Bolest kolen způsobuje nevhodný sport, nadváha a špatná strava

Bolest kolen, to může být příznak kloubního onemocnění, ale také to, že se k nim chováme macešsky. A nemusí to být jen to, že jim dáváme pěkně zabrat při extrémních sportech a necháváme nosit nadváhu. Vyjmenujeme vám nejčastější prohřešky, které naše kolena nepřiměřeně zatěžují a zkracují dobu jejich bezproblémového fungování.

kolena, klouby, zdraví, nadváha, zdravá strava

Příčiny bolesti kolen

Nemusíte se zranit, aby se kolena ozvala bolestí. Obtíže s kolenními klouby jsou stále rozšířenější a ani zdaleka se netýkají jen sportovců. Koleno, stejně jako každý jiný kloub, věkem podléhá degenerativním změnám. Neznamená to však, že ve vyšším věku se musíte automaticky smířit s bolavými koleny. Zejména, když přibývá stále více mladších lidí, kteří cítí bolest v kolenou.

Chrupavka si pamatuje

Říká se, že stačí si koleno jednou zranit a ono vám to spočítá. Ale záleží na tom, kterou část si zraníte. Nejlepší paměť má kloubní chrupavka. Pokud na ní jednou vznikne nějaký defekt, čekejte problém. Koleno je nejčastěji repasovaný kloub v lidském těle. Podle statistik se zraní při každé třetí automobilové nehodě. Jenže, co když vás bolí a vaší bolesti nepředcházelo žádné zranění?

Nadváha a obezita kloubům nesvědčí

Kolena nesou hmotnost celého těla. Každý kilogram je zatěžuje přibližně 6-násobně. Stačí, abyste měli nadváhu 5 kg a na kolena je vytvářena zátěž až 30 kg. Stejná úměra platí i opačně. Pokud se vám podaří shodit 5 kg, kolenům pořádně odlehčíte.

Nohy do X

Ještě horší než mít pouze nadváhu je, pokud ji máte a k ní i nohy do X. V nohách, které nejsou v ideální rovině jsou chrupavky extrémně přetížené. S křivýma nohama nic neuděláte, ale můžete chrupavkám pomoci, pokud zhubnete a koupíte si správné boty.

Pevné a pohodlné boty

Sportovní obuv by měla být pevná a správně odpružená. Každý terén má svou oblíbenou podrážku. Jiná se hodí na běh, jiná na míčové hry. Správné tenisky najdete ve specializovaných prodejnách. Chodidlo v nich musí být pevné, bota vás však nesmí tlačit. A nesmí být ani volná. Správné tenisky jsou prevencí proti úrazům, zvýšené námaze kotníků, kolen i kyčelních kloubů. Vysoké podpatky krásně tvarují nohu, ale zvyšují zátěž na kolena až o 23 procent. Mění postavení pánve a jinak se namáhají i svalové skupiny v oblasti kolen. Zbytečně riskujete podvrtnutí či pády.

Správná strava léčí klouby

Kolena musíte vyživovat i zevnitř dostatkem tučných mořských ryb, ovocem a zeleninou, zejména listovou, pro obsah vitamínu C, betakarotenu, antixodantů. Selen čerpejte z celozrnných výrobků, vitamin E z ořechů, ze slunečnicových semínek a dopřejte si sem tam i huspeninu.

Hýbejte se

V žádném případě se nepřestávejte hýbat, abyste kolena šetřili. Znehybnění je pro ně horší než mírně přetěžování. Při pohybu se promíchávají tekutiny v koleni, a zároveň se prokrvují jeho vnitřní struktury. Pohyb je nutný! Před každým cvičením se nejprve rozehřejte, natáhněte si pořádně stehna, aby byly šlachy a svaly kolem kolena připravené na zátěž. Kolenům pomohou i zpevněné svaly na zádech, bocích a na břiše. Pokud vás kolena bolí, musíte si sport vybírat pečlivěji. Namísto tenisu či běhání zkuste aeróbnejšie plavání či cyklistiku nebo je alespoň střídejte.

Osm nejhorších sportů pro kolena

  • fotbal
  • hokej
  • házená
  • basketbal
  • tenis
  • squash
  • badminton
  • lyžování, zejména akrobatické a freestyle

Pozor na nerovné cesty

Pokud se vaše kolena hlásí bolestí, vybírejte si na procházky hladké povrchy. Nerovné cesty mohou být pro kolena zrádné a snadno se zraníte.

Chrániče na kolena??

Máte chrániče na kolena? Ortoped James Fox tvrdí, že to nejhorší, co můžete udělat, je koupit si chrániče. Připouští, že existují speciální upravené chrániče podle individuálních potřeb, které si můžete nechat vyrobit a zaplatíte za ně vyšší sumu peněz, ale pásově vyráběné chrániče vám podle něj spíše ublíží.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak přírodní cestou zmírnit bolest svalů a kloubů?

Bolesti svalů a kloubů spolehlivě zaženou analegetika. Slupnete jeden růžový prášek a je po bolesti. Ale jen na...
více…

Zdravý pohyb, to jsou především zdravé klouby

Sportování a vůbec pohyb je prospěšný pro tělo v každém věku. Ale s přibývajcími roky je třeba dbát i na to, že...
více…

O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Péče o klouby nezačíná, až když vás začnou bolet

Bolesti kloubů bere většina mladých lidí jako přechodný problém, ale nevědí, že tento problém se jim může léty...
více…

Krize při hubnutí? Nevzdávejte to, jdete správným směrem!

Váha neklesá ani po měsících radikální změny jídelníčku a zvýšeného pohybu? Mnoho lidí to obvykle odradí, a...
více…

Hádka s partnerem? Zlobivé děti a rozzuřený šéf? Dejte se na sport!

Rozchod je vždy nepříjemná a traumatizující zkušenost. Ale vždy se najde řešení, které vám zlepší náladu i...
více…

Léky na bolest z rozchodu jsou stejné jako při bolesti zubů

Bolest bude výraznější, když nejste vnitřně v pohodě. To je celkem známá věc. Záda bolí více, pokud odkládáte...
více…

Bolest je nepříjemný průvodce životem, ale život nám chrání

Bolest je pro nás nepříjemná, ale nutná rekce těla. Bez schopnosti vnímat bolest je život velmi obtížný a...
více…

Jak si vyrýsovat svaly na břiše

Kdo by netoužil po vyrýsovaném bříšku s viditelnými svaly, kterými se později může pyšnit v letních měsících?...
více…

Jak správně dýchat při sportu, meditaci a relaxaci? Zkuste brániční dýchání!

S každým nádechem dáváme našemu tělu kyslík, a tím i energii na provádění důležitých životních funkcí....
více…