Zánět středního ucha u malých dětí- příznaky, diagnostika a léčba

Zánět středního ucha - jedno z nejnepříjemnějších onemocnění dětského věku. Málokteré dítě se mu vyhne. Je velmi bolestivý, doprovázený vysokými teplotami a přináší s sebou i řadu komplikací. Blíže si toto onemocnění, ale i jeho příčiny a léčbu popíšeme v našem článku.

nemoci dětí, zánět středního ucha, léčba

Zánět středního ucha patří k častým onemocněním, s nimiž se můžeme setkat u dětí do 7 let

a které postihuje i ​​nejmenší děti. Většinou se rozvíjí jako komplikace virových infekcí horních cest dýchacích postupujících po Eustachovy trubici (ta přechází ze zadní části krku ke střednímu uchu). K zánětu dochází pro její ucpání. Nejčastějšími příčinami ucpání Eustachovy trubice je rýma, případně tlak vyvolaný zvětšenou nosní mandlí.

Jaké jsou příznaky zánětu středního ucha?

Zánět středního ucha se rozvíjí postupně. V klinickém obraze nejprve nacházíme rýmu, zánět v krku a nosních dutinách. Kromě vysokých teplot je u kojenců přítomna plačtivost, podrážděnost, nechutenství (kvůli bolesti špatně pijí a jedí), otáčení hlavičky na nemocnou stranu, zvětšení lymfatických uzlin za ouškem, chytání si postiženého ouška, přidat se může i zvracení. Nesmíme však zapomínat, že čím je děťátko menší, tyto příznaky nemusí být zjevné nebo mohou zcela chybět. Do popředí tehdy vystupují celkové příznaky nemoci, proto je dobré vždy myslet na možnost zánětu středního ucha. Starší děti si mohou stěžovat na pulzující bolest v jednom nebo obou uších, šum v uchu, na citlivost kostěného výběžku za uchem. Přítomna je horečka, závratě, bolesti hlavy, zhoršení až ztráta sluchu.

Diagnostika

Diagnostika je založena na popsaných potížích a vyšetření ucha otoskopem (ušním zrcátkem), který přiblíží zvětšený obraz ušního bubínku a prosvítí ho. Při zánětu bývá ušní bubínek červený a vyklenutý. Může být ztluštěný, mohou se na něm tvořit puchýřky nebo je na něm vidět místo perforace (proděravění) s přítomným výtokem. Při vylučování sekretu z ucha se dělá výtěr na kultivaci a citlivost, aby se našla bakteriální příčina zánětu a vhodný způsob léčby. Nejčastěji se kultivačním vyšetřením zjistí Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catharalis a Streptococcus pyogenes.

Léčba

Zánět středního ucha probíhá ve 4 fázích a od fáze zánětu závisí i jeho léčba.

  • V 1. fázi je přítomno zalehnutí a bolest ucha. Jde o počátek onemocnění. Nejdůležitější v této fázi je udržovat průchodnost nosu správnou čistotou nosu, používáním nosních kapek, u kojenců a mladších batolat odsáváním. Podávají se analgetika (léky proti bolesti), antipyretika (léky proti horečce) a antiflogistika (léky proti zánětu). Lokální (do nemocného ucha) se aplikují ušní kapky, které však slouží pouze jako podpůrná léčba. Používají se kapky s antiflogistickým a analgetickým účinkem. Do postiženého ouška se používá také Burrowův alkohol na smotku.
  • 2. fáze je charakterizována zvýšenou teplotou a výraznější bolestí ucha. Bolest vzniká jako následek hromadění tekutiny ve středním uchu. Bolest vyrušuje děti během dne i noci, jsou neklidné, nemohou usnout nebo se v noci budí ze spánku. Léčba spočívá v opatřeních stejných jako v 1. fázi onemocnění, je však potřebné odborné sledování otolaryngologem (tedy na ORL ambulanci).
  • Během 3. fáze dochází vlivem bakterií k infikování nahromaděné tekutiny ve středním uchu, která se mění na hnis. Bolest a vysoké teploty přetrvávají, objevit se může zvracení. Vyšetřením otoskopem se zjišťuje vyklenutí bubínku. V tomto stadiu se přistupuje k chirurgické léčbě. Za účelem uvolnění hnisu se dělá tzv.paracentéza. Jde o výkon, při kterém se provede malý řez na ušním bubínku a zavede se drén pro zlepšení cirkulace vzduchu v uchu, čímž dojde k zabránění hromadění tekutiny.
  • Ve 4. fázi zánětu středního ucha dochází k samovolnému proděravění (perforaci) ušního bubínku, což se projeví několika denním výtokem z ucha, ústupem teplot a bolesti, protože dojde ke snížení tlaku na okolní struktury středního ucha. Samozřejmostí v léčbě kojenců, batolat a dětí s jiným celkovým onemocněním je podávání ATB, u starších dětí antibiotická léčba závisí na zdravotním stavu. Potíže zmírňuje i léčba teplem.

Komplikace zánětu středního ucha

Kromě již zmíněného samovolného proděravění ušního bubínku může v ojedinělých případech dojít k mastoiditidě (infekce se šíří do kosti za uchem), která vyžaduje okamžitou léčbu. Někdy může v důsledku přetrvávajícího výpotku ve středním uchu dojít k déle trvajícímu zhoršení sluchu, které může vést ke komunikačním problémům a potížím s učením. Pro kontrolu sluchu můžeme u dítěte provést test, při kterém vyvoláme hluk za jeho zády. Dítě by se mělo obrátit za zdrojem hluku.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Bazény pro osvěžení v parných dnech i pro vodní radovánky

Hitem v posledních letech jsou bazény na zahradách. V letním období ocení bazén nejeden majitel domu a zahrady....
více…

Děti ve škole špatně sedí a zakládají si tak na problémy s páteří

Sezení ve škole má na děti špatný vliv. Nejhůře jsou na tom prvňáčci a děti v pubertě. Ale chodit do školy musí,...
více…

Jak vybrat dětské lyžařské brýle

Máte doma malého lyžaře nebo lyžařku? Možná ani to, ani to, třeba dítě jezdí na snowboardu! Ne, teď vážně. Ať...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…

Jak zařídit bydlení, když chceme vychovávat děti metodou Montessori?

Montessori systém výchovy dětí, to není jen návštěva školky a školy s tímto názvem, ale je to především výchova...
více…

Deset rad rodičům, kteří učí děti psát

Prvňáčci se ve škole potýkají s mnoha novými věcmi. Musí se naučit psát, číst, počítat a další a další...
více…

Milujete své dítě? Tak ho nechraňte před problémy!

Každý dospělý se ve svém životě občas setká s neúspěchem a měl by se s ním umět vyrovnat. A pokud se jedná o...
více…

Zánět dásní - léčba, prevence a změna životosprávy

Zánět dásní může na první pohled vypadat jako sice bolestivá, ale banální záležitost. Ale pravda je, že...
více…

Proč jsou escape roomy tak populární?

Popularita escape roomů od jejich vzniku v roce 2007 strmě stoupá. To, co dříve začalo jako několikaminutové...
více…

Milujete všechny své děti stejně?

Milujete všechny své děti stejně a chováte se k nim pokaždé tak, aby vaši lásku cítily? Pravda je, že by rodiče...
více…