Konopí, marihuana, hašiš - cestička do pekla

Rostlina konopí pochází z Indie. Dnes, ale i v minulosti, našla široký okruh zájemců. I když někteří tvrdí, že její užívání je neškodné, je to cestička do pekla, protože obvykle od ní vede cesta k silnějším drogám. Častým užíváním marihuany si tělo vytváří toleranci. Její nedostatek vyvolává neklid, rozptýlenost, poruchy spánku, což vede k opakovanému užívání. Považuje se za jednu z prvních drog, spolu s alkoholem a cigaretami. 

Okamžité účinky 

Při akutní intoxikaci se objevují tyto příznaky: 
těžká víčka, strach ze světla, výpadky paměti, bušení srdce, bezdůvodný smích, snížená schopnost koncentrace, hypoglykémie, pocit hladu a žízně, ospalost.

Následky dlouhodobého užívání: 

- Plicní choroby: Změna kapacity plicní ventilace, nádorové a zánětlivé změny na sliznici průdušek, chronická bronchitida a obdobné obstrukční poruchy, jakými trpí kuřáci tabáku. Obsah dehtu v kouři marihuany je o 50% větší než v kouři tabáku. 
- Poruchy srdce a krevního oběhu: Bušení srdce, nízký krevní tlak, srdeční nedostatečnost, oční poruchy, rozšíření cév na očním bělmu, změny myšlení. 
- Psychóza a delirium se dostavují jen při nadměrném užívání nebo u nedospělých jedinců.

Jak zabránit dětem kouřit marihuanu? 

I když to opravdu není jednoduché, protože děti s tím nezačnou obvykle doma, aby si jednoduše pořídily marihuanu a užily ji, spíše jsou tomu vystaveny venku, v prostředí, kam vy nemáte dosah. Takže abyste tomu alespoň zkusili zabránit, chce to dlouhodobou a systematickou práci. 
- Musíte děti vždy naslouchat a snažit se vytvořit takové prostředí, ve kterém může vzniknout otevřený rozhovor. Ale pozor: poslouchat neznamená souhlasit se vším a dovolit vše, co si děti přejí, jde o postoj, díky kterému děti získají jistotu, že je přijímáme a že mohou vyjádřit svůj názor, i když je odlišný. 
- Z vašeho chování musí být zřejmé, že ve vaší domácnosti se žádné drogy neužívají a netolerují. Děti nechápou, proč jsou kuřáci marihuany trestně stíháni, když jejich rodiče běžně užívají tabákové výrobky a pijí alkoholické nápoje. Takže ideální je, jít jim příkladem. 
- Měli byste vědět, s kým se vaše děti stýkají. Vysvětlete jim, že to není policejní dohled, ale že je to pro jejich vlastní bezpečnost, pokud vy víte, s kým a kde tráví čas. 
- Rodiče, učitelé a vychovatelé by také měli žít zdravě, aby šli příkladem. Dobrý příklad má největší výchovný vliv. 
- Také jim můžete sehnat literaturu o tom, co drogy způsobují. Například marihuana - její kouř - obsahuje více karcinogenních látek než kouř z tabáku. Člověk, který vykouří 5 cigaret marihuany denně, dostane do těla přibližně stejné množství karcinogenů jako ten, co vykouří denně krabičku cigaret. Pokud k tomu přiložíte výstižné obrázky, možná se vaše ratolest pořádně vyděsí a ani ji nenapadne s tím začínat.

 

Není jednoduché v dnešních časech odolat drogám, ať už alkoholu, cigaretám, marihuaně a jiným, všechny jsou poměrně dostupné, první dvě dokonce legálně. Takže záleží skutečně jen na nás, zda jim podlehneme.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Závislost a první pomoc při požití drog

Závislost na různých drogách představuje v dnešní době stále větší nebezpečí. Z minulosti jsme už zvyklí,...
více…