Zdravé zuby dětí, to je výsledek správné péče jejich rodičů!

Zdraví nejen dětských zoubků závisí na tom, jak o ně budeme pečovat. A protože malé děti ještě nevědí, co je čeká, když si nechají zoubky zkazit, tak to závisí na jejich rodičích. Ti musí naučit dítě tomu, že vyčištěné zoubky, to není jen mokrý kartáček a vymačkaná zubní pasta.

zuby, děti, zdravé zuby, dentální hygiena, rodiče, čištění zubů

1. Zubní nit je opravdu důležitá

Naučte své děti, že není důležité jen samotné mytí zubů. Pro jejich zdravý vývoj a následné udržování musí používat i další pomůcky. Zubní nit jim pomáhá zbavit se plaku a usazených kousků jídla, které takto nenápadně škodí zubní sklovině. S kartáčkem se do těchto částí v žádném případě nedostanou, takže zuby nemají důsledně vyčištěny. Pro usnadnění manipulace jim zkuste v obchodě sehnat nit nataženou na malé plastové špejli s ukončením ve tvaru písmene U. Takto budou mít na její používání větší trpělivost.

2. Jednosvazkový kartáček a škrabka na jazyk

Stejně podstatné jsou i další dvě pomůcky. Jednosvazkové kartáčky jemně čistí část u dásní. V první řadě takto zuby lépe dočistíte a zejména se chováte šetrně ke krčkům zubů, které se díky této pomůcce nezačnou časem odhalovat a nezpůsobíte tak paradentózu. Škrabka na jazyk je zase zbaví všech bakterií a zuby budou tak dokonale čisté.

3. Kroužit, ne šoupat

Mnoho lidí používá kartáček nesprávným stylem, když po zubech přecházejí z jedné strany na druhou. Toto později naučíme i naše děti. Správným způsobem čištění chrupu je však pomalu po jejich povrchu kroužit. Takto se lépe zbavíte zbytků jídla, bakterií i povlaku. Naučte je i správné chytit kartáček do ruky. Ten se má držet jako pero, abychom na zuby nevyvíjely příliš velký tlak.

4. Důležitější je technika než množství pasty

Pokud si osvojí takové správné používání kartáčku, tím mají za sebou většinu úspěchu. Podle zubních lékařů je to totiž důležitější než používání zubní pasty. Ta je jen kosmetickým doplňkem a také byste to s jejím spoustou neměli přehánět. Podstatnější je, použít na konci mytí ústní vodu, která pročistí celou dutinu.

5. Omezte sladkosti

Pro děti to není populární ráda, ale jejich častá konzumace skutečně neprospívá chrupu. Zejména v útlém věku po vypadnutí mléčných zubů dbejte na to, jaké mají složení stravy. Sladkostí by neměly jíst hodně a po jejich dojedení by si měly zuby ihned umýt. Později si mohou vypomoci i krátkým žvýkáním žvýkačky bez cukru.

6. Jablko namísto kartáčku

Zuby je nejlepší čistit si po každém jídle. Zejména během dne se to však nedá vždy splnit. Když se děti stravují ve škole a pak jdou ještě do školního klubu, nemají kde použít zubní kartáček. Tehdy je ideálním pomocníkem i jablko, při jehož ukousnutí se zároveň čistí sklovina a posilují se dásně. Alespoň někdy jim ho přibalte do tašky jako malou pomůcku.

7. Pouze jemný kartáček

Děti byste měli naučit i vybírat si správný kartáček. I když se v obchodech nejčastěji objevují tvrdé alternativy, ty nejsou vhodné. Škodí nejen dásním, ale i zubní sklovině. Místo nich kupujte jen jemný, a v případě rodinné predispozice na paradentózu, ultra jemný kartáček. Důležitý je i povrch, vždy by kartáček měl být hustý a se stejnou délkou štětinek, protože takto dokáže lépe pokrýt plochu zubů.

8. Důležitý vápník

Vápník a bílkoviny jsou velmi podstatné pro vývoj dětských zoubků. I díky nim je budou mít dostatečně pevné a odolné vůči kazům. Zejména do věku 10 let proto dávejte pozor na pravidelný přísun mléčných výrobků a ostatních potravin, které jim doplní tyto potřebné látky v těle a zlepší tak kvalitu jejich chrupu.

9. Vitaminy ze syrové zeleniny

Ta se dá využít hned dvěma způsoby. V první řadě se tak dostává do těla více vitaminů a ty posilují i ​​dásně, které jsou při vývoji zdravého chrupu také velmi důležité. Čerstvé saláty kombinujte s dresinkem z olivového oleje a citronové šťávy, abyste tak zlepšili zpracování vitaminů. A také je tu ještě i pomůcka při zpevnění zubů a zlepšení kvality skloviny. Syrová mrkev, a pokud by jim to chutnalo, tak i řapíkatý celer, kvůli své konzistenci perfektně posílí celý chrup a ochrání ho před vznikem kazů.

10. Pozor na kyselá jídla a nápoje

Citrusy, sladké nápoje s kyselinou citronovou a ostatní kyselá jídla jsou pro zuby malou pohromou. Většina z nich totiž pomalu rozleptává sklovinu a podporuje kažení chrupu. Je proto důležité po jejich konzumaci alespoň si vypláchnout ústa čistou vodou nebo pokud máte příležitost, umýt si zuby zubní pastou.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Proč se pravidleně doma setkávat u jídla?

Jídlo je nejen naší každodenní potřebou, ale má v našich životech i společenský rozměr. Ne nadarmo se při...
více…

Zuby ničí sladké nápoje, nedávejte je pít svým malým dětem!

Prevence ve stomatologických ambulancích je zcela běžná věc. Preventivní prohlídky chrupu by měly absolvovat i velmi...
více…

Jak zabránit zubním kazům u dětí? Dejte dětem zuby zapečetit!

Stav zoubků českých dětí rozhodně není to, čím by se mohla naše republika a zdravotnictví chlubit. Preventivní...
více…

Dítě s narušenou komunikační schopností vyžaduje individuální přístup učitele

Dětí s narušenou komunikační schopností přibývá. Jen je třeba rozlišit, kdy se opravdu jedná o dítě s touto...
více…

Cestování s malými dětmi k moři a nástrahy, které tam na vás čekají

Cestování s malými dětmi do exotických destinací má svá rizika. To už záleží na samotném rodiči, zda malé...
více…

Jak naučit děti správné mytí rukou?

Zdraví dětí je noční můrou mnoha rodičů. Některým nemocem nezabráníte, ale je možné předejít alespoň těm...
více…

Dovolená s malými dětmi se dá užít v klidu, chce to jen systém

Chystáte se na dovolenou s malými dětmi? Nemáte hlídací babičky nebo si prostě chcete dovolenou užít jako rodina?...
více…

Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…

GraviTrax: Inovativní zábava s gravitací

Gravitační sílu zná snad úplně každý. Většinou se s ní spousta lidí seznámí ve škole. Je to škoda, protože ji...
více…

Baby Born: Panenky chovající se jako skutečná miminka

Každá malá holka by doma chtěla mít panenku, která se chová jako skutečné miminko. Právě o takovou panenku se totiž...
více…