Deset nejzdravějších měst světa a délka života jejich obyvatel

Jak si představujete “zdravé” město? Co by podle vás v něm mělo a naopak nemělo být? Někteří z nás lpí na tom, bydlet v místě, kde jsme vyrůstali, jiní preferují změnu a objevování nového a bohužel je mezi námi i většina takových, kteří si nemohou vybírat! Ale kdyby tady ta možnost byla, kde byste chtěli bydlet? Nabízíme vám žebříček nejlépe hodnocených měst z celého světa. Vybrali byste si?

zdravé bydlení, město, zdraví, zeleň, ekologie

Curych, Švýcarsko

Obyvatelé Curychu mají zdravý konkurenční postoj, pokud jde o sport. Sport a aktivní pohyb je zakořeněn již v obecném občanském myšlení. Existuje zde mnoho druhů sportovních aktivit, čili je z čeho vybírat a mnohé mezinárodní sportovní organizace mají své hlavní sídlo právě v Curychu. Vláda v tomto státě věnuje svou pozornost kultivaci lidské mysli. Existuje více než devět muzeí ve městě, včetně Švýcarského národní muzea a muzeum Rietberg. Tři největší švýcarské univerzity se nacházejí právě v Curychu. Stejně jako Rakušané, tak i Švýcaři se také dobře starají o své občany, pokud jde o zdravotní péči. Švýcarská vláda utrácí více než 11 procent svého hrubého domácího produktu na zdravotní pojištění.

Calgary, Kanada

Jeden známý časopis prohlásil toto město za nejčistší město světa. Calgary nabízí skvělé možnosti, jak se udržovat v kondici po celý rok. V chladných měsících mohou turisté a obyvatelé tohoto krásného města využívat krásné lyžařské kopce a v letních měsících toto město nabízí snad ty nejkrásnější tratě na cyklistiku a turistiku. Na své si přijdou i milovníci vodního lyžování v Predator Bay klubu. Golfisté si také přijdou na své, protože zeleně v Calgary je víc než dost.

Helsinky, Finsko

Helsinky byly dokonce jednou hlavním městem světového designu. Metropolitní a architektonické řešení tohoto města je opravdu dechberoucí, ale kupodivu toto rozlehlé město má nízký počet aut. A výsledek? Velmi nízké znečištění a zdravý životní styl. Lidé žijící v tomto městě jsou produktivní téměř do 80 let. Město má kolem 200 různých novin, více než 300 zájmových časopisů, přes 2000 odborných časopisů a více než 60 rozhlasových stanic.

Auckland, Nový Zéland

Muži a ženy v tomto městě, se dožívají více než 80 let. Zdravotnictví to má jednodušší. Lidé mají denně svou dávku slunce a mořského vzduchu. Obyvatelé tohoto nádherného města mají o třetinu více slunce než ti, kteří žijí v Londýně. Vodní sporty jsou v Aucklandu na denním pořádku a to zejména plachtění. Odhaduje se, že každý třetí Acklanďan vlastní loď. Stovky jachet a plachetnic kotví v Aucklandských přístavech, což právem dává městu název "Město plachetnic".

Minneapolis - St. Paul, USA

Obyvatelé města St. Paul mají v oblibě široký a hlavně otevřený prostor, což je také vidět. Město investovalo peníze hlavně do parků, kde obyvatelé tráví svůj volný čas. Najdeme zde cyklistické parky, parky pro pěší turistiku a parky pro psy. Velký počet golfových hřišť a mnoho hřišť pro děti jsou nedílnou součástí tohoto města. Cílem vybudování bylo, aby lidé využívali hlavně kola. V současné době je toto americké město jedním z nejméně znečištěných míst v USA. Minneapolis-St. Paul se pyšní i nejvyšší celkovou mírou fyzické aktivity v USA. Město má mnoho farmářských trhů, kde obyvatelé mohou kupovat čerstvé produkty. Další pozitivem je  zpráva, že nejnižší výskyt srdečních onemocnění je právě v tomto americkém městě.

Sydney, Austrálie

Zelené Sydney se může chlubit svými městskými parky. Máte rádi cvičení v nádherných parcích? Toužíte po teplých dnech? Tak právě Sydney je pro vás to pravé. Mnohé tělocvičny, fitness kluby, sportovní zařízení spojená s krásným počasím a čerstvým vzduchem nám nabízí Sydney. V roce 2000 byly v tomto australském městě olympijské hry, které lidi motivovaly, aby si udrželi zdravý životní styl. Toto město má opravdu vysoký počet vzdělaných lidí. Sydney má mnoho škol, kvalitních univerzit a školy s různým zaměřením. Řadit se může mezi města, která jsou nejméně znečištěná.

Stockholm, Švédsko

Stockholm je domovem pro více než sto muzeí. Milovníci umění a kultury si v tomto švédském městě lahodí. Známé muzeum Fotografiska, Skanzen Open Air, ať už muzeum Gamla Stan, nemůžete při návštěvě vynechat. Stockholm je město muzeí, ale styl domácích obyvatel je opravdu volný a ležérní. Hodně sportují, převážně jezdí na motorkách a kolech a to je neodradí ani studené měsíce. A jaký je výsledek? Výsledkem je populace, která je zdravá a k udržení fyzické kondice využívají městský rozlehlý zelený park. V roce 2010 Stockholm získal ocenění Evropské zelené město.

Kodaň, Dánsko

Stejně jako obyvatelé Helsinek a Stockholmu, tak i kodaňští obyvatelé jsou příznivci chůze. Až 80 procent lidí využívá na místo dopravy chůzi. Odhaduje se, že třetina služebních cest je v Kodani prováděna na kole. Cyklistika ve městě je tak populární, že v tomto městě najdete kola, které si můžete zdarma půjčit. Je zde více než 300 km cyklistických stezek. Jakmile začne ve městě mrznout, tak ve městě uvidíte ledové plochy na kterých se můžete bruslit. Umění a kultura v Kodani hraje také významnou roli. Galerie pro děti či dospělé, královská knihovna, akademie výtvarného umění jsou lákadlem proč bydlet v tomto zdravém městě.

Tokio, Japonsko

Pokud se potřebujete přepravit z Tokia do jiného japonského města nebude to trvat déle než hodinu. Tokio má nejlépe vybudovaný dopravní systém na světě. Přesto, co se mluví o Tokiu, tak je zde spousta zeleně, která se využívá na běh, jogging, chůzi a dlouhé procházky. Čisté a upravené okolí je silná stránka Tokia. Japonci si zakládají na rodinných poutech, která jsou zde velmi silná. Rodinné vazby a silná přátelství můžeme zpozorovat i na pracovištích,a v samotné městské komunitě. Japonci mají vynikající smysl pro humor, produkují hodně komiksů, či zábavných her. Japonské ženy se v průměru dožívají až 85,9 let a muži 79,4 roky.

Hong Kong

Pokud se rozhodujete změnit místo bydliště, tak měl by to být určitě Hong Kong. Je zde nekonečné množství rekreačních aktivit. Pro milovníky mořských plodů je Hong Kong ráj na zemi. Stejně jako Japonci, tak i Hongkongu obyvatelé si zakládají na silných rodinných vazbách. V tomto městě je 13 000 registrovaných lékařů, což je nejvyšší počet v porovnání s jinými městy. Mnozí z nich se věnují tradiční čínské medicíně, která se zaměřuje nejen na nemoci, ale i na odhalení vzniku nemocí a hlavně jak jim předejít. Mnoho lékařů procvičuje tai-chi (meditace v pohybu). Cvičí ho mladí, ale i starší kdekoliv ve městě. Toto ladné cvičení udržuje starší obyvatele ve výborné kondici, což se odráží i na jejich délce života.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Javor polní na živý plot i chutný jarní salát

Javor polní patří mezi vysoké listnaté stromy nebo také keře. Má nádherně vykrojené listy, které jsou působivou...
více…

Plíseň v bytě, to je neustálý boj, který někdy pomůže vyřešit až odborná firma

Boj s plísní na stěnách obytných prostor, to je často běh na dlouhou trať. Už už si myslíme, že máme vyhráno a...
více…

Africká fialka - zdravá, krásná a nenáročná rostlina do bytu

Africká fialka (Saintpaulia) je nenáročná pokojová rostlina. Pochází z afrického kontinentu. Od jejího objevení...
více…

Jste workoholik? Záporná odpověď nestačí, udělejte si malý test!

Jste workoholik? Pak jste vystaveni většímu riziku psychiatrických poruch, úzkosti či deprese. Varují přes tím...
více…

Lunární kalendář - důležitá pomůcka ve zdraví, nemoci, ale i v zahrádkaření

Jde o kalendář, který podle měsíčních fází a znamení určuje vhodné a nevhodné činnosti a jejich vliv na...
více…

Udělejte si útulný domov s minimem investicí

Domov má být vaším útočištěm, místem, kde se cítíte uvolněně, a kde si můžete dokonale odpočinout. Jeho vzhled...
více…

Život není jen samá příprava na budoucnost, ta někdy nemusí vůbec přijít

Syndrom odkládaného života je v dnešních dnech poměrně běžný. Jde doslova o život v budoucnosti. Člověk žije v...
více…

Rekonstrukce starého domu z důvodu úspory a zdravějšího bydlení

Je všeobecně známo, že rekonstrukce stávajících rodinných domů představují proces nesrovnatelně náročnější,...
více…

Nové způsoby větrání zabrání výskytu plísní a nebezpečných škodlivin

V celé dosavadní historii středoevropských staveb zajišťovala okna kromě své základní osvětlovací funkce...
více…

Klimatizace v létě chladí a v zimě přihřívá vzduch

Pouze některé chladicí systémy řeší přívod čerstvého vzduchu, u ostatních je třeba větrat. Hygienické předpisy...
více…