Čím nahradit pšeničnou mouku, když chceme žít zdravěji?

Často v poslední době slýcháme, jak je pšeničná mouka nezdravá. Ona by nebyla tak nezdravá, kdyby jsme ji nekonzumovali tak často. Ale čím ji nahradit, když mnoho receptů se bez mouky neobejde. Zkuste tedy klasickou pšeničnou mouku nahradit zdravějšími druhy. Cenově se sice dostaneme jinam, ale za zdraví těch pár korun navíc rozhodně stojí.

zdraví, pšeničná mouka, celozrnná mouka, špaldová mouka, rýžová mouka, mandlová mouka

Změny životního stylu jsou spojeny

s vyloučením rychlých sacharidů z našeho jídelníčku a jejich nahrazováním zdravějšími variantami. U rafinovaného cukru to není až tak složité, protože existuje mnoho alternativ, které mají stejnou, vyšší nebo nižší sladivost než bílý cukr (kokosový cukr, třtinová melasa, sirup z agáve atd.). U celozrnných muk je to trochu komplikovanější, protože je třeba najít správný poměr, jak je používat při vaření a pečení. Který druh mouky ocení vaše zdraví i figura a jak ho používat?

Špaldová mouka

Pokud nemáte vůbec žádné zkušenosti s používáním zdravějších alternativ bílé mouky, pak sáhněte nejprve po špaldové. Má podobné vlastnosti jako bílá mouka, čili při pečení jednoduše nahradíte bílou mouku špaldovou. Jelikož má mnohem výraznější chuť, přechod by měl být postupný. Čili pomalu nahrazujte 1 / 3-2 / 3 bílé mouky špaldovou. Je bohatá na vlákninu, bílkoviny a další prospěšné látky. Na trhu je k dispozici hladká, polohrubá i celozrnná. Na pečení se hodí hlavně hladká a polohrubá.

Žitná mouka

Je výborným zdrojem bílkovin a vlákniny. Celozrnná žitná mouka je výborná na pečení chleba, zahušťování polévek, přípravu placek či kaší. Pokud se ji rozhodnete využít při pečení, je vhodné ji kombinovat s moukou s vyšším obsahem lepku. Vhodná je například špaldová, která je vlastnostmi nejvíce podobná bílé mouce.

Amarantová mouka

Jedním z jejích hlavních pozitiv je vysoký obsah bílkovin, nenasycených mastných kyselin a minerálních látek. Je bez obsahu lepku. Prospívá trávicímu traktu, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a doplňuje do těla potřebné živiny. Patří do kategorie muk, které je nejlépe kombinovat s jinými moukami. Při pečení nepoužívejte více než 30 procent amarantové mouky, protože s výsledkem nebudete spokojeni.

Kukuřičná mouka

Kukuřičná mouka je bez lepku, bohatá na vlákninu, proteiny, vitaminy skupiny B, minerály i zdravé tuky. Je vhodná na pečení tortilly, polenty, chleba, zdravých sušenek i palačinek. Lze ji využít i místo klasické strouhanky u smažených jídlel. Jak ji dávkovat? Stačí si zapamatovat, že jedna polévková lžíce bílé mouky se rovná čajové lžičce kukuřičné mouky.

Sójová mouka

Ačkoli mnozí považují sóju za kontroverzní potravinu, nelze jí upřít množství výživných látek, jako například vitaminů skupiny B, vápníku, hořčíku a dalších. Vhodná je jako náhrada vajíček (3-5 procent). U kynutého těsta lze použít místo čtvrtiny běžné mouky právě sójovou mouku.

Mandlová mouka

Mandlová mouka se získává z mandlí, které jsou bohaté na zdravé tuky, vitaminy A, D, E, vápník, hořčík, draslík, bílkoviny a další. Je vhodná téměř do všech bezlepkových receptů.

Pšeničná celozrnná mouka

Je výborná na pečení chleba, pečiva, zákusků, ale i na zahušťování polévek a omáček. Je bohatá na bílkoviny, vitaminy i minerály. Pokud si doma připravíte chléb z celozrnné pšeničné mouky, bude v porovnání s běžným bílým chlebem mnohem zdravější.

Pohanková mouka

Je bezlepková, oceníte ji při pečení koláčů, sušenek, palačinek, v kombinaci s jinými druhy muk je výborná i na pečení chleba a pečiva. Pohanka je známá zejména vysokým obsahem rutinu, aminokyselin, vitaminů a minerálů. Na tělo působí alkalicky.

Rýžová mouka

Neobsahuje lepek. Využívá se k přípravě dezertů, těstovin i sladkostí. Pokud ji při pečení zákusků či dortů přidáte k doporučené mouce, moučníky budou více nadýchané. Ideální je kombinovat ji s moukou s vysokým obsahem lepku, aby si těsto zachovalo svou strukturu. Klidně ji využijte i na zahušťování polévek a omáček. Celozrnná rýžová mouka je stvořená pro přípravu zdravých cookies.

Kaštanová mouka

Je výborná hlavně na přípravu dezertů. Podobně, jako mandlovou mouku, ji můžeme přidat do běžně používané mouky při pečení suchého pečiva. Pokud ji zkombinujete s pšeničnou (špaldovou) moukou, je vhodná pro přípravu těstovin a nudlí.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jste workoholik? Záporná odpověď nestačí, udělejte si malý test!

Jste workoholik? Pak jste vystaveni většímu riziku psychiatrických poruch, úzkosti či deprese. Varují přes tím...
více…

Jíme plísně a často o tom ani nevíme!

Konzumujete často plísně? Hloupá otázka, že? Ale když plísně na potravině nevidíte, neznamená to, že tam nejsou....
více…

Pečení domácího chleba z kvásku je pracnější, ale zdravější varianta

Slyšeli jste už o tom, že chléb z domácího kvásku je mnohem zdravější a lépe také chutná? Sdělíme vám proč a...
více…

Koření dodává jídlu chuť, ale může i škodit!

Umět používat koření, to není vůbec jednoduchá věc. Správně odhadnout množství a chuť je pro konečný výsledek...
více…

Lunární kalendář - důležitá pomůcka ve zdraví, nemoci, ale i v zahrádkaření

Jde o kalendář, který podle měsíčních fází a znamení určuje vhodné a nevhodné činnosti a jejich vliv na...
více…

Život není jen samá příprava na budoucnost, ta někdy nemusí vůbec přijít

Syndrom odkládaného života je v dnešních dnech poměrně běžný. Jde doslova o život v budoucnosti. Člověk žije v...
více…

Hubnutí a udržování váhy pomáhá svědomitý výběr potravin

Pokud se snažíte zhubnout, to co budete jíst, musíte dobře „zvážit“. Jednou z podstatných věcí je glykemický...
více…

Předsevzetí, nejen do nového roku, která vás udělají šťastnými

Předsevzetí se dají dávat s novým rokem, ale i ve starém a nemusí to být jen u určitých příležitostí. Prostě se...
více…

Jak nepromarnit šanci na hezký den?

Těšíte se na ráno? Začíná nový den a to je úžasné! Ale ve spoustě rodin je ráno spíše šílený chaos. Nic se...
více…

Co škodí zdraví stejně jako kouření?

Ne všechny činnosti, které denně děláme naše zdraví vítá s otevřenou náručí. Ale jsou také činnosti, které...
více…