Jak začít investovat do akcií? Rady a tipy nejen pro začátečníky

Lidé jsou čím dál odvážnější a o investování začínají projevovat větší zájem i ti, kteří by na to dříve ani nepomysleli. Příležitostí je na trhu mnoho, ale už mnohokrát se ukázalo, že právě akcie jsou z dlouhodobého hlediska výnosnější než některé jiné možnosti. Možná budou vhodnou volbou i pro vás. Jak ale začít investovat do akcií?  

akcie, investice, peníze, výnosy

Výnosy a rizika

Ještě, než začnete s investováním do akcií, rozmyslete si, čeho chcete dosáhnout. Jaké očekáváte výnosy a jak velké jste ochotni podstoupit riziko. Nastavte si limity, za které už nepůjdete a jakou ztrátu jste ochotni unést. Také se obrňte trpělivosti, protože právě emoce jsou často příčinou toho, že se zbytečně připravíte o zisky. Samotné investování do akcií není složité, v podstatě můžete začít během pár minut. Je ale potřeba věnovat nějakou dobu studiu a poznat akcie a obchodování s nimi do detailu, abyste se vyhnuli zbytečným chybám. 

Jak jistě chápete, investování do akcií je velice komplexní záležitost, a tak není možné vše rozebrat v tomto jediném článku. Pokud chcete jít do detailů. Komplexnější informace naleznete zde. V tomto článku se společně podíváme na základy investování do akcií. Tedy vše důležité, co byste měli vědět, než začnete. 

Proč právě akcie?

Akcie je cenný papír a vydává ho akciová společnost. Ten, kdo akcie vlastní, je akcionář s určitými právy např. dostává pravidelný podíl na zisku ve formě dividendy, podílí se na řízení společnosti, hlasuje na valné hromadě a může získat podíl, pokud by došlo k likvidaci společnosti. 

Investice do akcií patří mezi relativně bezpečné (samozřejmě záleží na konkrétním titulu). Výhodou je často vysoká likvidita trhů, akcie můžete nakoupit a prodat kdykoliv. Také nízké poplatky. Díky dividendám vzniká možnost pravidelnému příjmu. Samozřejmě ne v každé společnosti se dividendy vyplácí a nejsou všechny ve stejné výši. U nás najdete hned několik silných společností, které jsou vhodné pro nákup akcií a zároveň vyplácí i zajímavé dividendy. 

Základem je výběr správného brokera

Obchodovat s akciemi lze po telefonu, na pobočce nebo přes internet. Poslední varianta je nejoblíbenější a nejčastější. Jako první potřebujete brokera, což je prostředník, který vám zajistí vstup na burzu. Může působit jen jako zprostředkovatel obchodování nebo makléř doporučující obchody. Zde byste měli rozdělovat mezi:

  • Transparentním brokerem, který určuje dopředu určené komise z obchodu a nemá na zisku klientů žádný profit,
  • Derivátovým brokerem, který funguje jako protistrana obchodů klienta. Klient nakoupí a brokem mu instrument prodá. Tato varianta není tak úplně výhodná a určitě se nehodí pro začátečníky. 

Výběr brokera je velmi důležitý, proto vybírejte zvlášť pečlivě. Ideální je, když vybíráte na základě osobních zkušeností někoho, koho znáte a případně dalších recenzí uživatelů. Broker je váš obchodní partner proto musí být důvěryhodný. Vždy si ověřte recenze, příslušné licence, poplatky a další důležité věci. Mezi nejznámější brokery u nás patří broker XTB, LYNX, Fio nebo Admiral Markets. Jedná se o odzkoušené a ověřené společnosti. 

Dva základní přístupy investování do akcií

  1. Dlouhodobé investování: znamená investici v dlouhodobém horizontu. Jedná se o velmi populární přístup, kdy hlavní motivací jsou zmiňované dividendy a velká pravděpodobnost růstu akcií, které investor nakoupí (díky dlouhodobému investování). Tento styl investování je vhodný tam, kde existuje větší riziko. 
  2. Daytrading: časté a krátkodobé transakce, které jsou uzavírané většinou v rámci jednoho dne. Využívá se tzv. finanční páka neboli obchodování na úvěr. Můžete tak vydělat i na velmi malých cenových pohybem. Tento způsob není příliš vhodný pro začátečníky, protože musíte znát trh a dokázat předvídat (s pomocí analýz), jak se bude vyvíjet. 

Investování do akcií a poplatky

Brokeři si účtují komisní poplatky za zprostředkování obchodu. Obvykle se poplatek určuje podle objemu objednávky nebo je tvořen fixní složkou. Nemusíte se ale bát příliš velkých výdajů. Většinou se jedná jen o desetiny procent, maximálně jednotky. I když jsou jistě poplatky důležitým faktorem, brokerskou společnost vybírejte raději podle kvality a podle toho, zda nabízí akcie, které máte v úmyslu koupit.

investice, akcie, výnosy, peníze

Jak začít investovat do akcií?

Začít s reálnou investicí není tak složité. Jakmile si zvolíte obchodníka s cennými papíry (brokera), u kterého akcie nakoupíte, můžete začít. Při uzavírání dohody obvykle budete vyplňovat investiční dotazník, ve kterém zjistí, jaký jste investor, jaké jsou vaše cíle a postoj k riziku apod. Pak získáte přístup do internetové aplikace, kde můžete obchodovat, odešlete na obchodní účet peníze a můžete začít zjišťovat, jak nakoupit akcie

Obvykle je stanovena minimální částka pro zahájení obchodování, ale vždy zvažujte investici vzhledem k poplatkům s ní spojených. Vhodné je rozdělit vaše portfolio, tedy nevsadit všechno jen na jeden titul, ale rozdělit peníze mezi více obchodů. 

Nevýhody investování do akcií

Akcie mají také své nevýhody. Jednou z největší je existující riziko, že nakoupené akcie ztratí hodnotu. Proti tomu se dá docela dobře chránit tzv. hedgováním pozic (strategie pro zajištění proti ztrátám v případě poklesu trhu). To už je ale složitější a potřebujete více zkušeností. 

Velmi kritizované je vícenásobné zdanění dividend, které se vyplácí již ze zdaněného zisku. V ČR se příjmy akciových společností daní sazbou 19 %. Když společnost vyplatí dividendy, jsou tyto peníze ještě daněny sazbou 15 %. 

Jaké akcie koupit?

Začínající investoři dávají přednost českým společnostem. Můžete zkusit například ČEZ nebo Philip Morris ČR. Pokud se nebojíte, klidně se vrhněte i na něco většího, například Facebook, Teslu nebo Apple. Možností je spousta, záleží pouze na vašich preferencích. 

Vyzkoušejte demo účet

Investování a důležité operace si můžete vyzkoušet nejdříve takříkajíc nanečisto, tedy prostřednictvím demo účtu. Většina online platforem jej nabízí a vy získáte možnost si po omezenou dobu vyzkoušet obchodování s virtuálním vkladem, seznámíte se s obchodním prostředím a jednotlivými funkcemi. Velmi důležitá je dostupná zákaznická podpora a možnost komunikace v našem jazyce.

Pokud se rozhodnete do akcií investovat peníze, vždy si danou investici dobře promyslete. A pamatujte na to, že byste nikdy neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.  

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Půjčka přes internet je diskrétní a rychlá, nedáte jí také šanci?

Online svět je nám stále blíž, dá se díky němu ledacos vyřídit – a to včetně krátkodobých...
více…

Pár tipů z psychologie sázení

Oblast kurzového sázení je v podstatě bezbřehá a člověk nikdy neví, co jej může potkat. Samotní sázkaři musí...
více…

Jak jednoduše uživit celou rodinu?

Peníze hýbou světem. Bez nich bychom nemohli prakticky nic, dojít si na nákup, k lékaři. Jednoduše řečeno, bez...
více…

Které půjčky stojí za pozornost?

V dnešní době se stává poměrně nereálným úkolem dokázat poplatit všechny výlohy potřebné pro život...
více…

Slevové akce a nákupy na internetu dokáží snížit rodinný rozpočet

Chcete ušetřit a pořád se vám to nedaří? Zkuste šetřit nejen tam, kde je to běžné, ale třeba také tím, že...
více…

Rychlá půjčka do výplaty

Bleskový převod peněz a krátký kontaktní formulář, to se prostě skvěle rýmuje, že? Když jde o půjčky,...
více…

Získat nebankovní půjčku nebylo nikdy snadnější

Na tom vzít si půjčku na nezbytné věci není nic špatného. Právě naopak. Pokud si půjčku zvolíme zodpovědně,...
více…

Rok 2017 byl zlomovým rokem hlavně pro půjčky

A týká se to nejen půjček nebankovních. Velké změny přišly totiž i do bank, nejvíce jsme to pocítili v souvislosti...
více…

Finanční předsevzetí do roku 2018? Víme, jak ho konečně dodržet!

Novoroční předsevzetí si každoročně dává zhruba polovina osob. Celých 88 % ho ale nedodrží. Nejčastější...
více…

Proč si připravit doma oběd do práce?

Jsou lidé, kteří neodejdou z domova do práce, aniž by si nesbalili vlastní oběd. Ale často bývají terčem posměchu...
více…