Alergie na potraviny

Stále více lidí dnes trpí alergií. Tak, jak se někdo může rozkýchat na jarní louce, i potraviny mohou způsobit různé reakce. Potraviny mohou způsobit u alergika i velmi vážné problémy. Právě sport může být spouštěčem alergické reakce. Ne často, ale je vhodné myslet i na takovou možnost.

Alergické reakce na potraviny

Pro zjednodušení textu budeme mluvit o alergických reakcích, i když některé reakce nemusí být jen alergického původu. V případě jakéhokoli podezření, že máte alergickou reakci, i malou, řešte to neprodleně s lékařem, alergologem! Neodkládejte řešení na neurčito! Alergické reakce na potraviny mohou mít až nepříjemně pestrou škálu projevů.

Běžné reakce mohou být spojeny s nesnášenlivostí, kdy potravina způsobí "jen" průjem, zvracení, nebo jiné zažívací problémy. Velmi častým příznakem potravinové alergie může být svědění v ústech, oteklé rty, kožní vyrážky, pocity únavy. Tyto reakce mohou nastat již za několik desítek sekund po zahájení jídla. Ve vzácných případech může taková reakce přerůst i do vážného stavu - velmi ztížené dýchání, otok. V takovém případě je nutné neprodleně volat lékařskou záchrannou službu, protože může jít o počínající projevy takzvané anafylaktické reakce nebo šoku, což je nejtěžší forma alergické reakce a bez bleskového zásahu lékaře může končit smrtelně.

Samozřejmě, až tak vážné případy alergie jsou relativně vzácné a dost pravděpodobně se s takovým případem nesetkáte. Mnohem častější jsou méně závažné projevy alergií - různé kožní výsevy, otoky, svědění, či rýma. I při takových projevech raději navštivte lékaře. Bez vhodné léčby by mohla v budoucnu proběhnout i mnohem závažnější reakce. Intenzita reakce totiž nezávisí jen na alergenu, ale i na jiných faktorech. Příště mohou být méně příznivé.

Projevy alergie

Začněme tím, že alergická reakce se nemusí spustit vždy. Zpravidla je ve hře několik faktorů, které pokud jsou pohromadě, mohou způsobit masivní, život ohrožující reakci, i když například ještě před několika dny stejný člověk snědl stejné jídlo a výsledkem byla jen mírná, či dokonce žádná reakce. Častým spouštěčem alergické reakce bývá fyzická námaha, například sport. To znamená, že sníte potravinu, po které vám "nic není". Například sníte rajčata. Pak si jdete zacvičit. Déle trvající aerobní aktivita může spustit alergickou reakci na rajčata. Bez námahy by se nic nedělo ... Dalším velmi častým faktorem, který může výrazně zhoršit či spustit projevy alergie, je virové onemocnění právě překonávané nebo nedávno překonané.

Alergické reakce po požití jídla, na které člověk reaguje alergií, mohou být velmi pestré. Mohou se projevit nejen v trávicím systému, ale i na kůži, může se zhoršit dýchání, objevit se rýma, může bolet hlava. Nástup příznaků může být téměř okamžitý, ale může se projevit až za několik hodin. Také trvání příznaků může být různé - někdy trvají pár minut, jindy několik hodin či pár dní. Asi tušíte, že při tak široké škále možností není možné sestavit nějaký univerzální a jednoduchý návod. Pamatujte si proto alespoň některé příznaky potravinové alergie. Pokud je máte, nebo je má někdo z vašich blízkých, nepodceňujte tyto příznaky a jděte s nimi k lékaři, nejlépe alergologovi.

Pokud máte nějaké potíže s trávením či alergií a nevíte, co je způsobilo, snažte se zjistit, co jste jedli před tím, než se potíže objevily. Zapisujte si, co jste jedli i 24 hodin před problémy a poznámky si někam odložte. Časem se vám možná podaří vysledovat, která potravina vám dělá problémy. Pak se jí můžete vyhýbat.

Projevy alergie v trávicím systému

Průjem, nechuť jíst, bolesti v břiše, pocity na zvracení nebo zvracení. Tyto projevy mohou signalizovat různé jiné potíže, ale mohou být i alergického původu. Pokud přetrvávají, řešte je s lékařem.
Oteklé rty a svědění rtů či úst, jazyka, patra a hrdla. Tady už jde o alergii bez pochybností. Může jít o reakci na pokrm, který jíte, například na arašídy, nebo na jeho skrytou součást - například plíseň. Mnohé potraviny se k nám dovážejí ve velmi špatném stavu a arašídy nejsou výjimkou. Také oříšky bývají často ve špatném stavu, dokonce někdy zkažené …

Projevy alergie a dýchání

Asi nejznámějším projevem alergie je kýchání a rýma. Při potravinové alergii se s ní setkáte méně než s izolovaným projevem. Pokud není rýma způsobena vdechnutím alergenu, například při čištění brambor, jde většinou o celkovou alergickou reakci po požití potravy a kýchání nebo rýma jsou jen jedním z příznaků.
Průduškové astma, čili ztížené dýchání. Může vzniknout po inhalaci alergenu, například při vaření či krájení surovin.

Kožní projevy alergie

Na alergen v potravě může reagovat i kůže. 30 až 60 minut po snědení nevhodné potraviny se mohou objevit různé výsevy, zarudnutí, pocity svědění kůže. Přetrvávání kožních projevů může být různě dlouhé, někdy pár hodin, jindy pár dní. Pokud máte kožní problémy, je dobré myslet i na možnost alergie na některou potravinu.

Pro potravinovou alergii je typické, že kožní projevy jsou souměrné. Pokud jsou například v loketních jamkách, tak jsou na obou rukách a podobně.

(Při kožních reakcích může jít i o jiný typ alergie, kontaktní, kdy za kožní projevy může kosmetika - mýdlo, šampon, aviváž na ručnících …)

Anafylaxe

Je to nejobtížnější alergická reakce. Jde o bouřlivý projev odpovědi organismu, který většinou začíná intenzivním svěděním na celém těle, kožní reakcí a často i ztíženým dýcháním. Reakce se může spustit již několik desítek sekund po snědení potraviny a v průběhu několika minut může končit šokovým stavem. Pokud není podána okamžitá léčba (adrenalin, zajištění dýchání a oběhu), může končit smrtelně.

Počet případů anafylaxe stoupá. Jsou známá čísla z USA - lékaři ročně ošetří 29 tisíc lidí s anafylaktickou reakcí způsobenou potravou. Z toho umírá 125 až 150 lidí. Vzestupný trend anafylaktických reakcí může být způsoben i tím, že mnoho lidí začíná rekreačně sportovat, protože anafylaxe může být spuštěna právě aerobní zátěží po konzumaci alergenu.

Obvykle prvním příznakem bývá výraznější svědění na různých místech těla. Může se objevit zarudnutí a otok, kopřivka, ekzém na kůži, pocity silného tepla, pokles krevního tlaku. Člověk prostě ví, že se něco změnilo a něco se děje, nemusí však vědět, o co jde. Cítí se divně, má závratě, mohou být poruchy vidění. (Zdá se, že je vše najednou malé nebo rozdvojené.) Může se objevit výrazná rýma, kýchání. Může se značně ztížit nebo zrychlit dýchání, změnit srdeční rytmus. Někdy se tělo pokouší zbavit se alergenu zvracením, průjmem. Tyto příznaky mohou být oddělené, nebo se objeví postupně. (Svědění však bývá první, často jde o místa s citlivější kůží - loketní a kolenní jamky, předloktí, krk, tváře, někdy dlaně.) Jestliže pozorujete takový stav krátce po snědení potraviny - hlavně takové, kterou nejíte běžně (oříšky, semena, mořské plody ...) neprodleně volejte rychlou záchrannou službu. Pokud se totiž opravdu jedná o anafylaxi, stav se v průběhu několika minut může prudce zhoršit až do ztráty vědomí. Je lepší riskovat "planý poplach" než život. Do příjezdu lékaře je třeba postiženého uložit do polohy s nohama nahoře, protože ztráta vědomí bývá nejčastěji způsobená prudkým poklesem krevního tlaku.

Anafylaxe může být spuštěna aerobní (či jinou) déle trvající tělesnou zátěží. (Anafylaxe indukována fyzickou aktivitou.) Začíná po námaze nejčastěji v chladném a vlhkém nebo velmi teplém a vlhkém prostředí. Předchází jí krátká epizoda náhlé únavy, pocitu tepla a svědění. Pokud s tělesnou zátěží okamžitě nepřestanete, přerůstá stav do stejných projevů, jako při anafylaktické reakci. Příčinou anafylaktické reakce spuštěné tělesnou zátěží není pohyb samotný, ale konzumace alergenu před zátěží. Typické je, že konzumace potraviny bez následné zátěže nezpůsobí žádné potíže. Stejně tak pokud potravinu nesníte, samotná zátěž žádné potíže nezpůsobí. Anafylaktickou reakci tedy v takovém případě vyvolá jen kombinace jídla před zátěží, zátěž tedy působí jako spouštěč. Ze sportů jsou nejvíce ohrožující běh a rychlá chůze, zvláště ve vlhkém studeném, nebo horku.

První pomoc:

okamžitě volat rychlou záchrannou službu. Každý člověk, který trpí potravinovou alergií a překonal celkovou reakci, by měl mít u sebe pohotovostní balíček léků, jehož součástí je i adrenalinová injekce.
Prevence: úplné a striktní vyhýbání se alergenu. Pokud víte, že máte alergii na některou potravinu, nejezte ji, ani v malých množstvích. Je vhodné vyhýbat se pohybu (běh, rychlá chůze) nejméně 6 hodin po požití potraviny, která je alergenem. Striktně se vyhněte konzumaci i malého množství alkoholu před, během a po zátěži!

Prevalence:

Výskyt alergických reakcí, kde sport (námaha) byl spouštěčem, není vysoký, ale je dobré o takové věci vědět, pokud jste alergičtí. V případě, že máte během tréninku jakékoli neobvyklé pocity, okamžitě přestaňte cvičit!

Často se tato reakce spouští u jedinců, kteří nemívají jiné projevy potravinové přecitlivělosti. Nejčastějším potravinovým alergenem bývají moučné (hlavně pšeničné) potraviny, oříšky, rajčata, brambory, dýně a koření. Nejčastějším alergenem však je protein obilovin - gamagliadin.

Méně známé projevy alergie

Přecitlivělost na některé potraviny se může projevit i příznaky, které nepatří mezi tak známé projevy alergie, jako kýchání či senná rýma. Je dobré o nich vědět, protože pokud nějaké potíže máte, může jít právě o alergii na některou potravinu. Stačí ji identifikovat a přestat jíst a potíže pominou. Bohužel, příznaky, které popíši, mohou mít i jiný, než alergický původ a proto v případě, že obtíže máte, navštivte lékaře. Nemusí jít jen o alergii, ale i jiné zdravotní potíže.

Bolesti hlavy

Hyperkinetický syndrom - předrážděnost, nesoustředěnost, poruchy chování u dětí. Často ho vyvolá požití většího množství barviv, konzervačních látek a salicylátů v potravě.

Nespavost

Migréna (často po požití mléka, pšenice, barviv v potravinách, čokolády, kávy, alkoholu, banánů, cukrů)

Revmatická artritida - Často bývá u lidí trpících na alergii na kravské mléko. Potíže s klouby mohou být spojeny i s alergií.

Srdeční arytmie (nepravidelná práce srdce)

Pomočování se, bolesti v oblasti pohlavních orgánů

Pokud se u vás některé potíže projeví právě po přechodu na jiný typ stravy, je dost možné, že jde o alergii. Pak je nutné zjistit, která z potravin vám dělá potíže a musíte ji přestat jíst.

Zjištění, která potravina je příčinou obtíží, nebývá vždy snadné. Měli byste podezřelou stravu úplně přestat jíst alespoň na dva týdny. Pokud obtíže pominou, asi jste objevili "viníka". Někdy se zdroj alergie dá uhodnout rychle, pokud je reakce okamžitá. Ale pokud se reakce objeví až po několika hodinách, je obtížné určit, z čeho máte potíže. Právě zde může velmi pomoci lékař, který pomocí testů dokáže velmi zúžit okruh podezřelých alergenů a nasadit vhodnou léčbu.

Současné léky na alergii již značně zmírňují příznaky, někdy až na úroveň nulových příznaků. Proto pokud máte potíže, žádejte u svého lékaře, aby vás doporučil ke specialistovi - alergologovi.
Nealergické reakce

Některé potraviny mohou způsobit reakce podobné alergii, ale nejsou alergií. Nejčastěji jde o projevy jako bolení hlavy, břicha, průjem, kožní projevy. Bývají u citlivých lidí obvykle po konzumaci alkoholu, ananasu, avokáda, vepřového masa, čokolády, některých ryb, ořechů, špenátu, vaječného bílku, vína, zrn obilí, džusů. U citlivých lidí se může objevit migréna, pokud jedí sýry, banány, citrusové plody, čokoládu či pijí pivo.
Nepodceňujte a nebagatelizujte alergii

Mnoho lidí má tendenci alergii bagatelizovat. Řeknou vám "vždyť v tom dortu je jen jeden jediný oříšek pro chuť, ten ti neublíží, pekla jsem ho jen pro tebe". Pokud víte, že jste na ořechy alergičtí, nejezte ten dort vůbec! Pro spuštění alergické reakce stačí velmi malé množství alergenu. Nenechte se zmanipulovat kuchařkami, které vás chtějí potěšit dobrotami. Pokud jste alergičtí, musíte striktně dodržovat dietu, jakou vám doporučí váš lékař. Proto pozor na konzumaci jídel o kterých nevíte, co obsahují - hlavně na návštěvách či v restauracích.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Co je Glutamin?

Aminokyselin je mnoho. Vyzvednout vlastnosti pouze jedné by se zdálo být obtížné. Přesto se glutamin svými pozitivními...
více…

Aminokyseliny jako doplňky výživy

Aminokyseliny představují základní stavební kámen bílkovin. Jsou to běžné látky, které do těla přicházejí v...
více…

Stravovací deník

Psaním deníku a jeho pozdějším opětovným čtením se sportovec nezanedbatelně vzdělává. Učí se na svých chybách,...
více…

Jak si vyrýsovat svaly na břiše

Kdo by netoužil po vyrýsovaném bříšku s viditelnými svaly, kterými se později může pyšnit v letních měsících?...
více…

Fitness stojí peníze, ale je to dobrá investice do zdraví a krásné postavy

Zaplatila jste si členství do fitness centra? Pravidelně cvičíte, ale výsledky se nedostavují? Vydržte a zamyslete se...
více…

Cvičení v horkých dnech má své zásady, které je třeba v zájmu ochrany zdraví dodržovat

Venku je horko k zalknutí, lidé se sotva vlečou po ulicích a najednou uvidí běžce a diví se, jak to v pohodě zvládá....
více…

Krásná a štíhlá postava je výsledkem klidu u jídla

Štíhlá postava, přestože byla dána do vínku, nemusí zdobit svého majitele či majitelku věčně. A proto držení...
více…

Cvičení, do kterého se musíte nutit, vám nic pozitivního nepřinese!

Zdravý životní styl spojuje přirozený pohyb, vyváženou stravu, ale také pravidelné cvičení a pozitivní myšlení....
více…

Cvičení zachraňuje život, překonejte svoji lenost!

Kouření zabíjí, to ví snad každý. Ale, že pomalu zabíjí i nečinnost, to asi každého hned nenapadne. A je tomu...
více…

Dance jóga - cvičení pro všechny, kteří mají v těle rytmus

Dance jóga je originální druh pohybu. Jedná se o jógu, kterou dotváří tanec. Vznikla na základě spojení...
více…