Co si představit pod vinoterapií?

Nyní mnohým zasvítila očka, ale je to skutečně tak, existuje i taková léčba.

 

Čím je réva tak výjimečná? Za prvé, obsahuje antioxidanty, tedy přírodní látky, které mají schopnost zastavit proces nežádoucí oxidace struktur lidského organismu. Vinná réva patří mezi nejsilnější oxidanty, má dvacetkrát vyšší účinky, než například vitamin C nebo E.

 

Druhou významnou látkou je resveratrol, který patří do skupiny polyfenolů, které se nacházejí ve slupkách i v jadérkách červeného hroznu. V bílém se nachází také, ale v podstatně menším množství. Resveratrol ovlivňuje metabolismus lipidů, zvyšuje "hodný" HDL cholesterol a potlačuje srážení krevních destiček. Tím udržuje v dobrém stavu cévy a prospívá kardiovaskulárnímu systému. Jeho protirakovinné účinky mají vliv na prevenci rakoviny prostaty, prsu, kůže, kostní dřeně a pozitivně působí i při léčbě Alzheimerovy choroby.

 

Jadérka

Kromě samotných bobulí jsou pro lidský organismus užitečná i hroznová jadérka. Ta posilují imunitní systém proti bakteriálním a virovým infekcím, neutralizují volné radikály a zpomalují stárnutí. U lidí, kteří mají problémy s cévami i žilami (ucpávání, praskání, křečové žíly, záněty žil apod.) zpevňují a zlepšují pružnost cévních stěn, zvyšují kapilární a cévní cirkulaci, působí proti hromadění krve v žilách, podporují její čištění a zabraňují usazování tuku i cholesterolu v cévách.

V hroznových jadérkách také najdeme slizy. Mají velmi jemné, projímavé účinky a regulují střevní peristaltiku, tedy dochází k lepšímu vyprazdňování a eliminaci zácpy. Také posilují činnost centrální nervové soustavy a ostrost vidění. Jadérka také preventivně působí proti osteoporóze, srdečně-cévním chorobám, rakovině prsu, tlustého střeva. Hroznová jadérka se také doporučují lidem, kteří rychle přibírají na hmotnosti, nedaří se jim zhubnout a jejich kůže je postižena celulitidou.

 

Listy

Listy se v medicíně používají od antiky. Ocenili je už pěstitelé, když při práci utrpěli různá poranění a čerstvě podrcené listy přikládané na rány urychlili jejich hojení. Naproti tomu se prášek ze sušených listů vnitřně aplikuje při chronické žilní nedostatečnosti, která obvykle souvisí s výskytem křečových žil a je spojena s otoky v lýtkách včetně pocitů únavy a tíhy. Nejdůležitější látky v listech jsou polyfenoly. Stimulují napětí cévní stěny, podporují kontrakci žil, čímž urychlují návrat krve z dolních končetin směrem k srdci. Stabilizují také cévní kolagen, a tak snižují propustnost kapilár a následující tvorbu otoků.

 

Vinoterapie

Doporučuje se vypít 1 dcl červeného vína denně, nebo čisté hroznové šťávy. Dokonce se to doporučuje i těhotným ženám. Pojídání vinných hroznů podporuje činnost jater, můžete si nasadit francouzskou kúru, denně sníst 200g bobulí a toto množství postupně zvyšovat po nejméně sedm dní až na množství 2000g. Kúra má trvat maximálně šest týdnů.

I v kosmetice má víno své místo. Vinná réva má blahodárné účinky na pokožku. Ve Francii existují vinné lázně, které existovaly již ve středověku, kde se můžete ve víně vykoupat, dát si udělat zábal, masáž, peeling. Vaše pokožka by pak měla být elastičtější, hydratovaná, zregenerovaná. Zkuste.

 

comments powered by Disqus