Zdravé vánoční menu pro naše děti

Stravování během Vánoc, to je téma plné paradoxů. Na jednu stranu si chceme dopřát, ale na druhou dopřát, by mělo znamenat zároveň, nezpůsobit si zažívací potíže. A ty bychom neměli způsobit ani sobě a ani svým dětem. Pro děti není dobrý příklad, když se rodič svíjí bolestí po žlučníkovém záchvatu, ani to, že se bezmezně hoduje a leží u televizních pořadů. Do životosprávy během Vánoc je třeba zařadit zdravé mlsání, ale i zdravý pohyb. Neučte své děti, že jsou to svátky přejídání a následných výčitek nejen z nabraných kilogramů.

děti, zdraví, stravování, výživa dětí, Vánoce, cukry, sladkosti

Sváteční menu

Nejen během Vánoc, ale i jiných svátků v průběhu roku by nám nemělo být lhostejné, co naše ratolesti dostanou na talíř. Konečně nám, dospělým dětská strava také neuškodí. V první řadě si musíme uvědomit, že dítě má přijmout tolik kalorií, kolik zvládne vydat. Jinak se v budoucnu můžeme potýkat s obezitou. Obezita začíná být velmi rozšířená hlavně mezi školáky. Děti mají málo pohybu, hodně času tráví u televize, internetu a pohybu venku v přírodě nevěnují pozornost.

Rafinovaný cukr, tuky a sůl

Dalším "ohrožovatelem" výživy dětí je rafinovaný cukr, kuchyňská sůl a velké množství tuků. Podle posledních zjištění vědeckého výzkumu máme alarmující zprávy o tom, že mnoho dětí vůbec nesnídá! Jak jistě víte, snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Ráno můžeme přijmout energeticky bohatší potravu, protože ji potřebujeme na nastartování dne. Zamysleme se nad tím, co si dítě (po vynechané snídani) koupí ve školním bufetu ke svačině. Podle průzkumu převažují sladkosti a slazené nápoje. Málokteré dítě dá přednost něčemu jinému. Pestrost je základem zdraví a vitality. Důležitý je tedy adekvátní a vyvážený přísun bílkovin, tuků, minerálů, vitamínů, nenasycených mastných kyselin i sacharidů. Vyvarujme se konzumování slazených nápojů, fast foodových pokrmů, předejdeme tak alergiím, zácpě, poruchám trávení a v neposlední řadě obezitě. Přivykejme děti na čerstvé zeleninové a ovocné šťávy, čerstvé ovoce a zeleninu, kvalitní nenasycené mastné kyseliny, které jsou např. v avokádu, ořechách, olivách, lněném, a pupalkovém oleji. Nezahleňujme zbytečně malý dětský organismus velkým množstvím mléčných výrobků. Pokud do jídelníčku chceme zařadit mléčné výrobky, dávejme přednost zakysaným a bez příchutí. Upřednostňujme probiotické mléčné výrobky, kefír a kozí sýr, který je snadněji stravitelný, obsahuje méně tuku a je zdravější než sýr z kravského mléka. Nezanedbávejme také pitný režim dítěte. Je důležitou součástí jeho stravování. Vhodné jsou neslazené ovocné či bylinkové čaje a především čistá, přefiltrovaná voda.

Dávejme přednost snadněji stravitelné vařené stravě,

dětské zažívání bude mít i tak co dělat se sladkostmi, které se mu jistě nevyhnou. Pokud vás vánoční tradice nepustí, zkuste ke kaprovi připravit "majonézový salát" z nízkotučného jogurtu. Ochutit ho citronovou šťávou a bylinkami. V cukroví upřednostňujte před tukem spíše máslo. Stejně tak do čokoládových polev. Hledejte možnosti, jak odlehčit trávení. Svátky přece nejsou o tom, kolik toho sníme a později si to i tak budeme vyčítat, ale o tom, že se celá rodina sejde a vychutná si společné chvíle, které jsou dnes v našem uspěchaném životě velmi vzácné.

Inspirace na závěr

  • Nepečené kuličky a vločkami a ovocem. Tento recept je bez vajec, laktózy a v případě, že dodržujete bezlepkovou dietu, můžete nahradit zmíněné vločky pohankovými. Potřebujeme: dle množství, které chceme dosáhnout potřebujeme skleničku nasekaného sušeného ovoce dle výběru, skleničku nasekaných oříšků (nebo mix) dle výběru, skleničku ovesných, špaldových nebo žitných vloček, vodu, strouhaný kokos nebo karob.
  • Jak na to: Smíchejte ovoce, ořechy a vločky. Podle potřeby dolijte vodu, aby "těsto" drželo. Vzniklou masu uložte alespoň na 1/2 hodinu do chladničky. Vyformujte kuličky, které obalíte v kokosu nebo karobu. Pokud se vám bude "těsto" zdát málo sladké, dochuťte jej medem nebo datlovým sirupem. Karob na obalení kulek můžete použít jako prášek, nebo, pokud ho rozmícháte s trochou vody, vykouzlíte chutnou "čokoládovou" polevu.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Přírodní kosmetika pro děti i dospělé

Zelená je barva přírody a také většinou jsou i zelenou barvou označovány výrobky, šetrné k přírodě a lidem....
více…

Hygiena v kuchyni předchází nebezpečným zdravotním komplikacím z jídla

Dodržování správné hygieny, to je základ úspěšného vaření. Ale i přestože kuchařka není žádná šmudla,...
více…

Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Jak ochránit děti před kyberšikanou a závislostí na internetu?

Většina dětí je denně na internetu. A přestože se zde mohou hodně dozvědět a naučit, je zde i méně pozitivní...
více…

Chráníte své děti úzkostlivě před špínou a bakteriemi? Zadržte!

Chráníte své děti dostečně proti všude číhajícím bakteriím? Čistíte jim doma vzduch? Dezinfikujete inkriminované...
více…

Jak se starat o čistotu hraček pro nejmenší děti?

Špinavé hračky nejsou pro děti to pravé "ořechové", ale na druhou stranu omývat hračky agresivní chemií také není...
více…

Noční nájezdy na ledničku mají vliv nejen na váhu, ale roste i riziko vážných chorob

Noční nájezdy na ledničku, to není jen tuk na břiše a nevzhledná pneumatika kolem pasu. Noční jedení může dokonce...
více…

Nejlepší léčba pro děti? Upravte jim jídelníček!

Na zdravotní problémy si často zaděláváme sami nezdravou stravou. Ale funguje to i opačně. Zdravou stravou můžeme...
více…

Sluneční brýle nejsou pro děti zbytečné, chrání zdraví jejich očí

Také patříte k těm rodičům, co si myslí, že děti si na sluníčko zvyknou a nepotřebují sluneční brýle? Ale děti...
více…