Teď se rozhoduje o budoucnosti vašich investic do vlastní nemovitosti

Investice na obnovu ekonomiky by neměli nechat bez povšimnutí ti z vás, kteří budou v brzké době řešit investice do koupě nemovitosti či modernizace topného systému. Obrovský balík peněz, který mají připravený státy Evropské unie, bude z velké části směřovat do projektů „zelené ekonomiky“, tj. rozšíření elektromobilů, obnovitelných zdrojů energie, snížení energetické náročnosti budov či celkově zvýšení energetické soběstačnosti. Tento trend, byť naše vláda o něm nahlas nemluví, se pravděpodobně „přežene“ i přes tuzemsko.

nemovistosti, obnovitelní zdroje, dotace EU, enerie, zelená energie

Podpora obnovitelných zdrojů 

O co konkrétně jde? Evropské země, zejména pak Německo, musí revidovat svou stávající politiku podpory obnovitelných zdrojů energie, náklady na niž šplhají do astronomických výšek. Zároveň, stále zůstává nevyřešena otázka snížení emisí skleníkových plynů na úrovni výroby tepla pro rezidenční budovy, jež ve vyspělých ekonomikách tvoří cca třetinu veškerých emisí, stejně jako snížení emisí spojené se zemědělskou výrobou.

S ekonomickým poklesem spojený propad cen elektřiny, zemního plynu a dalších konvenčních zdrojů tepla, stává se bolestivou otázka podpory obnovitelných zdrojů energie v podobě větrných a solárních elektráren. Rozdíly mezi tržní a garantovanou výkupní cenou elektřiny, resp. náklady na garantované výkupní ceny, jsou častěji tématem veřejné debaty, stejně jako otázky pokračování tohoto trendu.

A nyní konečně k nemovitostem

Za současných podmínek se zdá být další podpora větrných a solárních elektráren nemyslitelná. Jak ale dále naplňovat ambiciózní cíle snižování emisí skleníkových plynů? Právě skrze „zezelenání“ energií pro rezidenční nemovitosti. Napříč Evropou můžeme vidět programy na podporu rozšíření tepelných čerpadel či domácích fotovoltaických zařízení. Už dnes jsou přitom tepelná The Smell čerpadla nejrozšířenějším zdrojem energií u novostaveb v Německu, za preferovaný zdroj energie pak platí v Holandsku a Velké Británii, které se kromě uhlí rozhodly „skoncovat“ i se zemním plynem, jež nebude od roku 2025 možné zavést do novostaveb.

Rozšíření obnovitelných zdrojů energie však vyžaduje investice. Kde tyto peníze brát v době ekonomického propadu a s ním spojeným poklesem výběru daní? Jedním z řešení jsou peníze z emisních povolenek, které lze považovat za jakousi „daň z vypouštění skleníkových plynů“. Růst cen emisních povolenek by se pravděpodobně negativně projevil na ceně elektřiny, vždyť již před cca rokem se psalo „ohrožené provozuschopnosti“ uhelných elektráren právě v souvislosti s rostoucími cenami emisních povolenek. Růst cen elektřiny pak bude představovat zvýšené výdaje rozpočtů na straně domácností, jež budou více tlačeny k tomu, řešit energetické náročnosti svých budov a zdroje tepla či teplé vody.

Vývoj ceny emisních povolenek v uplynulých 5 letech (ceny v USD)

graf

Zdroj: Businessinsider.com

Kupující i politici se zřejmě začnou brzy ptát

Kromě toho, že spotřebu energií budou řešit majitelé nemovitostí, budou se jí téměř jistě zabývat i budoucí potenciální kupci i politici. První skupina bude poptávat takové nemovitosti, jejichž energetická náročnost nebude nadměrně zatěžovat rodinné rozpočty, a to přímo i nepřímo, přičemž „nepřímou zátěží“ můžeme nazývat případné daně a poplatky, čímž se dostáváme k politikům. 

Tato skupina bude muset dříve či později řešit otázku splácení dluhů vytvořených právě za účelem obnovy ekonomiky. Nám dobře známá spotřební daň, by se tak mohla dočkat buď navýšení či rozšíření, právě o další „špinavé“ zdroje energií.

Výše uvedené neznámé vrhají tuzemské domácnosti do větší nejistoty než domácnosti ze západní Evropy z toho důvodu, že trh s obnovitelnými zdroji energie pro domácnosti je zde výrazně méně rozvinut. Přece jen, desítky let náskoku nelze rychle umazat, byť tempo růstu nově instalovaných tepelných čerpadel je v tuzemsku jedno z největších v Evropě. 

Pokud tedy Evropa určí směr ještě intenzivnějšího rozšiřování zelených energií pro domácnosti, tuzemské domácnosti v tomto budou částečně znevýhodněny právě z důvodu horší výchozí pozice. Pokud tedy dnes uvažujete o novém zdroji tepla či pořízení nemovitosti, přemýšlejte v dlouhodobých horizontech. Učiňte už dnes rozhodnutí s ohledem na očekávaný vývoj a vyhněte se tak situaci, kdy budete zaskočeni „vynucenými“ investicemi právě z důvodu zvýšení výdajů na energie ze „špinavých“ zdrojů či dokonce zákazu využívání určitých zdrojů energií, jak už jsme tomu byli mimochodem svědky u neekologických kotlů na tuhá paliva.

Zdroj obrázku: godshutter / Shutterstock.com

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak začít investovat do akcií? Rady a tipy nejen pro začátečníky

Lidé jsou čím dál odvážnější a o investování začínají projevovat větší zájem i ti, kteří by na to dříve...
více…

Šťastný životní styl s online pomocí

Každý z nás touží žít šťastný život, pozitivně myslet a zdravě se cítit. Naše doba je tak zrychlená a náš...
více…

Pojištění nemovitosti v případě financování hypotečním úvěrem

Financování bydlení prostřednictvím hypotéky je jedním z nejzávažnějších rozhodnutí. I proto zde platí léty...
více…

Jak ušetřit za energie? Investujte do moderních technologií!

Náklady energie každoročně rostou a jednou z mála jistot v našich životech je, že tento trend bude pokračovat....
více…

Výhody ploché a šikmé střechy na rodinném domě

Střecha společně s obvodovým pláštěm odděluje vnitřní prostředí od vnějšího. Tvoří především ochranu před...
více…

Teplovzdušné vytápění, tepelná čerpadla a využití elektrické energie

Díky zvyšujícímu se zájmu o šetření energiemi se v současnosti význam teplovzdušného vytápění stále zvyšuje....
více…

Tipy na úsporu energií v domácnosti

Jistě jste již slyšeli o tom, jak se dají ušetřit desítky korun jen tím, že domácí spotřebiče nenecháte v režimu...
více…

Umíte regulovat vytápění tak, abyste ušetřili?

Ve snaze dosáhnout co nejnižší náklady na vytápění, a přitom neztratit tepelnou pohodu se hromadně zatepluje,...
více…

Prodej bytu zajistí dobrý realitní makléř

Výběr makléře je při prodeji nemovitosti nejdůležitější rozhodnutí, které musíte udělat, abyste dobře prodali....
více…

Vybíráme zdroj tepla

Nabídka zdrojů tepla je velmi rozmanitá. Vhodný zdroj tepla je třeba navrhnout podle tepelného výkonu a účelu,...
více…