Zatočte s pigmentovými skvrnami rychle a jednoduše

Kdo by netoužil po dokonale hladké pokožce bez nedokonalostí, nevzhledných znamének nebo skvrn. V reálném světě to ale takto nefunguje a pigmentové skvrny jsou přirozenou součástí pleti. Poradíme vám, jak jim předcházet i jak se zbavit těch, co už máte.

pigmentové skvrny, kosemtika, peeling, krémy na zesvětlení pigmentových skvrn
Zdroj obrázku: fizkes / Shutterstock.com

Proč vznikají pigmentové skvrny

Pigmentové skvrny nejsou pouze záležitostí přibývajícího věku. Jejich tvorbu ovlivňuje i vystavení slunci, akné či typ pokožky. Jejich vznik je ovlivněn melaninem v pokožce a jeho distribucí. Právě melanin má totiž v rukách změnu barvy kůže, mimo jiné i třeba při opalování. Pokud je však v pokožce rozložen nerovnoměrně, vznikají pigmentové skvrny, které nemusí vypadat hezky.

Stavte na prevenci

Ten nejlepší způsob, jak se zbavit pigmentových skvrn je vůbec je nemít. To znamená zabránit jejich vzniku. Prevence zvýšené tvorby pigmentových skvrn na pokožce je to nejjednodušší opatření, jaké můžete udělat. Stačí se totiž vyhýbat nadměrnému pobytu na sluníčku a vždy, opravdu vždy, používat krém s SPF. Myslete ale také na to, že pigmentové skvrny nejsou pouze letní záležitostí, ale k jejich tvorbě mohou vést i hormonální změny, užívání nevhodné antikoncepce a přibývající věk.

Když už skvrny máte

Pokud už na pokožce pigmentové skvrny máte, není ještě všemu konec. Dokážete se jich zbavit. Výsledek však nebude vidět ze dne na den a chce to rozhodně dávku trpělivosti. Navíc to, do jaké míry se skvrn zbavíte nebo je zmírníte, záleží také na jejich velikosti nebo intenzitě barvy.

1. Krém proti pigmentovým skvrnám

Jako první se nabízí vyzkoušet krém určený přímo na pigmentové skvrny. Hodí se spíše na světlejší skvrnky. Tento krém obsahuje thiamidol, který napomáhá redukovat nadměrnou tvorbu melaninu, čímž zároveň snižuje riziko tvorby pigmentových skvrn.

2. Vitamín C

Vitamín C je skvělým pomocníkem v boji proti pigmentovým skvrnám a nejednotnému tónu pleti. Nejenže působí jako antioxidant, ale také stimuluje tvorbu kolagenu v pokožce a napomáhá jejímu zpevnění. Je ideální pro sjednocení tónu pleti, poradí si také s menšími nedokonalostmi, jako jsou jizvičky po akné a přispívá k celkové regeneraci pokožky.

3. Vitamín A

Vitamín A můžete znát také pod pojmem retinoidy. Ty jsou určeny pro korekci tónu pleti, podobně jako vitamín C, a jsou proto vhodné i ke zmírnění pigmentových skvrn. Kromě toho pokožku krásně vyživí a obnovují kožní bariéru, čímž ji udržují mladistvou a pružnou.

4. CC krém

Pokud chcete pigmentové skvrny zakrýt, vyzkoušejte CC krém. Tato „náhrada“ klasického make-upu je ideální na léto i zimu a skvěle si poradí i s pigmentovými skvrnami. CC krémy totiž obsahují látky, které napomáhají sjednocení tónu pleti, zakryjí začervenání, a tím také zmírní viditelnost pigmentových skvrn.

5. Peeling a exfoliace

Pravidelným peelingem nebo exfoliací pleti dokážete krásně sjednotit tón pleti. Jemný pleťový peeling nebo exfoliace s pomocí produktů s obsahem AHA a BHA kyselin odstraňuje odumřelou vrchní vrstvu kůže a urychluje proces sjednocování. Velmi často se využívají také při akné. Abyste si ale mohli užívat opravdu krásnou, jemnou, pevnou a hladkou pleť, musíte dbát na pravidelnost a pleť exfoliovat jednou, maximálně dvakrát týdně s jemným peelingem nebo exfoliantem, který neobsahuje velké částečky, které pleť jen zbytečně podráždí.

 

comments powered by Disqus