Máme se v dnešní době obávat zubaře?

Největší obavy prožívají v zubařském křesle statní chlapi. Zbytečně! Zubní kaz vám bezbolestně odstraní ozón a laserová vrtačka.

Zubaře si spojujeme s hrůzostrašnými scénáři. Při zvuku vrtačky mnohých oblévá studený pot. Srdce jim bije na poplach, žaludek prožívá zemětřesení. Některé obcházejí mdloby už při představě nevinného kazu.

Není divu, že se o zubních zákrocích tradovaly hrůzostrašné historky. Zubař se stal synonymem trýznitele. Dnes v nás tuto představu odmalička živí naši blízcí. S radostí a květnatě nám popisují galeje, které u lékaře prožili. Pokud si to vyslechne dítě, vytvoří si názor, že ho stomatolog takříkajíc umučí. V mozku se mu usadí strach.

Prevence strachu

Chybu dělají i samotní rodiče. Jaký vztah si vytvoříme k věcem či událostem, závisí často na první zkušenosti. Pokud vás jako tříleté dítě pokouše pes, dalších dvacet let žádného nepohladíte. S návštěvou zubaře je to podobné. Představte si, že poprvé přivedete dítě k zubaři s bolestí mléčného zoubku, když má čtyři roky. Musíme ho vyvrtat nebo vytrhnout. Oba zákroky jsou pro dítě bolestivé. Tyto galeje si zapamatuje na celý život. Předejít traumatu ze zubařů pomůžete potomkovi tak, že ho do ambulance přivedete, když ho ještě nic nebolí. Hned po prořezání prvních zoubků. Pokud budete od narození dbát na prevenci, můžete ratolest zbavit nejen strachu, ale i zubních kazů.

Vtípky a injekce

Co však v případě, že máme dětství dávno za sebou a strach v rozvinutém stádiu? Je mnoho metod, jak ho zvládnout. Důležitý je přístup stomatologa k pacientovi. Občas zabere i dobrý vtip. Navíc, při každém zákroku, který by mohl způsobit bolest, automaticky používáme injekční anestezii. Před několika lety nebyly na takové dobré úrovni jako dnes. V devadesáti procentech umíme díky ní bolest úplně zlikvidovat. Moderní medicína zná dnes tři způsoby, jak provést zubní zákrok bezbolestně. První je použití ozonu. Je to plyn, který usmrcuje bakterie zodpovědné za zubní kaz. Nevyřeší všechno, ale při menších kazech je velmi účinný. Podobně jako vrtání laserem. Bez bolesti a typických zvuků odstraní stejně menší kazy. Obě metody doporučuje doktor zejména rodičům s malými dětmi. Třetí alternativou je zubní zákrok pod narkózou. Je vhodný zejména pro pacienty, u kterých by mohly nastat vážné komplikace.

Hypnóza, antidepresiva, alkohol

Člověk je tvor vynalézavý. Strach se pokouší zlikvidovat různými bizarními metodami. V některých zemích západní Evropy například hypnózou. V Německu ji mohou vykonávat i zubní lékaři. Potřebují k tomu jen příslušný zdravotnický certifikát. Sám jsem tam absolvoval kurz hypnózy, v praxi ji však nepoužívám. Ačkoliv u ní nepotřebujeme žádná farmaka, stále je opředena mnohými předsudky. Někteří pacienti se zase řídí vlivy Měsíce. Prý mají v roce dni, kdy díky Měsíci pociťují bolest mnohem méně intenzivně. Nevím, zda jde o placebo efekt, ale tvrdí, že jsou opravdu spokojenější. Já bych to nepropagoval, ale samozřejmě, akceptuji to.

Kolabují statní chlapi

Jiní pár dní před zubním ošetřením užívají antidepresiva. Předepíše jim je ošetřující lékař ve spolupráci s psychologem. Věří, že jim pomohou potlačit napětí a trochu i strach. Další skupina se zase podpoří alkoholem. Nedoporučuji to ve spojení s injekční anestezií, nemusí to být bezpečné. A kdo prožívá v zubařském křesle největší obavy? Nejčastěji statní chlapi. Čím větší Jánošík, tím panický strach.

Bezbolestná metoda

Zatímco před deseti lety jsme měli na výběr mezi "vrtačkou a vrtačkou", dnes už existují způsoby, jak odstranit zubní kaz bez bolesti

1. Ozón

Je to plyn vytvořený z kyslíku. Ničí mikroorganismy a nežádoucí bakterie, které způsobují zubní kazy. Čistí zuby od síry, tím odstraňují i možný zápach z úst. S léčivým plynem pracujeme již několik let. Perfektně odstraní povrchové kazy a zastaví jejich postup. Při hlubších si však musíme pomoci vrtáním.

2. Laser

Na rozdíl od klasické vrtačky, vrtání laserem nebolí. Nevydává žádné doprovodné zvuky, pacient při něm nepociťuje vibrace. Pomocí laseru se dá vyvrtat i hlubší kaz, ne však staré výplně. Odstraňuje se jím bezbolestně i zubní kámen. Dá se také využít na drobné chirurgické zákroky. Podobně jako u ozónu, ošetření jednoho zubu laserovou vrtačkou vás vyjde přibližně na tisíc korun.

3. Narkóza

V celkové anestezii provádíme nejrůznější zákroky. Od běžných extrakcí přes úrazy až po plastické úpravy čelistí. V narkóze ošetřují těžce zvládnutelné pacienty, s nimiž se špatně spolupracuje. Stejně tak lidi s vážnými neurologickými diagnózami, psychickým či tělesným postižením. Na zubní zákrok v celkové anestezii mají právo i běžní pacienti, samoplátci. Některé pojišťovny ho proplácejí. Potřebujete však potvrzení od psychologa, že trpíte panickým strachem či fobií.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zubní kaz

Chrup člověka má 32 zubů, které jsou složeny hlavně z minerálů obsahujících vápník. Jsou různého tvaru a...
více…

Jak správně pečovat o mléčné zuby?

Mnoho rodičů neví, jak správně pečovat o mléčné zuby svých ratolestí. Kdy je vlastně potřeba začít čistit...
více…

Jakou zubní pastu pro děti?

Jakmile vašemu děťátku vyroste první zoubek, jistě se začnete ptát, jak se správně o tento "chrup" starat. Určitě...
více…

Jak ulehčit prořezávání zoubků?

Prořezávání zoubků bývá u mnoha dětí doprovázeno menšími či většími obtížemi. Jsou děti, které přežijí...
více…

Jak vybrat zubní pastu?

Kde jsou ty časy, kdy jste si v drogerii mohli vybírat jen z pár druhů plus mínus stejných zubních past a největší...
více…

Jak se zbavit žlutých zubů?

Krásný úsměv je silnou zbraní ženy. No k zářivému úsměvu neodmyslitelně patří i krásné bílé zuby. Ne každá...
více…

Jak na bělení zubů?

Jednou z věcí, která nás na člověku upoutá, jsou úsměv a hezké bílé zuby. Barva zubů je ovlivňována několika...
více…

Jak si správně čistit zuby a ústní dutinu?

1. Přiložte kartáček k dásním pod úhlem 45 stupňů tak, aby se vlákna kartáčku dotýkala zubů a dásní. 2....
více…

Jak na zdravé dásně?

Poměr zubů vytržených z důvodu zubního kazu a zánětu dásní je čtyři ku šesti. Růžovobílá je...
více…

Jak renovovat dřevené krovy na starých chalupách?

Krovy chalup bývají poškozeny především v důsledku dlouhodobého zatékání přes krytinu, které způsobuje rozvoj...
více…