Život v satelitních městečkách není pro všechny a vůbec není ideální!

Satelitní městečka se v Česku ve větší míře začaly stavět koncem minulého století. Lidé chtěli bydlet v domě s vlastní zahrádkou, ale cena pozemků byla příliš vysoká. Proto developeři začali hromadně skupovat volné pozemky za městem, které zasíťovali a našlo zde domov hned několik desítek rodin najednou. Ideální řešení, které ale léty nabývá obrovských trhlin.

satelitní městečko, bydlení, rodina, děti

Důležité je vědět, co do budoucna očekávat

Levný pozemek, příroda, představa, že děťátko si může hrát ve vlastní zahradě a zejména, že budete majiteli domu, ačkoli ve městě byste si mohli dovolit akorát tak dvoupokojový byt, je určitě vzrušující. Někteří, kteří se rozhodli pro zásadní krok, opustit město a přestěhovat se na vesnici, toho litovali, jiným se venkov stále líbí. Nejde jen o jejich naturel, ale i o to, co od takového bydlení a života celkově očekávají.

Škola a lékař

Jakkoliv ideálně vypadá představa sympatického domku s vlastní zahrádkou a malým děťátkem, které si v ní hraje, realita je jiná. Třicetiletá Iva s manželem prodali dvoupokojový byt ve městě a koupili si pozemek. Za rok postavili dům a s malým synem se těšili z bydlení v třípokojovém domě s vlastní, i když malou zahrádkou. Neměli problém, ani když chodil do školky, vždyť školka byla přímo ve vesnici. Horší bylo, když bylo potřeba s ním jet k lékaři, ke specialistům či na pohotovost. I to se však jednou za čas zvládnout dalo.

Vzdálenost a čas

"Fakt, že bydlení na vesnici není pro nás tím nejlepším, jsme si uvědomovali postupně, jako náš syn rostl. Muž pracuje ve městě, takže nákupy nebyly až tak velký problém, ale i to mi později začalo překážet. Hlavní problém je v dlouhých zácpách, které je třeba dvakrát denně překonat, pokud chcete něco ve městě vyřídit. Někdy cesta trvá i dvě hodiny! Takže předem upozorňuji všechny, kteří se nechají nalákat na bydlení na vesnici u města, že vzdálenost nemusí nic říkat o čase, který strávíte, než ji ujedete, "upozorňuje Iva.

Starším dětem chybí spolužáci

Mnohé mladé rodiny, které učinily podobné rozhodnutí, se cítí být zatíženy tím, že dítě musí vozit do školy do města. I když mají dvůr či zahrádku, po čase přijdou na to, že dítě se nudí, protože nemá v okolí dostatek možností - sportovních či tvůrčích kroužků a jiných zájmových aktivit. Navíc, když všichni spolužáci bydlí ve městě... Jednoduše děti nad 10 let v satelitních městečkách velmi nadšené nejsou a není se čemu divit.

Služby 

"Vyrůstal jsem ve městě, a tak jsem byl zvyklý, že vše, co potřebuji, je prakticky na dosah. Když jsme se přestěhovali na vesnici, zůstal jsem dost omráčený. Samozřejmě, projekty slibovaly, že bude bezproblémové vybavení všemi službami, ale není to tak, a to jsme tu už pět let. Jeden malý obchod s potravinami nestačí, a když musíte každý den i během víkendu jet na nákup do města, radost vás přejde. Podobně vození na kroužky, děti musí docházet do škol. Nakonec, to, že máme vlastní dům a kousek trávníku, si ani neužijeme. Než se všichni sejdeme doma, je večer a můžeme jít rovnou spát. Představoval jsem si to trošku jinak, "řekl nám Zdeněk, který intenzivně uvažuje o možnostech návratu do města.

Nedostatek intimity

Mnohé rodiny se cítí odříznuty od služeb, obchodů, možností trávení volného času, stěžují si na nudu, pokud byly zvyklé na rušný život, a zejména na fakt, že za lékaři je třeba jezditi do města, což je zejména v případě potřeby dětské pohotovosti nepříjemné. A také na nedostatek intimity. Každému vyhovuje něco jiného a jistě se najdou i lidé, kterým se v satelitních obcích bydlí skvěle. Starší lidé, kteří odešli na venkov za klidem od ruchu velkoměsta a lepším vzduchem, mohou takové bydlení považovat za výhodu. Samozřejmě, i zde je problém s dojížděním za lékaři.

Život v menší komunitě

Nedá mi na závěr nezmínit ještě pár negativ satelitních městeček kromě frustrující dopravy. Jedním z největších negativ je absence přirozené infrastruktury. Při přirozeném vývoji obcí a měst se přirozeně vyvíjely i služby uspokojující poptávku a potřeby obyvatel. V moderních satelitních městečkách a jejich částech vznikají nejednou nejdříve jednotné domy, služby se řeší až dodatečně a ani tak neuspokojují potřeby. Sociální sféra trpí také - mnohým kamarádům z města se prostě nechce za vámi jezdit, nevidí ani důvod, proč by tam jeli. Okolní pole a široko daleko nic jiného také mohou na nás, společenské tvory, působit frustrující. Navíc, starousedlíci z vás nebudou nadšení a život v menší komunitě je náročnější i na takové vztahy ...

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Děti, které jdou do první třídy potřebují kvalitní psací stůl, židli a svůj prostor pro učení

Máte doma budoucího prvňáčka a lámete si hlavu nad tím, kde se bude učit? Ideální je, když má dítě svůj pokoj,...
více…

Jak se zaručeně ztrapnit před dospívajícím dítětem?

Máte doma děti pubertálního věku a chcete s nimi vycházet? Teď jde o to, jestli na to nejdete tak, že zkoušíte své...
více…

Dospělé děti závislé na rodičích?

Proč děti zůstávají tak dlouho u svých rodičů? Je to tím, že jsou méně šikovné, soběstačné a průbojné než...
více…

Kdy dovolit dítěti, aby bydlelo samo?

Trendem současnosti je, že hodně dospělých dětí využívá “mamahotely". Tedy, nemohou se odtrhnout od pohodlí,...
více…

Co dělat, když dítě neumí prohrávat?

Děti si rády užívají pocit vítězství, ale je důležité, aby uměly i prohrávat. A to je většinou musí někdo...
více…

Proč jsou matky ve stresu a otcové v klidu?

Matky jsou více ve stresu než otcové. Ale proč tomu tak je, když rodiče jsou oba a oba jsou zaměstnaní? Důvodů je...
více…

Stěhování s malými dětmi musí mít řád, aby se dalo v klidu zvládnout

Stěhování je vždy velká a poměrně náročná akce. Navíc, když jde o stěhování rodiny s dětmi. Je třeba...
více…

Drogy a drogová závislost dítěte ve vaší rodině?

I v našem státě každoročně stoupá počet drogově závislých nejen dospělých, ale i mladistvých a dětí. O tento...
více…

Problémy s dětmi aneb Žárlivost nejen prvorozených

Rivalita mezi sourozenci je běžná, ale závisí na věku dětí, jejich počtu a hlavně také na postoji rodičů....
více…

Starší školní věk dětí - puberta a snaha o nezávislost

Starší školní věk je náročné období pro dítě i rodiče. Nastupují rychlé změny tělesných proporcí a mění...
více…