Zvýšená tělesná teplota u dětí není nemocí ale varovným signálem, že se v organismu malého človíčka něco děje. S horečkou se během dětství svého dítěte určitě potkáte několikrát, proto je dobré mít základní informace o jejím zvládnutí. Normální tělesná teplota se pohybuje v rozmezí 36-37 ° C. Teplota 37 - 38 ° C se označuje jako zvýšená tělesná teplota (odborně subfebrilita). Jako horečka se hodnotí teplota nad 38,5 ° C. Jak již bylo zmíněno, zvýšení tělesné teploty je reakcí organismu, která směřuje ke zvýšení jeho obranyschopnosti. Nejčastější příčinou zvýšení tělesné teploty je infekce (virová, bakteriální, parazitární aj.). Zvýšená tělesná teplota či horečka může být zároveň prvním příznakem mnoha jiných méně častých ale vážných onemocnění (např. onemocnění štítné žlázy, poruchy centrální nervové soustavy, psychické problémy aj.). U novorozenců nebo při celkovém vyčerpání organismu může horečka jako příznak zánětu chybět. Důležité je také si zapamatovat, že tělesná teplota se může zvýšit i bez chorobného podkladu. Ke zvýšení tělesné teploty může dojít při zvýšené tělesné námaze či při trávení potravy. V takovém případě může dojít ke zvýšení teploty až o 1 ° C. Velmi častou příčinou zvýšení tělesné teploty je nedostatek tekutin (dehydratace) a přehřátí dětského organismu (pobyt venku na slunci , nepřiměřené oblečení, přehřátý pokoj).
Tělesná teplota se dá měřit
Pokud má dítě tělesnou teplotu do 38,5 ° C, je třeba:
Při teplotě nad 38,5 ° C se dítěti podávají antipyretika (léky na snížení tělesné teploty) na bázi Paralenu nebo ibuprofenu. Při jejich podávání je třeba dodržovat doporučené množství a frekvenci podávání. Antipyretika lze podávat ve formě sirupu, tablet nebo čípků. Dětem do 15 let se nesmí podávat kyselina acetylsalicylová (anopyrin, acylpyrin) z důvodu možného vyvolání Reyova syndromu, který je doprovázen selháním jater. Pokud teplota do 30 minut po podání antipyretik neklesá, můžeme na snížení teploty použít fyzikální metody. Teplotu srážíme, pokud neklesne na 38,5 ° C. Při používání fyzikálních metod je třeba dbát na to, aby nedošlo k prudkému ochlazení organismu, což může mít za následek zhoršení prokrvení a snížení odvodu tepla a nesoulad mezi nastavenou teplotou v mozku a teplotou těla, což vede ke třesu a tím ke zvýšení tvorby tepla.
Tato fyzikální metoda je vhodná u dětí, které neumí sedět. Plenku, plachtu nebo ručník namočíme do vlažné vody s teplotou 22 ° C a vymačkáme. Obtočíme kolem hrudníku, břicha a třísel dítěte a přikryjeme ho lehkou přikrývkou. Necháme asi 10 minut, postup v případě potřeby opakujeme. Po každém zábalu (tedy v intervalech 10-15 minut) je třeba přeměřit tělesnou teplotu. Na nohy, ruce ani hlavu zábaly nedáváme. Zábaly na snižování horečky nepoužíváme, pokud má dítě třesavku, pocit chladu nebo pokud je narušen koncový krevní oběh.
Sprchování mají některé děti raději, neboť jim připomíná koupání. Dítě je třeba sprchovat vodou o 2 ° C chladnější než je teplota těla.
Metoda potírání houbou je založena na principu odpařování vody z povrchu těla dítěte, čímž dochází k ochlazování. V současnosti se jedná o nejvíce doporučovanou fyzikální metodu ochlazování. Je vhodnější pro děti, které již umí sedět. Doporučuje se používat u dětí s alergií na antipyretika, s onemocněním jater, při slunečním úžehu. Naopak metoda potírání vlažnou vodou není vhodná při některých kožních a výražkových chorobách. Dítě posaďte do vany nebo na osušku či ručník.Houbou namočenou ve vlažné vodě (29 ° C - 32 ° C) potírejte tělo dítěte. Potíráním se na těle děťátka vytváří jemná vrstva tekutiny odebírající přebytečné teplo. Potíráním dochází nejen k odpařování a tím k ochlazování ale i ke zlepšení prokrvení povrchu kůže (třením se rozšiřují povrchové cévy), což má za následek odvádění tepla do okolí. Nejvyšší účinek má tato metoda prvních 30 minut.
Febrilní křeče jsou komplikací horečky a vyskytují se asi u 3-4% jinak zdravých dětí. Vyskytují se u dětí od 6 měsíců do 5 let, s maximem výskytu mezi 1.-3.roku života. Nejčastěji se vyskytují hned v první den horečky ve večerních hodinách (mezi 17.-20.hod.). Febrilní křeče se mohou projevit jako jednoduché nebo komplikované febrilní křeče provázené poruchou vědomí. Příznaky závisí na druhu křečí.
Léčba spočívá v podání Diazepamu podle ordinace lékaře. Při prvním výskytu febrilních křečí je nutná hospitalizace dítěte.
Nejlepší a nejúčinnější prevencí je nedopustit, aby teplota vystoupila nad 39 ° C. Dětem, u kterých se již febrilní křeče opakovaně vyskytly se podává Diazepam preventivně již při teplotě 38 ° C, ale vždy na předpis a doporučení dětského lékaře!
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu