Jak stres ovlivňuje touhu zhubnout?

Určitě není pro vás nic nového, že stres je velký přítel hubnutí, naopak, člověk pod stresem často začne přibírat. Proč?

Mysl hraje velmi důležitou roli při naší fyzické kondici. Stres je svíravý pocit, že na vás padá celý svět. Často bývá ochromujícím faktorem, překážkou pohybové aktivity, špatným rádcem, co vás nutí přejídat se, abyste ho zahnali.

 

Když cítíte, že se stres na vás lepí (neklid, bušení srdce, nervozita ...), odrazte ho nějakou uvolňovací taktikou. Zkuste jógu, meditaci, čtěte dobrou knihu, poslouchejte příjemnou hudbu. Musíte sami zjistit, co na vás platí jako uvolňovač stresu. Jakékoliv pohybové cvičení, například rychlá chůze, uvolní endorfiny a povzbudí ducha. Čerstvý vzduch pročistí hlavu a často zmenší naše problémy. Kromě toho, pohybem spálíme kalorie a překonáme chuť na jídlo ze stresu. Stres totiž často navozuje falešný pocit hladu, ale je to jen klam.

 

Ani čokoláda ani marcipán, ba ani husí stehno stres nezažene. Naopak, ještě více se budete cítit frustrovaní, protože si rozumem uvědomujete, že děláte chybu a přijímáte zbytečné kalorie. Takže je z toho bludný kruh, kvůli stresu se přejídáte a z přejídání se stres a úzkost prohlubují. Měli byste zkusit si sednout a popřemýšlet o příčinách svého stresu a v klidu hledat řešení k odstranění příčin. Máte špatného šéfa? Přemýšlejte o změně zaměstnání. Pociťujete stres kvůli ztrátě bližního? Nezůstávejte sami, i když na to máte chuť, jděte mezi lidi. Máte šibeniční termíny a ještě vám práci přidávají? Popřemýšlejte, zda jen nemáte špatný denní rozvrh a pokud ne, naučte se říkat "ne" a "později".

 

Neschopnost odmítat například účast na akcích, které vás vůbec nezajímají nebo pokud nedokážete odmítnout kolegu, který stále od vás něco chce, jsou také silnými stresovými faktory. Uvědomte si, že nejste nadlidská bytost a že potřebujete mít vyvážený stav pro práci i pro odpočinek. Často si nosíme práci domů, stále přemýšlíme, čím ráno třeba začít, abychom zase stihli alespoň polovinu toho, co třeba. Tato věc, práce domů, by měla být důkladně oddělena. Raději zůstaňte v práci déle a dodělejte ji tam, než vysedávat nad ní doma do noci a po pár hodinách neklidného spánku sednout opět na kolotoč.

 

A i v práci se naučte relaxovat. Když cítíte únavu nebo stoupající tlak a máte chuť na někoho zakřičet, vstaňte, projděte se, postavte se k otevřenému oknu, promluvte s kolegy o čemkoliv, kromě práce. V dnešní době si mnozí zaměstnavatelé myslí, že pokud nevymačkají ze zaměstnanců i poslední kapku síly a schopností, tak nejsou dobří zaměstnavatelé, ale popravdě řečeno, od takových pokud můžete, utíkejte rychle pryč. Přivedou vás do hrobu a ani si na vás nevzpomenou, když se vytratíte z jejich života. Takže si stanovte priority, kde budete určitě v popředí a ne někde na konci.

 

Pokud víte, že býváte často pod stresem a že to řešíte jídlem, připravte se na to. Připravte si po ruce jídlo, jako například kukuřičný popcorn nebo sáček preclíků. I tyto pochutiny třeba jíst s mírou, ale nadělají méně škody než rychlý hamburger přinesen z fastfoodu.

 

Věnujte jídlu dostatečný čas. Pokud máte možnost, nejezte na pracovišti, kde vás neustále někdo vyrušuje a vy jídlo odsunujete a přesouváte a ani nevíte, že jste jedli. Vymezte si na oběd čas, nejlépe pravidelný, a trvejte na tom, že během této přestávky chcete mít čas pro sebe. Máte na to právo i podle zákona. Pokud máte jídelnu, jděte na oběd společně s kolegy a u stolu přetřeste všechno možné, kromě práce. Nejlepší je, pokud proberete nějaká optimistická témata.

 

Pokud chodíte na obědy sami, můžete si k tomu vzít nějaký časopis (i když se to prý nemá, ale také to odpoutá pozornost od práce) nebo si jen tak při žvýkání o něčem popřemýšlejte, například co pěkného by jste si koupili, kdyby se šéf rozhodl dát odměny a podobně. Toto vše odpoutá vaši pozornost od stresu a zároveň od jídla, které v tomto případě neslouží jako prostředek na zahnání pocitu hladu, ale jako protistresový faktor.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pohanka jako součást bezlepkové diety, redukčního, ale také zdravého stravování

Pohanka je jednou z potravin, které si postupně opět získávají své právem zasloužené místo v našich...
více…

Zapomeňte na drastické diety, posluchejte svoje tělo a budete štíhlí

V současnosti existuje mnoho typů diet, které slibují štíhlou linii a lepší životní styl. Při intuitivním...
více…

Mražený banán pomůže, když dostenete chuť na sladké

Snaha o zdravé stravování a snížení hmotnosti často ztroskotá na tom, že si chcete na něčem pochutnat mezi hlavními...
více…

Cukrovka vyžaduje správné stravování, které může mít vliv i na snížení dávek léků

Na velikosti porcí jídel záleží o to více, pokud trpíte cukrovkou 2. typu. Ovládat svůj příjem kalorií a sacharidů...
více…

Jak lehce rozhýbat metabolismus a nastartovat hubnutí?

Chcete skvěle vypadat? A vypadat skvěle v překladu do estetiky našeho století, to znamená být štíhlí. Ale přestože...
více…

Stres je nepřítel hubnutí, stejně jako sladkosti

Stres je velkým nepřítelem hubnutí, stejně jako kalorické bomby ve formě sladkostí. Nevěříte? Ale je tomu...
více…

Nový styl stravování, který vám pomůže zhubnout - IIFIM

Lidé proto aby zhubli a mohli jíst co chtějí, neustále vymýšlejí nové a nové trendy diet. A mezi ně patří i IIFIM,...
více…

Tři nápoje, které zkrotí chuť na sladké a pomohou vám s hubnutím

Máte šílenou chuť na něco sladkého? Poradíme vám nápoje, které vám s touto nebezpečnou chutí pomohou. Zkuste...
více…

Obezita očima žen, mužů a odborníků

Obezita není jen otázkou estetickou Je to choroba, která se řadí mezi onemocnění, kterým říkáme civilizační. A...
více…

Spalovač tuků, který s neprodává v plastové lahvičce

Při hubnutí doporučují odborníci na výživu spalovače tuků. Ale proč kupovat syntetické přípravky, když jako...
více…