Krásně voní, dodává jídlům nezaměnitelnou chuť a navíc potěší oko na záhoně i na talíři. Ne nadarmo je označována za "královské koření". Obsahuje silici, která povzbuzuje činnost trávicích orgánů, zlepšuje chuť k jídlu a působí dezinfekčně. Pro lahodnou vůni se přidává do čajů, je složkou aromatických a osvěžujících přísad do koupele. Její hlavní místo je však v kuchyni při přípravě salátů, omáček, těstovin a polévek.
V našich podmínkách je bazalka letnička. Pokud si ji chcete pěstovat, semena vysejte v polovině dubna do skleníku nebo do nádoby na okenním parapetu. Semínka nezasypávejte, neboť světlo podporuje klíčení. Předpěstované sazenice přesaďte v druhé polovině května. Bazalka je citlivá na mráz a vyžaduje teplé stanoviště. Rostlinu pěstovanou v nádobě na podzim přeneste do světlé teplé chodby nebo na verandu. Převážná část takto pěstovaných rostlin do dalšího jara nepřežije. Změnou stanoviště se však prodlouží sklizeň čerstvých listů o několik týdnů. Nejcennější část rostliny jsou mladé listy. V průběhu léta má bazalka tendenci tvořit květy. Kvetoucí výhonky pravidelně zaštipujte, tím podpoříte rozrůstání a tvorbu listů. Většinu bylinek a koření můžete sušit. Aroma bazalky způsobují těkavé látky, proto při sušení ztrácí svou typickou vůni.
Na zimní měsíce můžete zachovat čerstvé výhonky bazalky a listy zamrazením. Druhé řešení je zalít bazalku olivovým olejem. Čisté lístky nakrájejte, natlačte do sklenice a přelijte olivovým olejem tak, aby se k bazalce nemohl dostat vzduch. Na povrchu poháru je třeba stále udržovat několikamilimetrovou vrstvičku oleje, čímž zabráníte oxidaci a hnědnutí lístků. Lze ji skladovat v chladničce až půl roku. Pokud do nasekaných lístků při přípravě zamícháte pomleté piniové oříšky a česnek, získáte pastu pesto, vhodnou na těstoviny.
- latinské jméno bazalky je Ocimum basilicum?
- rodový název Ocimum pochází z řeckého slova vonět, basileus znamená řecky král. Ve starém Římě byla bazalka považována za koření lásky?
- v rumunských tradicích zase hrála symbolickou roli při zásnubách. Když dívce nabídl mládenec bazalku a ta ji přijala, byli oficiálně zasnoubení.
- naše babičky měly často za oknem květináč s bazalkou? Rostlina jim sloužila jako aromatické koření do jídla a současně odpuzovala hmyz. Rostlinka bazalky má chránit dům před zlými silami.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu