Jaké známe návykové látky?

Návykové látky jsou takové látky, které mohou nepříznivě ovlivnit psychiku jedince, jeho chování a schopnosti. Patří mězi ně například toxiny, alkohol, drogy, kofein, nikotin, ...

Toxiny

Toxiny jsou definovány jako jedovaté látky rostlinného nebo živočišného původu. Po jejich konzumaci můžete mít vážné zdravotní problémy, které někdy končí i smrtí. Ale v běžné řeči znamenají toxiny i látky, jako nikotin, alkohol, kofein, tmavé maso. To jsou látky, které našemu tělu škodí, zejména pokud se požívají ve větším množství. 

 

Alkohol

Alkohol je jeden z toxinů, kterých se mnozí z nás obávají nejvíce, i když ve skutečně malých dávkách je organismu neškodný. Jeho skryté nebezpečí je zejména v návykovosti, když se malé občasné množství zvětšuje, tehdy už mluvíme o škodlivosti. Protože 1-2 skleničky alkoholu za den nám mohou prospět, větší množství již přináší riziko určitých typů rakoviny a srdečně-cévních onemocnění. Nadměrné pití už ochromuje životně důležité orgány, mozek, buňky, může vést ke slepotě. Proto je lepší se alkoholu zcela vyhnout, pokud se vám zdá, že byste si na něj mohli rychle přivyknout. 

 

Kofein

Často také slýcháme, že je třeba přestat s kofeinem. Ale neexistují přímé důkazy, že by kofein narušil zdraví, pokud požijete denně méně než 600 mg, tj. asi šest šálků. Ale je to opět individuální. Někteří lidé pociťují potíže už při menší spotřebě. Asi 350 mg může mít za následek snížení koncentrace a energie. Kofein sice na začátku způsobuje příliv energie, ale později je odpovědný za její opětovný pokles na ještě nižší míru. Je dokázáno, že lidé, kteří pravidelně konzumují více než 400 mg kofeinu denně, produkují více stresových hormonů než ti, co ho konzumují méně. Proto je důležité sledování množství kofeinu, který denně zkonzumujete. 

 

Nikotin

Ze složek, které se používají při výrobě cigaret a dalších tabákových výrobků a z reakcí, ke kterým dochází při hoření, při každém vdechu přijme váš organismus asi 4000 druhů látek, z nichž mnohé jsou škodlivé. Inhalujeme jedy, jako olovo, arsen či kyanid, které dokonce ani v miniaturních dávkách nedělají vašemu organismu dobře. Vdechujete také oxid uhelnatý, který tělo obírá o kyslík. V průběhu kouření produkuje tělo chemické látky, tzv. nitrosaminy, které způsobují rakovinu prakticky všude, kam se dostanou. Proto pokud si chcete detoxikovat organismus, je nezbytné přestat kouřit. 

 

Cukr

Většina lidí, když se baví o cukru, připisují mu zejména obezitu a zkažené zuby. To však není všechno. Cukr přivádí do těla i volné radikály. Do dvou hodin po snědení 300 kcal cukru (jedna plechovka perlivého sladkého nápoje a trocha čokolády) vám vzroste v těle množství volných radikálů o 140%. Cukr také zvyšuje množství tzv. škodlivých bakterií ve střevech, které mohou podporovat kvašení, a tím zvyšuje i riziko reabsorpce mnohem nebezpečnějších toxinů. Optimální množství cukru denně by nemělo přesáhnout 40g cukru za den. 

 

Stres

O stresu se už určitě napsalo mnoho, jeho dobré i špatné vlastnosti, ale těžko ho někdo automaticky nazve toxinem. Zřejmě proto, že nesouvisí s jídlem ani s vdechováním. Přesto ho k toxinům řadíme. Když jsme ve stresu, naše tělo vyrábí různé chemické látky, které celý systém uvádějí do pohotovosti. Zvyšuje se krevní tlak a zrychluje krevní oběh, což napomáhá nebezpečnějším toxinům volněji procházet organismem. Ve stavu stresu jste také náchylnější holdovat jiným toxinům, jako alkohol, cigarety, cukr a tučná jídla.

 

comments powered by Disqus


Doporučené kontakty

Brixton gastro, s.r.o. - catering, gastronomie

http://www.brixton-catering.cz/ infobrixton-catering.cz tel.:+420 724 784 125

Brixton-catering zajišťuje kompletní gastroservis včetně doprovodných služeb pro všechny druhy společenských akcí po celé České republice. Při našich realizacích se opíráme o vlastní bohaté zkušeností, které jsme získali během více než desetileté praxe v oboru, ale dbáme také na...

více...

Podobné články


Alkohol - metla lidstva

Pití alkoholu je dnes zcela běžné. Stalo se zálibou dětí a dospívající mládeže, ženy v něm rády utápějí...
více…

Jak přestat kouřit a už znovu nezačít?

Se začátkem roku přichází, pro kuřáky nepopulární, zdražování cigaret. A s ním ruku v ruce i odhodlání, s...
více…

Bílé zuby jsou výsledkem správného čištění, ale také omezením některých potravin a nápojů

Věkem zuby viditelně žloutnou. S tím nic nenaděláme. Ale proč si kazit bělost zubů zbytečně brzy? K bělosti zubů...
více…

Nemoc, která začíná nenápadně, ale zabíjí víc než rakovina

Chronická obstrukční plicní nemoc je velmi zákeřná choroba. Začíná úplně nevinně, ale nakonec udeří silou,...
více…

Kouření vodní dýmky má více zdravotních rizik, než kouření cigaret

Vodní dýmka je zařízení používané ke kouření. Funguje na principu filtrace a ochlazování kouře přes vodní...
více…

Pravidlená konzumace alkoholu zvyšuje riziko srdečních onemocnění

Většina lidí si občas dopřeje skleničku nebo dvě jako přípitek, či za účelem uvolnění. Takové množství...
více…

Kam necestovat, když si dovolenou nedokážete přestavit bez alkoholu

Pokud si svou dovolenou neumíte představit bez piva, každovečerních několika sklenic vínka či skvělé nálady...
více…

Silvestr, který dokáže překvapit a ohromit hosty?

Oslavit odchod starého a příchod nového roku doma s přáteli? I přes exotické zájezdy, pobyty na horách či oslavy v...
více…

Co dělat, když to přeženete s alkoholem? Dejte si vitaminovou tabletu!

Akce spojené s pitím alkoholu často nevětří nic dobrého. Sice si dáváte předsevzetí, že bude pít s mírou, či po...
více…

Hrušky Singo léčí kocovinu

Korejské hrušky, hrušky Singo, ale také asijské hrušky, to je jen malý výčet názvů pro sladký a šťavnatý plod,...
více…