Zdravé vánoční menu pro naše děti
Stravování během Vánoc, to je téma plné paradoxů. Na jednu stranu si chceme dopřát, ale na druhou dopřát, by mělo znamenat zároveň, nezpůsobit si zažívací potíže. A ty bychom neměli způsobit ani sobě a ani svým dětem. Pro děti není dobrý příklad, když se rodič svíjí bolestí po žlučníkovém záchvatu, ani to, že se bezmezně hoduje a leží u televizních pořadů. Do životosprávy během Vánoc je třeba zařadit zdravé mlsání, ale i zdravý pohyb. Neučte své děti, že jsou to svátky přejídání a následných výčitek nejen z nabraných kilogramů.
Sváteční menu
Nejen během Vánoc, ale i jiných svátků v průběhu roku by nám nemělo být lhostejné, co naše ratolesti dostanou na talíř. Konečně nám, dospělým dětská strava také neuškodí. V první řadě si musíme uvědomit, že dítě má přijmout tolik kalorií, kolik zvládne vydat. Jinak se v budoucnu můžeme potýkat s obezitou. Obezita začíná být velmi rozšířená hlavně mezi školáky. Děti mají málo pohybu, hodně času tráví u televize, internetu a pohybu venku v přírodě nevěnují pozornost.
Rafinovaný cukr, tuky a sůl
Dalším "ohrožovatelem" výživy dětí je rafinovaný cukr, kuchyňská sůl a velké množství tuků. Podle posledních zjištění vědeckého výzkumu máme alarmující zprávy o tom, že mnoho dětí vůbec nesnídá! Jak jistě víte, snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Ráno můžeme přijmout energeticky bohatší potravu, protože ji potřebujeme na nastartování dne. Zamysleme se nad tím, co si dítě (po vynechané snídani) koupí ve školním bufetu ke svačině. Podle průzkumu převažují sladkosti a slazené nápoje. Málokteré dítě dá přednost něčemu jinému. Pestrost je základem zdraví a vitality. Důležitý je tedy adekvátní a vyvážený přísun bílkovin, tuků, minerálů, vitamínů, nenasycených mastných kyselin i sacharidů. Vyvarujme se konzumování slazených nápojů, fast foodových pokrmů, předejdeme tak alergiím, zácpě, poruchám trávení a v neposlední řadě obezitě. Přivykejme děti na čerstvé zeleninové a ovocné šťávy, čerstvé ovoce a zeleninu, kvalitní nenasycené mastné kyseliny, které jsou např. v avokádu, ořechách, olivách, lněném, a pupalkovém oleji. Nezahleňujme zbytečně malý dětský organismus velkým množstvím mléčných výrobků. Pokud do jídelníčku chceme zařadit mléčné výrobky, dávejme přednost zakysaným a bez příchutí. Upřednostňujme probiotické mléčné výrobky, kefír a kozí sýr, který je snadněji stravitelný, obsahuje méně tuku a je zdravější než sýr z kravského mléka. Nezanedbávejme také pitný režim dítěte. Je důležitou součástí jeho stravování. Vhodné jsou neslazené ovocné či bylinkové čaje a především čistá, přefiltrovaná voda.
Dávejme přednost snadněji stravitelné vařené stravě,
dětské zažívání bude mít i tak co dělat se sladkostmi, které se mu jistě nevyhnou. Pokud vás vánoční tradice nepustí, zkuste ke kaprovi připravit "majonézový salát" z nízkotučného jogurtu. Ochutit ho citronovou šťávou a bylinkami. V cukroví upřednostňujte před tukem spíše máslo. Stejně tak do čokoládových polev. Hledejte možnosti, jak odlehčit trávení. Svátky přece nejsou o tom, kolik toho sníme a později si to i tak budeme vyčítat, ale o tom, že se celá rodina sejde a vychutná si společné chvíle, které jsou dnes v našem uspěchaném životě velmi vzácné.
Inspirace na závěr
- Nepečené kuličky a vločkami a ovocem. Tento recept je bez vajec, laktózy a v případě, že dodržujete bezlepkovou dietu, můžete nahradit zmíněné vločky pohankovými. Potřebujeme: dle množství, které chceme dosáhnout potřebujeme skleničku nasekaného sušeného ovoce dle výběru, skleničku nasekaných oříšků (nebo mix) dle výběru, skleničku ovesných, špaldových nebo žitných vloček, vodu, strouhaný kokos nebo karob.
- Jak na to: Smíchejte ovoce, ořechy a vločky. Podle potřeby dolijte vodu, aby "těsto" drželo. Vzniklou masu uložte alespoň na 1/2 hodinu do chladničky. Vyformujte kuličky, které obalíte v kokosu nebo karobu. Pokud se vám bude "těsto" zdát málo sladké, dochuťte jej medem nebo datlovým sirupem. Karob na obalení kulek můžete použít jako prášek, nebo, pokud ho rozmícháte s trochou vody, vykouzlíte chutnou "čokoládovou" polevu.