Dávejte si pozor na jedy v zubech!

Kovy jsou součástí našeho života. Setkáme se s nimi v přírodě, domácnosti, v pigmentech různých barev, dokonce tetování obsahuje kovy. Usazují se v našem těle, které je nedokáže vyloučit. Jsme jimi doslova zatíženi. Je to daň naší moderní doby. Uvolňují se ze zemské kůry, jsou ve vzduchu, vodě, potravinách. Přispívají k zatížení organismu a tím i k mnoha civilizačním onemocněním. 

 

Číňané léčili už o 2000 let dříve než Evropané syfilis rtutí, také hnilobu zubu kurýrovali již pomocí plomb. Řekové a Římané používali rtuť ke kultovním účelům. Od 9. století používali Arabové masti obsahující rtuť a ještě dnes používají prášek obsahující rtuť proti vším ve vlasech. V 16. století byla známá léčebná kúra (kalomel-chlorid rtuťnatý) proti syfilisu. V Evropě známe amalgám 150 let. 

 

V zubním lékařství se dodnes používá amalgám. Jde o slitinu kovů se rtutí (latinsky amalgamy). Z poloviny se skládá ze rtuti, zbytek se dělí mezi stříbro, cín a měď. Všechny součásti patří k těžkým kovům. Amalgám je dnes největší zdroj kontaminace rtutí. 80 až 90% obyvatel spolkových zemí Německa má průměrně až 12 zubních výplní z amalgámu. Každý rok se zde na výrobu 53 milionů amalgámových plomb spotřebuje 20 tun rtuti. Po deseti letech se v plombách nachází už jen polovina původní rtuti. Tím se výplně zmenšují a vznikají okrajové trhliny, v nichž se usazují bakterie. Tak musí být staré výplně čas od času nahrazovány. 
 

Uvolňování rtuti z amalgámu se děje díky žvýkání a skřípání zubů, horkým nebo kyselým jídlům a nápojům (kola, limonáda, káva, ocet, kyselé ovoce atd.), a díky potravě obsahující cukr, který bakterie během 5 minut zpracují na kyselinu. Vědecké studie dokázaly, že rtuť brání v příjmu aminokyselin do mozku a vylučování zplodin metabolického procesu a jedů z něj, a že vede ke zmenšenému příjmu energie. Lidé zatížení amalgámem přijímají ve zvýšené míře i jiné jedy z životního prostředí, protože tento těžký kov brání buňkám v tom, aby se izolovaly, a nechává těžké kovy, pesticidy a formaldehyd snadněji vnikat. Takto se mohou jedy hromadit 30 až 100krát více než u lidí bez amalgámu a toxické účinky se mohou znásobit až 2000 krát.

 

Otrava amalgámem 

Otrava nositelů amalgámu probíhá chronicky. Rtuť je postupný jed, o kterém nikdo neví, kde se přesně usadí a kdy ukáže své účinky. Pokud vám zubař například odstraní plomby, musí je odstranit jako zvláštní odpad, aby se nezamořila voda. Během kousání se z plomb uvolňuje 20 až 100, ojediněle dokonce až 700 mikrogramů rtuti. Předpis týkající se pitné vody dovoluje 1mcg na litr vody. Pokud by naše sliny byly pitnou vodou, nesměli bychom ji pít. Akumulační orgány játra, ledviny, plíce a mozek ukládají přijatou rtuť do svých buněk, kde zůstane doživotně a provozuje své zloby. 

 

Řasy chlorella pyrenoidosa 

Jsou to životní formy s nejbohatším obsahem chlorofylu na Zemi, se silně pročišťujícími účinky. Jejich buněčná stěna ze tří vrstev se skládá z nestravitelné celulózy a sporopoleninu. Díky polysacharidům a metylcobalaminu (druh vitamínu B12) odvádí chlorella rtuť z tkáňové vazby do krevního řečiště a přes stěnu střeva do stolice, kde je pevně vázána na buněčnou stěnu řasy a je vyloučena. Ve stolici nacházíme 20krát více rtuti než v moči (u 12 amalgámových výplní se objeví například 50 mikrogramů rtuti na 1 kg stolice) 

 

Česnek medvědí 

V česneku medvědím a v menší míře v česneku jsou obsaženy tzv. sulfhydrylové skupiny (vazby mezi sírou a vodíkem), které přijímají rtuť do krve a mohou ji vylučovat přes ledviny. Česnek medvědí má podobné účinky jako syntetický tvůrce chelátů DMPS. Nemobilizuje však tak velké množství těžkých kovů, proto odvod trvá déle, tím je ale šetrnější pro tělo a s menšími projevy detoxikace. Česnek medvědí se může brát ve vysoké dávce, až k čichové hranici. V předjaří se dá připravit čerstvý jako salát. 

 

Bylinky nám sice pomohou zbavit se následků otravy rtutí, ale v první řadě se musíme postarat o náš chrup a zbavit se časované rtuťové bomby v našich ústech. To je jediné řešení jak předcházet otravě amalgámem.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Mléčné zuby a co usnadňuje jejich růst

Má vaše miminko stále ještě bezzubý úsměv? Nebojte se, i tomu vašemu narostou zoubky. Přinášíme vám šest...
více…

Příprava dítě na první zubní vyšetření

Na první návštěvě zubního lékaře závisí, jaký vztah s ním bude vaše dítě mít i do budoucna. Je to i vaše...
více…

Bělení zubů - výhody a nevýhody

Kdo z nás by si nepřál zářivě bílý úsměv, který potěší, okouzlí a zvýší sebevědomí? Zápornou...
více…

Proč by měly být mezizubní kartáčky součástí ústní hygieny?

Z roku na rok stoupá počet lidí, kteří mají problémy se zuby. Vyšší kazivost je zaznamenána již u malých...
více…

Jak pečovat o dětský chrup?

I když je dětský chrup pouze dočasný a později jej vystřídá chrup trvalý, vyžaduje náležitou péči. To,...
více…

Máme se v dnešní době obávat zubaře?

Největší obavy prožívají v zubařském křesle statní chlapi. Zbytečně! Zubní kaz vám bezbolestně odstraní...
více…

Začínáme s rovnátky

Co udělat před nasazením rovnátek a jak probíhají první dny.   Mít krásné rovné zoubky je důležité nejen pro...
více…

Skřípání zuby (bruxismus)

Skřípání zuby je onemocnění, které se projevuje třením zubů, jejich vzájemným svíráním a obrušováním...
více…

Zubní kaz

Chrup člověka má 32 zubů, které jsou složeny hlavně z minerálů obsahujících vápník. Jsou různého tvaru a...
více…

Jak správně pečovat o mléčné zuby?

Mnoho rodičů neví, jak správně pečovat o mléčné zuby svých ratolestí. Kdy je vlastně potřeba začít čistit...
více…