Co si představit pod pojmem duševní wellness?

Wellness začal být populární v 20. a 21. století a jeho popularita stále stoupá. Znamená pro člověka rozhodně cestu ke zlepšení: pozornější vztah k lidskému tělu, zdravější životní styl, vyváženost mezi prací a odpočinkem, harmonie ve vztazích a pozitivní přístup k životu, tzv. duševní wellness.

 

Duševní wellness má podle nejnovějších vědeckých poznatků velmi silný vliv na lidský organismus. Dlouhodobý stres a napětí, tak typické pro manažery od vrcholových přes střední, až po základní řídící pozice, devastují lidské schopnosti i zdraví. Pokud člověk nedokáže odbourat množství negativních impulsů a podnětů, pokud se nedokáže na věci podívat z nadhledu, jeho zdravotní stav se dostává do přímého ohrožení. Pokud onemocní, dostává se do přímého ohrožení jeho kariéra, přísun financí, vztahy. I proto hodnota duševního wellnessu stále roste.

 

Optimisté jsou silnější

K duševnímu wellnessu patří optimistický přístup k realitě. Podle známého citátu platí: "Smějte se a svět se bude smát s vámi, plačte a zůstanete sami". Optimisté skutečně bývají méně často nemocní, mají silnější imunitní systém, mnohem méně podléhají depresím a po operacích se zotavují rychleji než ti, kteří všechno vidí černé.

 

Optimističtí lidé mají podle výzkumů vyšší hladinu T-lymfocytů a dalších buněk, které se starají o ochranu imunitního systému a likvidaci virů, bakterií a dalších nepřátel lidského zdraví. A aby toho ještě nebylo dost, výzkumy prokázaly, že lidé s pozitivním pohledem na život mají při zdravotních potížích menší bolesti než jejich pesimistické protipóly.

 

Programování mozku

I vy jste si všimli, že optimistů je kolem nás mnohem méně, než pesimistů? Dnes už je prokázáno, že vzácný povahový a charakterový rys - optimismus, dostane při narození do vínku pouze 25% lidí. Ostatní se k optimismu musí dopracovat vlastním úsilím. Pěstovat duševní wellness optimismus se vyplatí. Člověk si musí vypěstovat smysl pro naději. Náš mozek si vlastně "programujeme" my sami, nebo naše okolí. Pokud se naprogramujeme na neúspěch, neštěstí, tak se pak nemůžeme divit, proč se nám smůla lepí na paty. Pokud však budete do mozku posílat pozitivní zprávy, mozek se přeprogramuje a bude nás chránit. Dokonce i před nemocemi.

 

V dnešním uspěchaném světě se pesimista může stresovat od rána do noci. Duševní wellness pomáhá dívat se na problémy jako na něco přechodného. Pomáhá hledat cesty, jak je odstranit nebo zmírnit. Optimismus není jen víra, že se věci změní k lepšímu, je to víra, že se věci změní k lepšímu proto, že je dokážete změnit. Optimisté většinou žijí déle, stravují se racionálněji, více sportují, méně nebo vůbec neriskují, proto mají pevnější zdraví, méně úrazů a nehod.

 

Bezmocnost

Nejnebezpečnější útočník na naše zdraví je právě pocit bezmoci. Pocit, že člověk nemůže proti danému stavu nic udělat. Velkou roli v tomto směru hraje výchova. Pokud dětem během jejich vývoje neustále zdůrazňujeme, že svůj život nemohou ovlivnit, naprogramujeme jejich negativní vlnu. A jelikož jsou pesimisté takto nastavení a vlastně ve skutečnosti neusilují o změnu aktivní a všemi silami, jejich situace se nezlepšuje. Zázraky se nedějí. Zázraky se musí vybojovat.

 

Problémy neodkládejte, ale řešte je. Berte je jako dočasnou záležitost. Věřte si. Naučte se v práci vypnout a odpočívat. Naprogramujte se pozitivně. Udělejte si plán a jděte za svým snem. Věci posuzujte s rozumem. A žijte s citem.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak zhubnout s tlakovými zábaly?

Zábaly se už nemusíte jen zkrášlovat ale i zhubnout. Zmíněný efekt zaručují tlakové zábaly, které si našly své...
více…

Nemáte dostatek peněz na kvalitní kosmetiku? Vyrobte si ji doma

Nejednou se nám doma skrývají doslova poklady, které při správném použití, svými účinky doslova převálcují...
více…

Kdy a jak začít hubnout na letní dovolenou?

Hubnutí na dovolenou začněte již na konci zimy.   Hubnutí s nevhodnou dietou a stravou se Vám odmění jo-jo...
více…

Kde koupit kvalitní spodní prádlo?

Spodní prádlo je typ oblečení, který nepatří mezi ty nejčastěji kupované. Nicméně, pokud si už spodní prádlo...
více…

Jak se bezbolestně dostat zpět do plavek loňské velikosti?

Možná si řeknete, že je brzy začínat s redukcí již v lednu, s cílem sundat tři až pět kilo na letní sezonu do...
více…

Hubnutí za pomoci šperků

Pro hubnutí je důležitý pohyb a k němu adekvátní jídelníček. O tom není pochyb, ale ke štíhlé postavě může...
více…

Červená řepa pomáhá zdraví, kráse a vitalitě

Červená řepa je jedna z nejléčivějších a nejvšestranněji použitelných potravin. Zdravá strava je jeden ze...
více…

Ženy jsou krásné, když si váží vlastního těla

Ideál ženského těla je často hodně vzdálen realitě. Módní časopisy chrlí fotografie modelek, které jsou vyzáblé...
více…

Ořechy pomáhají nejen s hubnutím, ale i s krásou a zdravím

Ořechy jsou plné živin, vitaminů a minerálů. A také pomáhají s hubnutím. To je dobrá zpráva nejen pro ty, kteří...
více…

Nebezpečné tetování černou hennou, které si vozíme ze zahraniční dovolené

Líbí se vám tetování, ale nemáte na něj dost odvahy nebo peněz? Zkuste tetování hennou. Ale pozor, i toto tetování...
více…