Nadváha je problém nejen estetický, ale i zdravotní

Problémy s nadváhou souvisí i s přibývajícími léty. Růstový hormon se redukuje, snižuje se spotřeba kalorií, navíc u žen v přechodu se tělo na základě četných změn hůře zbavuje tukových polštářků než v mládí. Dá se říci, že nadváha v mládí je zejména estetický problém, v pozdějším věku je to už problém zejména zdravotní.

 

BMI index - dnes ho můžete vypočítat na mnoha internetových stránkách, ale pro jistotu uvádíme vzorec: Hmotnost v kilogramech se vydělí druhou mocninou výšky těla v metrech. Ideální BMI je mezi 22-25, 26-30 je mírná obezita, nad 30 je obezita.

 

Pohyb - i velmi aktivní lidé mají sklony k tomu, že v druhé polovině života zpomalí rytmus. Jsou stále pohodlnější. Ale kdo je pomalejší, potřebuje i méně energie a pokud se nesníží i energetický příjem, začne se tuk ukládat. Takže se je třeba znovu začít hýbat. Nemusí to být nic světoborného: stoupání po schodech, procházky, turistika a rychlá chůze patří mezi přirozené způsoby, jak si zachovat štíhlou linii a dobrou kondici. Dokonce i domácí práce, jako čištění oken, patří mezi pohyb a spalovače energie. Pokud máte v blízkosti fitness centrum, využijte ho. Nebudete sami a v kolektivu to jde příjemněji.

 

Stres - kdykoliv se na organismus kladou požadavky, vyloučí se hormony stresu, abychom byli bdělí. Pro udržení tohoto mechanismu se v něm spálí podstatně více energie a tím i tuku, jako ve fázích klidu. Zdravá dávka stresu tedy nedodává životu pouze správný švih, ale pomáhá redukovat i nadváhu. Pouze pokud se stres stane trvalým, okrádá nás o životní energii a tělo přetěžuje.

 

Chlad - nehubneme při pocení, ale když nám je zima. Na produkci tepelné energie sahá tělo na své palivové zásoby, aby se urychlil metabolismus. Při přetrvávajícím chladu se i lépe prokrví pokožka, což má za následek nejen zvýšený přísun živin, ale i kyslíku. Tímto způsobem se zlepšuje dýchání buněk a spálí se ještě více energie. Využijte tedy zimu na aktivní odbourání tuku, podle možnosti jděte co nejčastěji na čerstvý vzduch, vytvořte v bytě teplotní rozdíly a v noci se příliš nezakrývejte. V létě jsou vhodné chladné sprchy.

 

Hříchy

• podvědomé jedení. Během čtení novin nebo sledování televize přijmeme velké množství kalorií, přičemž to vůbec nevnímáme. Raději se koncentrujte na jídlo, jídlo důkladně žvýkejte a vychutnejte.

• Všechna jídla, u kterých je kombinace bílé mouky s tukem a cukrem, jako např. dorty se šlehačkou, koláče. Organismus čerpá energii z velmi rychle se proměňujícího cukru a posílá tuk přímo do příslušné zásobárny.

• Alkohol v kombinaci s tukem. Oba mají téměř stejnou hodnotu spalování: alkohol se však v těle nemůže ukládat a proto se ihned spálí. Na rozdíl od toho tuk se uloží.

• Radikální kúry spouštějí tzv. jojo efekt, při kterém se odbourané kilogramy rychle vrátí zpět, často i s přídavkem.

• Drastické odpírání vzbuzuje nezbytně neodolatelnou chuť. Tedy při chuti na sladké raději snězte denně kontrolovaný kousek čokolády, než se jednou za týdne přecpat.

 

Pomoc

Zkuste držet čtyři týdny oddělenou stravu. Pokud se vám zamlouvá, držte ji déle. Jsou v ní zastoupeny všechny potřebné živiny a oddělování napomáhá lepšímu trávení potravy.

 

Jezte vědomě a dopřejte si na jídlo čas. Jezte pomalu, aby se dostavil pocit nasycení dříve. Pijte hodně vody: 2-3 litry denně. Při odbourávání tuku vznikají ketolátky, které se vylučují ledvinami.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Neplodnost u mužů může způsobovat i obezita

Nadváha a obezita nepřináší jen známé zdravotní problémy. Nedávno se objevily důkazy, že nadváha a obezita může...
více…

Obezita a nadváha děti často poznamená nemocemi na celý život

Britští vědci, kteří čtyři roky sledovali přes 6 000 dětí ve věku 11 až 15 let, se domnívají, že pokud je dítě...
více…

Cukrovka je zakódovaná v genech, spouští ji obezita a vysoký krevní tlak

Cukrovka se řadí mezi civilizační onemocnění. Je to onemocnění, kdy tělo nezvládá udržet hladinu cukru v krvi....
více…

Konopná semínka proti rakovině, obezitě a kardiovaskulárním chorobám

Konopná semínka vhodná ke konzumaci neobsahují žádné psychotropní látky a navíc jsou mimořádným přínosem pro...
více…

Děti, které trpí nadváhou, často měly nízkou porodní váhu

Obezita má kořeny ještě před narozením. Proto, milé maminky, stravujte se zdravě nejpozději během těhotenství,...
více…

Sedm druhů ovoce, které se hodí při redukční dietě

Ovoce je plné vitaminů, minerálů a vlákniny, ale také cukrů. Proto ho někteří dietologové nedoporučují v období,...
více…

Obezita očima žen, mužů a odborníků

Obezita není jen otázkou estetickou Je to choroba, která se řadí mezi onemocnění, kterým říkáme civilizační. A...
více…

Obezita zvyšuje riziko inkontinence

Obezita ztěžuje život nejen ženám, ale i mužům. Že trpí cévní systém, klouby a psychika, jste již asi slyšeli....
více…

Život žen s nadváhou, které si z ní nic nedělají a jsou šťastné

Být v pohodě i pár kily nadváhy? Proč by to vlastně nešlo? Není lepší smířit se s korpulentnější postavou, než...
více…

Tři důvody, proč ženy přibývají na váze

Nepříjemně přibíráte? A kde? Nejde jen o to, že ručička váhy leze výš a výš. Důležité pro udržení štíhlé...
více…