Závislost na návštěvách solaria a nebezpečí kombinace solaria se slunečním svitem

O škodlivosti a pozitivních účincích solária se vedou nekonečné diskuze. Každopádně, solaria jsou určená pro zdravé lidi, a pokud obsluha těchto přístrojů dodržuje všechny bezpečnostní pokyny, nedá se jednoznačně tvrdit, že škodí zdraví. Ale jsou lidé, kteří jsou návštěvou solarií a hnědou barvou pokožky přímo posedlí. Přehánějí nejen doporučenou frekvenci návštěv, ale dokonce kombinují záření v solariu se slunečním, což je kombinace přímo vražedná.

zdraví, kůže, sluneční záření, solarium, rakovina kůže

Různá intenzita slunce

Intenzita slunečního záření je velmi nestálá, protože ji ovlivňuje roční období, denní doba, znečištění atmosféry, zeměpisná šířka a nadmořská výška, např. v nadmořské výšce 1500 m je intenzita záření o 20% větší než na hladině moře. Odraz slunečních paprsků od vodní plochy či písku zase zesiluje sílu UV záření až o 85 procent. Záření však proniká i pod vodní hladinu, přibližně půl metru, kde stále přetrvává asi 40% intenzity na hladině. I na tato fakta bychom tedy měli myslet před cestou na dovolenou k moři a nepodceňovat včasnou přípravu pokožky na chycení základního bronzu, který pak vytvoří jakýsi ochranný štít při delším pobytu na slunci. Jistá předpříprava lze zajistit v soláriu, což však ještě nemusí být výhrou. Protože, pokud se i pod umělým sluncem i opálíme dohněda, kůže si vytvoří minimální ochranný faktor č. 4, a tak odborníci raději doporučují "předopalování" na přirozeném slunci, i to jen v časných ranních a pozdních odpoledních hodinách.

Solárium po celý rok

Opalování v solárium má však své opodstatnění v kterémkoliv ročním období. Na jaře připravuje naši pokožku na léto tím, že vytváří vlastní kožní ochranu před zářením a zároveň působí proti jarní únavě. V létě ji zase připravuje na dovolenou tím, že pokožka získá pigment a solárium proto nejvíce využívají lidé, kteří nemají čas a chuť se dlouhé hodiny "smažit" na koupalištích. Na podzim solárium pomáhá udržovat letní opálení a dodává zdraví na zimu, během níž je vhodnou světelnou terapií, kdy se nám nedostatek slunce postará o snižování energie i zhoršování nálady.

Solárium zvyšuje dávku UV záření,

kterému se pokožka vystavuje přirozeným způsobem, ale stejně se u ní zvyšuje riziko vzniku rakoviny a jejího předčasného stárnutí. Vzhledem k tomu je potřeba k opalování v soláriu přistupovat s maximální mírou a opatrností. Na rozdíl od proměnlivého slunečního spektra však solárium vyzařuje přesné, cílené spektrum zbavené nežádoucích složek UV záření, a proto je předností opalování v soláriu jeho rovnoměrné a regulované dávkování. V přirozeném slunečním spektru je podíl UVB záření ve srovnání s UVA stonásobně vyšší, v soláriu tvoří jen jednu desetinu celého záření. A právě tato složka způsobuje spálení pokožky a podporuje vznik rakoviny.

Vhodná kombinace?

Solární studia nemají nouzi o klienty ani během horkého slunečného léta, a to přesto, že podle odborníků kombinace opalování na slunci a v soláriu škodí zdraví a je velmi riziková. Kumuluje se tak UVA záření, což velmi zatěžuje organismus a důsledkem toho je předčasné stárnutí kůže či dokonce negativní změny na kůži v podobě nádorů. Nejde však jen o škodlivost kombinace těchto dvou typů záření, ale důležitá je celoživotní dávka záření. Celoroční návštěvy solária dermatologové považují za hazard se zdravím a doporučují maximálně deset krátkých solárních ozáření za rok, pokud se opalujete i na slunci. Na druhé straně existují kožní onemocnění, při kterých se využívají UV paprsky solária. U lidí, kteří mají alergii na přirozené slunce, nebo na něj výrazně reagují zarudnutím pokožky se doporučuje, aby si ji trénovali tím, že půjdou na 1 - 2 minuty do solária. Kromě pigmentace se kůže umí chránit i tím, že zvyšuje množství svých vrstev, a tedy hrubne, k čemž napomáhá i solárium. Důležitá je ale kumulace expozičního času, což znamená, že pokožka celý život sbírá množství UV paprsků, které pak mohou vyvolat i nechtěné bujení. Pravdou také je, že solária ničí proteiny - kolagen a elastin - a narušují tedy kvalitu kůže, která pak rychleji stárne. Opalování v soláriu je pak stejně nebezpečné jako na přirozeném slunci, jelikož intenzita agresivního UVA záření ze solárního lůžka je dva až třikrát vyšší než intenzita slunečního záření.

Pozor na tanorexii

Jde o psychickou poruchu, při které si člověk namlouvá, že jeho pokožka je velmi bledá, a proto se neustále vystavuje slunečnímu záření, často až do úplného spálení. Přehnané opalování může pokožku vážně poškodit a přispět ke vzniku najzhoubnějšího nádoru. Tanorexie je také závislost na soláriích. Při honbě za hnědou kůží takto postižení lidé až příliš často navštěvují tato zařízení, kde se jejich bílá a "nezajímavá" pokožka mění za pár minut na tmavší. Mají totiž strach, že když slunění jednou vynechají, tak zblednou a budou vypadat neatraktivně. Jedinou léčbou tanorexie je psychoterapie, ale obvykle ji většina tanorektiků odmítá, protože si závislost na opalování vůbec nepřipouští.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Druhy dermatitidy, příčiny, průběh a léčba

Kontaktní dermatitida vzniká v důsledku dráždivého, toxického působení různých chemikálií na kůži. Její vývoj...
více…

Teplá nebo studená sprcha? Obě mají své nesporné benefity!

Milujete teplou vodu, kterou si necháváte hýčkat své tělo při každém sprchování? A nemyslíte, že by bylo lepší,...
více…

Mateřské znaménko krásy může být i velkou hrozbou pro život

Opalování je pro mnohé lidi ozdobou, ale může být i velkým nebezpečím. Slunce k životu potřebujeme, to je určitě...
více…

Jak v časové tísni zajistit pohodlí a svěžest intimním partiím?

Jak se cítit svěže po celém těle během dne? Když si nemůžeme vyčistit zuby, dáme si pastilky pro svěží dech, v...
více…

Znaménka, která zabíjí, dokáže bezpečně poznat jen lékař a histologické vyšetření

Téměř neexistují lidé, kteří by neměli znaménka na kůži. Ale nejsou všechna znaménka stejná. Některá vypadají...
více…

Celulitidu zmírní správné sezení, plavání a pití vody

Celulitida je problém, který nevyřeší zakoupení anticelulitidního krému, byť by byl sebevíc drahý. Určitě je...
více…

Co nezapomenout, když jdeme na pláž?

Co vzít s sebou na pláž? Určitě opalovací krém, to je základ. Ale před sluncem je třeba ochránit nejen kůži, ale...
více…

Vrásky zažene obličejová gymnastika, make-up a opalovací kosmetika

Mladá a zářivá pleť nemusí zdobit jen mladé ženy a dívky. I zralejší ženy se mohou pyšnit krásnou pletí. Jen to...
více…

Zápach z nohou odstraní čajová kúra, levandulový olej nebo jedlá soda

Zápach z nohou často provází nohy mužů. Ale ani ženy nejsou této hodně nepříjemné záležitosti často ušetřeny....
více…

Hubnutí pomocí tlakových zábalů vám pomůže i s celulitidou

Nadváha a celulitida jdou často u žen ruku v ruce. Proto je dobré, řešit oba neduhy zároveň. Výhodou je, že...
více…