Co je fobie?

Je těžké rozeznat co je "jen" strach a kdy už jde opravdu o fobii. Je to patologický a chorobný pocit strachu ze situací, věcí, zvířat, objektů.

Některým lidem, kteří danou fobií netrpí, se tyto situace mohou zdát banální až směšné, avšak člověk trpící fobií v té chvíli překonává neskutečně silný traumatizující zážitek. Je omezován, souzen a neumí si pomoci. Strach z vlastního strachu je tak silný, že už samotná myšlenka na daný strach jim přináší obrovskou tíseň a úzkost. Tyto symptomy se velmi často podobají různým kolapsovým stavům srdce a jiným životu nebezpečným onemocněním.

Vědci zkoumají, zda fobie nemají genetický základ, důvody proč jsou někteří lidé odolnější a jejich mozek daný zážitek nezpracovává jako traumatický. Ale dají se i okoukat. Pokud rodiče odmalička ukazují dětem jako se bojí myší, pavouků ... automaticky se bude bát i dítě. Odborníci předpokládají, že tak jako deprese i fobie souvisí s hladinou serotoninu, noradrenalinu a dalších látek v mozku.

Projevy jsou různé avšak nejčastěji se osoby vyhýbají situacím, které jsou pro ně nepříjemné. Pokud se to nepodaří, následují různé doprovodné projevy. Člověk se chvěje, potí, je nervózní, úzkostný má rozšířené zornice, nedokáže se nadechnout, cítí nevolnost, až mdloby, vyhýbá se tomu, čeho se bojí, žádá o pomoc. Často nastávají problémy v práci, v rodině, protože neumí překonat strach a jednoduše začne utíkat bez vysvětlení.

Při sociální fobii navíc červená a koktá, třesou se mu ruce, potí se, je mu na zvracení nebo ho ponouká na stolici, má prudký tlukot srdce, sucho v ústech, zpocené dlaně, ztráta schopnosti pohybu jsou častými projevy takového strachu, ale na druhé straně jsou zde i lidé, u kterých se fobie projevuje křikem, útěkem z místa, dokonce i následným pláčem, třesem a vzlykáním. Proti tomuto všemu se dá bojovat. Pokud na to nestačí vlastní síly, třeba bez studu zajít za odborníkem - psychologem.

Sociální fobie

Takto postižený člověk má silný strach při kontaktu s lidmi, vyhýbá se jim, což v konečném důsledku hluboko zasahuje do jeho života. Velmi často si člověk trpící fobií myslí, že úzkost, kterou v určitých situacích cítí, je rysem jeho povahy. Nechce požádat o to, co potřebuje, má hrůzu z toho, že se jiní na něj dívají a on se znemožní, bojí se použít veřejné toalety, navázat rozhovor, často nedokáže telefonovat, mluvit s cizím člověkem, vystoupit na veřejnosti nebo před malou skupinou lidí či nějakou autoritou.

Sociální fobii provázejí i nepříjemné tělesné příznaky: pocení, bušení srdce, zrychlené dýchání, závratě, pocit na zvracení, třes či průjem doprovázený přešlapováním, pobíhání, rychlá řeč, třes celého těla. Často se zaměňuje s trémou, při níž však neprožíváme tak silný stres. Sociální fobie se léčí psychofarmaky spolu s několika způsoby psychoterapie. Pokud se bere na lehkou váhu, takoví lidé často páchají sebevraždy.

Sociální fobik má strach, že se na něj všichni dívají, má neustálý strach, že se znemožní, má strach jíst před jinými lidmi, vyhýbá se večírkům a používání veřejných toalet, má strach mluvit na veřejnosti, telefonovat. Je těžké rozeznat ji od panické poruchy, či jiných poruch.

Xenofobie

Projevy, které souvisejí s nesnášenlivostí, ba až nenávistí vůči cizincům, jako představitelům všeho "cizího". Pochází z obavy a ze strachu a z nich vyplývající nenávisti zpravidla vůči všemu, co přichází z ciziny, nebo co má původ mimo vlastní sociální skupiny, vlastního kmene, národa a podobně. Mezi další časté strachy až fobického charakteru patří - strach ze samoty, strach ze změny, strach z omylu ...

Příklady některých fobií:

Ailurofobie (Kočky) - Alektorofobie (Kuřata) - Alliumfobie (Česnek) - Androfobie (Muži) - Anemofobie (Vítr) - Anthofobie (Květy) - Apifobie (Včely) - Akrofobie (Výšky)-Arithmofobie, numerofobie (Čísla) - Aurofobie (Zlato ) - Akustikofobie, Fonofobie (Zvuky) - Agliofobie, odynofobie (Bolest) - Bacilofobie (Mikroby) - Dorafobie (Svěrací kožešina nebo kůže) - Decidofobie (Dělání rozhodnutí) - Dromofobie (Procházení cestu) - Eisoptrofobie (Zrcátka, sledování se v zrcadle ) - Elektrofobie (Elektřina) - Enochlofobie (Zástup lidí) - Entomofobie (Hmyz) - Equinofobie (Koně) - Eufobie (Poslech dobrých zpráv) - Ergofobie (Práce) - Ecclesiofobie (Kostely) - Gamofobie (Manželství) - Chrometofobie (Peníze) - Chromofobie (Barvy) - Olfactofobie (Vůně) - Pagofobie (Led nebo mráz) - Pediofobie (Panenky) - Pedofobie (Děti) - Phasmofobie (Duchové) - Plutofobie (Bohatství) - Pogonofonie (Mužská brada) - Pupafobie (Loutky-například v divadle) - Pyrofobie (Oheň) - Sciofobie (Stíny) - Scriptofobie (Psaní na veřejnosti) - Selenofobie (Měsíc na obloze) - Siderofobie (Hvězdy) - Siderodromofobie (Vlaky) - Wiccafobie (Čarodějky) - Xanthofobie (Žlutá barva) - Xerofobie ( Sucho) - Xylofobie (Lesy) - Zelofobie (Žárlivost) - Zoofobie (Zvířata) - Anglofobie (Británie) - Japanofobie (Japonsko) - Francofobie (Francie) - Frigofobie (Chlad) – Automysofobie (Zašpinění se) - Aviofobie, pteromerhanofobie (Létání) - Philemafobie (Líbání se) - Didaskaleinofobie (Škola)

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Léky na bolest z rozchodu jsou stejné jako při bolesti zubů

Bolest bude výraznější, když nejste vnitřně v pohodě. To je celkem známá věc. Záda bolí více, pokud odkládáte...
více…

Strach z bolestivých lékařských výkonů lze překonat účinným autotrénikem

Každý z nás se něčeho bojí a díky tomu také přežíváme! Ale co když se bojíte něčeho, co vám život může...
více…

Jak najít vhodného partnera? Buďte šťastni sami se sebou!

Najít si správného partnera je často obtížné z mnoha důvodů. Možná jsme vyrostli v rodině, kde nebyly vzory...
více…

Bojíte se prohry a máte negativní myšlení? Máme pro vás řešení!

Považujete se za jednoho z těch lidí, kteří vidí sklenici vždy poloprázdnou? Říkáte si, že vám život zkrátka...
více…

Umíte se ovládat? Pokud ne, chce to trénink!

Sebeovládání nemusí v dnešní době svobody a důrazu na spontánnost znít našim uším zrovna nejpříjemněji....
více…

Jak zvládnout stres a trému před zkouškou?

Konec semestru představuje pro studenty náročné období. Blíží se zkoušky a je potřeba se na ně připravit. Jistě to...
více…

Profesionální naslouchač nahradí práci psychoterapeuta?

Mnoho Japonců, od dospívající mládeže po seniory, pociťuje potřebu vyprávět do nezúčastněných uší, aniž by...
více…

Předsevzetí, nejen do nového roku, která vás udělají šťastnými

Předsevzetí se dají dávat s novým rokem, ale i ve starém a nemusí to být jen u určitých příležitostí. Prostě se...
více…

Když vám problémy přerostou přes hlavu, nestyďte se a vyhledejte pomoc psychologa

Bolí vás duše? To je bolest, která není vidět, ale dokáže pěkně potrápit a dovést člověka až k tomu, že...
více…

Šťastný den není věc náhody, dobře se na něj připravte!

Štěstí přeje připraveným. Připravte se na šťastné dny. Nic na tom není. Stačí pět bodů, které vám možná jen...
více…