7 tipů jak investovat do nemovitostí

Investice do nemovitostí je velmi bezpečný a lukrativní způsob, jak zhodnotit své finanční prostředky. Ať už patříte k jakékoliv kategorii investorů, měli byste se řídit určitými pravidly. Přinášíme vám sedm rad a tipů, jak investovat do realit.

Úvodem je třeba rozlišit několik kategorií investorů,

které se o investování do nemovitostí zajímají. První tvoří rodiny s dětmi, které tímto způsobem investují do vlastního bydlení. Další kategorií jsou investoři-spekulanti, kteří hledají příležitosti na nákup nemovitostí pod cenou, například v dražbách zabaveného majetku a podobně. V neposlední řadě jsou to pak investoři, kteří nemovitost pořizují, aby mohli dlouhodobě inkasovat příjem především z pronájmu. Zástupci všech kategorií by měly brát při plánování investic ohled na následující rady.

1. Získejte maximum informací

Nejen pro reality, ale pro jakoukoliv investici je třeba získat maximum dostupných informací.Eliminuje se tak riziko možné ztráty. Vzdělávejte se, čtěte články nebo knihy o investování, případně se přihlaste na kurzy o investování. Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo má zkušenosti s realitním trhem, nechte si poradit. Najděte si čas na sledování trhu a prohlídky konkrétních nemovitostí. Investovaný čas se vám tímto určitě zhodnotí. V praxi je nezbytné seznámit se s územním plánem dané oblasti a zjistit, kde se počítá s výstavbou. "Před koupí nemovitostí si je vždy třeba ověřit, zda se v její blízkosti neplánují vystavět objekty, které by mohly nemovitost znehodnotit. Samozřejmostí by mělo být i ověřování údajů na katastru nemovitostí, zda jsou v něm uvedeni stejní vlastníci, kteří figurují v kupní smlouvě, "odborník společnosti, která se specializuje na realitní a developerské obchody. Potenciální investoři mohou trh s nemovitostmi a pohyb jejich cen sledovat nepřetržitě.Stačí se podívat do nabídky realitních kanceláří nebo internetových realitních portálů.

2. Hledejte zajímavé kupní příležitosti

Velmi přínosné je sledování nejrůznějších dražeb, například z exekucí. To se týká především spekulativních investorů. I zde však hraje zásadní roli shromáždění co největšího množství informací. Přehled dražeb naleznete na internetu, například na webech exekučních společností.Aktuální dražby, nejen nemovitostí, má na svých internetových stránkách i Daňová správa ČR.Zajímavou příležitost může s sebou přinést i změna územního plánu, když se z téměř bezcenných pozemků mohou stát velmi žádané stavební parcely. Hlavní zásadou úspěšného investora však je vytrvat a počkat si na tu pravou příležitost. Je zcela v pořádku absolvovat desítky prohlídek a zúčastnit se mnoha dražeb, než pořídíte jedinou nemovitost.

3. Pořiďte si menší byt s nižší cenou

Pro investora je nejdůležitější poměr kupní ceny a příjmů za danou nemovitost. Od příjmů je nutné samozřejmě odečíst výdaje na opravy, údržbu, pojištění a podobně. Nemovitosti porovnávejte vždy podle výnosů a nezapomínejte, že si je kupujete jako investici. V případě, že jste typ investora, který má v úmyslu dlouhodobě investovat do určité nemovitosti, pak je lepší zaměřit se spíše na menší byty. Na dlouhodobou investici do pořízení bytu je možné jednoznačně doporučit menší byty s nižší cenou za metr čtvereční. Oproti velkým bytům je zde totiž vyšší výnos z pronájmu, jako u dražších nemovitostech. I když cena nemovitosti za delší dobu výrazněji neporoste, má majitel nemovitosti zaručený příjem z nájemného.

4. Pojistěte si budoucnost

Je všeobecně známo, že ceny nemovitostí dlouhodobě rostou. I přes krátkodobé výkyvy se peníze uložené v realitách zhodnocují kontinuálně. Investování svých peněz do nemovitostí, jako alternativy spoření v penzijním připojištění nebo životním pojištění, tak může představovat překvapivě lukrativní způsob financování svých životních nákladů. Možné je pořídit si například byt, který budete financovat hypotékou. Pokud ho budete pronajímat, z inkasovaného nájemného můžete navíc hradit splátky hypotéky.

5. Do vlastního bydlení investujte uváženě

Pokud investujete přímo do vlastního bydlení, je třeba si uvědomit, že taková investice se vyplatí, jen pokud díky ní ušetříte. Tedy pouze v případě, pokud je například splátka hypotéky stejná jako výše nájmu nebo investice do zateplení domu. Většině lidí se přirozeně takové řešení vyplatí více než platit drahý nájem. Třeba si však uvědomit, že pokud pro potřeby vaší rodiny stačí byt o velikosti 3 + 1, znamená pořízení rozměrného rodinného domu vysoce neúčelné investování peněz. Cena nemovitosti v takovém případě roste pouze mírně. Navíc musíte počítat s vysokými náklady na údržbu domu. Peníze, které jste do nemovitosti investovali zbytečně, se nijak nezhodnocují. Naopak pořízení například dvou menších bytů bude přinášet pravidelný příjem z pronájmu a v budoucnu může posloužit jako zázemí pro vaše potomky.

6. Financování úvěrem se může prodražit

Pokud se rozhodnete financovat pořízení konkrétní nemovitosti z cizích zdrojů, zpravidla hypotékou či úvěrem ze stavebního spoření, bude rozhodující vaše bonita - schopnost úvěr řádně splácet. Ať už půjde o dlouhodobou investici, spekulativní nákup nebo investici do vlastního bydlení, vždy je lepší mít část peněz uspořených. I když je možné získat hypotéku na financování 100% hodnoty nemovitosti, musíte počítat s tím, že se vám taková investice prodraží.Banka v takovém případě totiž nabídne vyšší úrok. Vyplatí se také porovnat si více úvěrových nabídek od různých společností. A to nejen na začátku, ale i v období, kdy končí fixace úrokové sazby. Banka vám může vypočítat na další období vyšší úrok, a pokud neleníte a porozhlédnete se i u konkurence, můžete argumentovat lepší nabídkou nebo rovnou využít refinancování hypotéky od jiné banky.

7. Nemovitostní fondy

Pokud nemůžete investovat do nemovitostí jednorázově ve velkém, nemovitostní fondy mohou být další alternativou. I když nejsou tyto fondy v současnosti v ČR příliš rozšířené, investice do tohoto typu fondu nabízí investorům stabilní výnos, který generují pronájmy a případný růst hodnoty nemovitostí. Fondy nemovitostních akcií představují vhodnou ochranu před inflací.Ceny nemovitostí totiž dlouhodobě rostou, a to i problematických ekonomických situacích. Díky možnosti kolektivního investování si může dovolit vložit své finance do nemovitostí i drobný investor, který by si sám nemohl zakoupit vybraný objekt.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pár tipů z psychologie sázení

Oblast kurzového sázení je v podstatě bezbřehá a člověk nikdy neví, co jej může potkat. Samotní sázkaři musí...
více…

Jak jednoduše uživit celou rodinu?

Peníze hýbou světem. Bez nich bychom nemohli prakticky nic, dojít si na nákup, k lékaři. Jednoduše řečeno, bez...
více…

Jak na investice do netradičních komodit

V tuto chvíli se svět i Česká republika nachází v období hospodářské konjunktury. Firmy a společnosti zvyšují mzdy...
více…

Které půjčky stojí za pozornost?

V dnešní době se stává poměrně nereálným úkolem dokázat poplatit všechny výlohy potřebné pro život...
více…

Finex.cz věří kryptoměnám a investuje do nich 100 000 Kč! Vyplatí se jim to, nebo o všechno přijdou?

Kryptoměny se na svém vrcholu ocitly koncem roku 2017, pak zažily obrovský propad v ceně. V tomto období propadu se na...
více…

Slevové akce a nákupy na internetu dokáží snížit rodinný rozpočet

Chcete ušetřit a pořád se vám to nedaří? Zkuste šetřit nejen tam, kde je to běžné, ale třeba také tím, že...
více…

Rychlá půjčka do výplaty

Bleskový převod peněz a krátký kontaktní formulář, to se prostě skvěle rýmuje, že? Když jde o půjčky,...
více…

Získat nebankovní půjčku nebylo nikdy snadnější

Na tom vzít si půjčku na nezbytné věci není nic špatného. Právě naopak. Pokud si půjčku zvolíme zodpovědně,...
více…

Rok 2017 byl zlomovým rokem hlavně pro půjčky

A týká se to nejen půjček nebankovních. Velké změny přišly totiž i do bank, nejvíce jsme to pocítili v souvislosti...
více…

Finanční předsevzetí do roku 2018? Víme, jak ho konečně dodržet!

Novoroční předsevzetí si každoročně dává zhruba polovina osob. Celých 88 % ho ale nedodrží. Nejčastější...
více…