Vztah dítěte s otcem je pro dítě velmi důležitý

Dítě si většinou přejí oba rodiče, a proto by ho i oba měli vychovávat. Určitě dokáže dítě řádně vychovat i sama matka nebo otec. Ale téměř vždy je pro dítě lepší, když jsou v jeho výchově zastoupeny ženské i mužské prvky. Některé věci matka, i kdyby se “rozkrájela”, nezvládne a s otcem to je podobné.

děti, rodiče, matka, otec, vztahy mezi rodiči a dětmi, výchova dětí

Vztahová výchova

Vztahová vazba představuje intenzivní pouto mezi rodičem a dítětem. V tomto případě většinou matka a dítě jsou k sobě přitahováni jako magnet, jeden bez druhého se cítí neúplní. Pouto se začíná vytvářet v těhotenství a po porodu děťátka se rozvíjí a upevňuje. Velmi důležité pro kvalitní "navázání" dítěte a matky během prvních pár let života dítěte. Tato filozofie je založena na přirozeném naslouchání a odpovídání na potřeby svého potomka.

Důležití jsou oba rodiče

Pro děti jsou však v životě a ve výchově důležití oba rodiče, kteří pro něj představují vzor či příklad. Vaše ratolesti tak v budoucnu mnohem snáze zaujmou postavení ve společnosti či ve své vlastní rodině. Když si dítě vytvoří pevnou vazbu na oba rodiče hned v útlém dětství, i jeho partnerské vztahy by v budoucnu měly být úspěšnější, než u dětí, které vyrůstaly bez otce. Není přitom vůbec pravda, že se chlapci vážou více na matku a dívky na otce.

Zapojte do aktivní výchovy otce

Ve společnosti je stále méně dětí, které mají hlubší vztah k otci než k matce. A to proto, že stále se hodně otců nevěnuje dětem odmalička tak, aby se vůbec mezi nimi pouto mohlo vytvořit. Někteří tatínkové se právě naopak, svým dětem věnují velmi intenzivně. Odmalička chodí s dětmi na procházky, či na písek, učí ratolesti jezdit na kole či plavat, čtou společně knihy. Ano, i takový může být partner, otec, který rozumí své manželce a zároveň i matce, toužící po chvilce klidu a odpočinku. Neznamená to však, že dítě se automaticky naváže na otce. Podle psychologů se pouto mezi dítětem a jedním z rodičů vytváří spíše na základě přezkoušení podobnosti. Energie přitahuje energii, a naopak klid je nakloněn klidu, a to bez rozdílu pohlaví.

Máma je jistota

Dítě se nejlépe cítí v prvních týdnech a měsících u mámy. Rozeznává její hlas, vůni, právě u ní se cítí bezpečně, sytě a spokojeně. Když má vaše ratolest asi pět měsíců, začne vnímat více lidí. Všimne si jiného hlasu, větší síly při nošení na rukou, rychlejších a prudších pohybů. Identita dítěte se začíná vyvíjet, když má dítě asi půl roku a vrcholí ve druhém a třetím roce věku dítěte. Nejen v tomto období potřebuje otce, který ho povzbuzuje a vychovává se stejným porozuměním jako máma. Otec je velmi důležitý i při odpoutání se dítěte od matky, při dalším přírůstku do rodiny s ním většinou tráví i více času, protože matka je vytížená novorozeňátkem.

O čem vlastně je vztahová výchova

  • Prvním a důležitým nástrojem tohoto typu výchovy je kojení na požádání. Matka dokáže podle pláče vypozorovat, co její dítě potřebuje, tedy zda je hladové nebo ne.
  • Dalším neméně důležitým je nošení dítěte, které bývá často podceňováno. Pravda je však taková, že nošené děti jsou méně nervózní, vnímavější, ve stavu klidné bdělosti se rychleji a lépe učí a v náručí se cítí chráněné.
  • Spánek dítěte v blízkosti rodičů je důležitý i při kojení na požádání. Při častém nočním kojení je společný spánek přímo nezbytný. Je to jednodušší a praktičtější jak pro dítě tak i pro matku.
  • Vaše dítě má vždy důvod plakat, proto jej dobře poslouchejte. Nenechávejte ho nikdy "vyplakat", pláč je jeho jediná řeč. Pláče, když je mu smutno, když ho něco bolí, když je hladové nebo je ho třeba přebalit. Vždy pláče pro něco, nikdy bezdůvodně a proto, aby námi manipulovalo, ale aby s námi komunikovalo. Je to jeho jediný prostředek k tomu jak jsi něco vyžádat v prvních měsících života.
  • Rovnováha je posledním, ale neméně důležitým pilířem vztahové výchovy. Neskouzněte do role oběti, nezanedbávejte se, ani své potřeby, vztahy či manželství na úkor děťátka. Věnujte se mu přiměřeně, se vší láskou a něhou, ale nezapomínejte při tom na sebe a svého partnera.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dospělé děti závislé na rodičích?

Proč děti zůstávají tak dlouho u svých rodičů? Je to tím, že jsou méně šikovné, soběstačné a průbojné než...
více…

Výchova dcery v ženu, která bude mít zdravé sebevědomí

Všichni rodiče se snaží vychovat ze svého dítěte člověka, který bude mít zdravé sebevědomí a ryzí charakter....
více…

Ideální svět pro rodiče i děti

Napadlo vás někdy, jak by mohl vypadat ideální svět, aby se v něm všem líbilo rodičům i dětem? Utopie? A proč by...
více…

Matka rodiny není na solární pohon

Mateřské povinnosti jsou moc krásné, povznášející, ale i  maximálně vyčerpávající. To vše, co zajišťuje v...
více…

Den matek se blíží! Víte, jak se slaví ve světě?

Asi pro většinu z nás je matka tím nejdůležitějším člověkem na světě. Prošla spoustou bolesti, aby nám mohla...
více…

Milujete všechny své děti stejně?

Milujete všechny své děti stejně a chováte se k nim pokaždé tak, aby vaši lásku cítily? Pravda je, že by rodiče...
více…

Život v satelitních městečkách není pro všechny a vůbec není ideální!

Satelitní městečka se v Česku ve větší míře začaly stavět koncem minulého století. Lidé chtěli bydlet v domě...
více…

Jak nezešílet z malého dítě, které si chce za každou cenu prosadit své?

Výchova dětí, to nejsou jen příkazy a zákazy. Děti se musí vychovávat s láskou. Ale i přestože své děti...
více…

Jak nevychovávat děti, pokud chcete, aby byly v životě spokojené?

Jak vychovat dítě se zdravým sebevědomím, dítě které se nebude cítit ukřivděné nebo naopak nebude nebezpečně...
více…

Děti vychovávané mazlením, budou duševně vyvinutější než děti, na které se křičí

Objímáte často svoje děti a mazlíte se s nimi? Tak to svým dětem pomáháte ke správnému duševnímu vývoji. A...
více…