Výchova dcery v ženu, která bude mít zdravé sebevědomí

Všichni rodiče se snaží vychovat ze svého dítěte člověka, který bude mít zdravé sebevědomí a ryzí charakter. Platí to v případě, že vychovávají chlapce, ale i děvče. Málokterý rodič dělá rozdíly mezi syny a dcerami. Ale v některých případech je třeba tyto rozdíly přece jenom udělat. Výchova dcer v mladé ženy má svá specifika.

rodiče, děti, dcery, vztahy, ženy, sebevědomí

Podpořte v nich asertivitu

Jednou z vlastností dospělé ženy by měla být schopnost vyjádřit, co cítí a co si myslí. Být otevřená k ostatním bez strachu, co si o ní pomyslí, by mělo být pro ni přirozené. Podržte ji i mezi jejími vrstevníky, kteří dokážou být někdy velmi krutí jako všechny děti. Naučte ji postavit se neférovému negativnímu chování a říct, co se jí nelíbí. Malé děti se učí rychle. Ukažte jí jak na to, ale v takové míře, aby si odvahu a asertivitu nemýlila s drzostí.

Skládejte svému dítěti konkrétní komplimenty

Každý je rád slyší. Užitečnější než vyslovit "dobrá práce" je položit konkrétní kompliment. Vždy, když se jí něco podaří, pochvalte ji za to, vyzdvihujte její dobré vlastnosti. Pokud jí to jde v matematice, řekněte jí to. Pokud má dobrou paměť, věnujte jí poklonu.

Oceňte snahu

Pokud má vaše malé holčička nějaké koníčky nebo se o něco snaží, ale zatím jí to nejde, nemaťte její hlavu falešnými pochvalami. Možná to sama netuší, ale mnohem více ocení, pokud ji pochválíte za pokroky, které při jednotlivých aktivitách dělá. Veďte ji k tomu, aby se zlepšovala, nekrmte ji falešnými lichotkami.

Nemusí být součástí všeho

Děti velmi citlivě reagují na to, pokud je kamarádi nepozvou na narozeninovou oslavu, nezavolají mezi sebe zahrát si volejbal nebo si s nimi spolužáci nesednou k jednomu stolu. Život ve skupině je pro ně přirozený, zejména v prostředí školy či školky. Vysvětlete dceři, že si nemá z takových případů dělat těžkou hlavu. Někdy má právě druhá osoba špatnou náladu a vybíjí si to na okolí. I takový detail či krátký rozhovor ovlivní sebevědomí dítěte.

Posilte jejich samostatnost

Nespěchejte své dceři příliš rychle na pomoc, pokud si s něčím neumí poradit. Lámání hlavy nad problémem až tak nebolí. Pokud vás požádá o pomoc, řekněte jí, ať se ještě na pár minut zamyslí a pokusí se přijít na řešení sama. Pocit zadostiučinění bude mnohem silnější, pokud výsledku dosáhne sama. I díky takovému způsobu vedení si uvědomí, že je mnohem schopnější a samostatnější, než si myslela.

Aktivní a zdravá

Abychom si udrželi zdravé tělo a ducha, sportujeme. Stejně je to i u dětí, které si díky sportu nejen udržují zdraví, ale nacházejí nové kamarády. Nechte svou dceru, vybrat si druh sportu, který ji zajímá. Se zdravím souvisí i pohled na vlastní tělo a jeho krásu. Pravidelně se se svou dcerou bavte o tom, co znamená krása a co vidí v televizi či módních magazínech. Podle výzkumů jsou právě matky osobami, od nichž se dívky učí, jak být krásná a kosmetickými radami se nechávají inspirovat v prostředí domova. Zkresleným pohledem na krásu ženy trpí dívky i v dospělosti, což se může odrazit i na jejich zdraví a stravovacích návycích.

Dívky takové věci nedělají

Nelimitujte možnosti svého dítěte jen proto, že je dívka. Vůbec to neznamená, že nemůže dělat věci, které podle určitých sociálních norem přísluší pouze mužům. Buďte otevřenými rodiči a dovolte dceři vyzkoušet si to, po čem touží. Vezměte ji pod stan či ny ryby. Sama zjistí, co ji baví.

Připravte ji na sexismus

Realita není vždy růžová a zejména ženy jsou již od puberty často vystavovány nelichotivým narážkám. I média dělají ve velkém množství případů z mužů hrdiny a z žen jejich ozdoby. Pravidelně se ujišťujte, že vaše dcera chápe, co znamená být ženou, co všechno může dokázat a připomínejte jí to. Neznamená to, že z ní vychováte feministku, ale rovnocenného člena společnosti.

Každý potřebuje svého hrdinu

Mluvte. Upozorňujte dceru na zajímavé osobnosti, které si svět dodnes pamatuje, protože udělali něco významného. I při sledování zpráv či filmů poukazujte na zajímavé ženy, které něčím změnily svět. Ať už půjde o významné muže nebo ženy, vědomí, že je žena a může dosáhnout více než si myslí, by měli rodiče ve své dceři pravidelně posilovat.

Známé matky si užívají výchovu svých dcer

I mezi osobnostmi jsou ženy, které vychovávají své dcery nejlépe jak umí. Otevřenost, upřímnost, společné trávení času, to vše je i pro ně navzdory pracovnímu vytížení nesmírně důležité. Mezi nejznámější dcery a matky patří například Goldie Hawn a Kate Hudson, Demi Moore a Rumer či Scout Williams, Georgia May Jagger a Jerry Hall nebo Madonna a Lourdes Leon. Některé dcery slavných matek jdou v jejich šlépějích, jiné se zas pouštějí úplně opačným směrem. Zdědily po svých matkách krásu a talent a využívají je ve svůj prospěch.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Co si přejí děti, jejichž rodiče se rozvedli?

Pro většinu dětí je rozvod hodně špatným obdobím a velkou neznámou. Ale rodiče mohou zvládnout tento náročný čas...
více…

Každé období v životě ženy je náročné, ale které je to nejnáročnější?

Být ženou není žádná legrace. Ženy musí být multifunkční a stíhat mnoho věcí najednou. V jejich životě...
více…

Puberta a láska z pohledu nejen dospívajích dětí, ale i jejich rodičů

Jako lidští jedinci se vyvíjíme ve vztazích, proto je důležité vědět, na co je třeba se zaměřit. Čeho si je...
více…

Svatba v zahraničí je nezapomenutelný zážitek

Svatební turistika, tedy cesta za svatebním obřadem není zcela běžnou svatbou. Ale také ne již úplně ojedinělou....
více…

Podzim s dětmi je nejlepší, když vyrazíte do přírody

Babí léto a slunečné podzimní dny, kdy již slunce nemá takovou sílu je ideální na výlety a další aktivity v...
více…

Kdy je čas mít další dítě?

Máte doma jedináčka a uvažujete do dalším děťátku do rodiny? Rádi byste, aby vaše dítě nevyrůstalo samo, ale...
více…

Proč děti tolik milují babičku a dědu?

Babička a dědeček si nemusí budovat autoritu, přesto je vnoučata poslouchají, respektují a milují. Proč tomu tak je?...
více…

Dospělé děti závislé na rodičích?

Proč děti zůstávají tak dlouho u svých rodičů? Je to tím, že jsou méně šikovné, soběstačné a průbojné než...
více…

Vztah dítěte s otcem je pro dítě velmi důležitý

Dítě si většinou přejí oba rodiče, a proto by ho i oba měli vychovávat. Určitě dokáže dítě řádně vychovat i...
více…