hypertyreóza. 

otoky očí, zánět spojivek, kontaktní čočky, péče oči, oční lékař

Kontaktní čočky mohou dráždit

Špatně nasazené kontaktní čočky mohou podráždit oči a následně způsobit otoky. Při nasazování čoček vždy dbejte na hygienická pravidla. Vhodný roztok na čočky, uskladňování a každodenní sundávání jsou také neméně důležité. A že vám oči otekly? Dejte si od čoček pauzu. Nechte oči odpočinout, dopřejte si chladivý obklad a zklidněte oči hydratačními očními kapkami. Nakonec i oči vyžadují pozornost, aby byly stále vitální. A jak o svůj zrak pečujete vy?

 

comments powered by Disqus