Proč a kam zbytečně tečou peníze?

Pojďme si nyní namátkou představit několik oblastí, kde lidé často zbytečně platí, i když by nemuseli. Možná v tomto výpočtu najdete tip, jak ušetřit.

 

Pokusím se formulovat přednostně takové oblasti, kde úspora není bolestivá. Nechci, abyste měli pocit, že musíte skrblit.

Pohotovostní režim elektroniky

Začněme hned u elektroniky. Víte, co všechno je zapnuto v elektrice a kolik to žere? Čísla jsou dost deprimující. V domácnosti je na elektrickou síť napojených mnoho různých přístrojů. Mnohé z nich odebírají energii i ve stavu, kdy jsou vypnuté. Pohotovostní režim zpravidla znamená kolem 3 až 5W spotřeby. U starších přístrojů i 20W. Co nepoužíváte pravidelně, to vypněte.

Nechci Vás nabádat, abyste v nepřítomnosti vypínali hned proud. Určitě je to výborný nápad, jak uspořit na energii a jak předcházet požárům. No díky pohotovostnímu režimu jsou mnohé přístroje zároveň i mnohem méně poruchové, než v minulosti. Takže tento bod je na zvážení. Elektrikáři se mohou dohadovat a asi nedospějí k výsledkům.

Telefon

Hodně tarama do telefonu. Slovo tarama používám záměrně. Pokud s někým potřebujete něco probrat, udělejte to. Ale akce telefonních operátorů nás lákají mluvit zdarma. Někomu zavoláme a víme, že je to zdarma. Tak tarama dvě na tři. Tím se začíná vytvářet návyk, že po telefonu si máme předávat i informace, které nemají cenu. Časem si zvykneme mluvit zdlouhavěji i v placeném režimu. O ničem. A čas se plyne. Pokud chcete ušetřit, analyzujte své telefonní hovory a počet mobilů. Každý z členů domácnosti má často mobil a ještě si platíte i pevnou linku. Udělejte si součet.

Banka

A pojďme zhurta do banky. Kolik máte bankovních účtů? Kolik bankovních karet? Všechny tyto služby něco stojí. Projděte si své bankovní účty za nějaké dva-tři měsíce dozadu. Zřejmě naleznete poplatky za vedení účtu, poplatky za transakce a podobné. Jsou v různých bankách různé. Hodně peněz se dá ztratit na operacích jako výběr z bankomatu u jiné banky. Vím, že to asi všichni víte. Ale podívejte se na své účty. To, co se platí opravdu, je nejednou mnohem více než banka deklaruje při otevírání účtu. Pokud chcete ušetřit, minimalizujte počet zpoplatněných bankovních operací. Používejte co nejméně bankovních účtů a bankovních karet. Může to udělat citelný rozdíl v měsíčních výdajích.

Obchod

I v obchodě se dá utratit zbytečně mnoho peněz. To je téma na samostatnou knihu, takže alespoň bleskové tipy:
Potraviny kupujte vždy nasyceni. Hladový člověk má chuť na všechno, co vidí. Pokud máte na něco chuť, koupíte to ani nevíte jak.
Při nákupu nenaleťte akcím. Různé lákavé nabídky typu "dva za cenu jednoho" jsou vždy způsobem, jak zvýšit objem prodeje. 3 za cenu jednoho? Lakomec v nás zavelí "koupit, ušetříme", i když jinak by nechtěl ani jeden kus. Ve skutečnosti nakonec u pokladny zaplatíte více, než jste plánovali.
Pokladny v obchodech jsou kapitola sama o sobě - celkem pravidelně a systematicky se setkáváme s tím, že pokladníci namarkují víc, než jsme koupili. Kdyby občas napočítali i méně, řekli bychom, že jde o chybu člověka u pokladny. Ale takto to vypadá spíše na systém. Takže třetí tip: kontrolujte pokladníky. Supermarkety mají levnou cenou označené zboží, které v pokladně jakousi nešťastnou náhodou pípne s mnohem vyšší cenou. Pokud se k tomu chudák pokladník i splete a něco namarkuje dvakrát, může Vás to v měsíčním souhrnu vyjít na celkem solidní přirážku.

Na obchodech je zákeřné i to, kolik času v nich strávíte. Pokud chodíte často do různých nákupních středisek, utratíte více peněz. Proč? Protože nákupní centrum dělá vše proto, aby Vás přitahovalo. Chce Váš čas, Vaši plnou soustředěnost. Začnete něco chtít a tak si to nakonec koupíte.

Jídlo

Pojďme jíst. Chcete šetřit? Stravu si připravujte doma. Vyhýbejte se jídlu v restauracích a různých fastfoodech. Je to nezdravé a drahé. Zde může být úspora peněz i zdraví propastná.

Voda

Každý člověk potřebuje pít vodu. Hodně vody. Udělali jste si někdy přepočet, kolik stojí popíjení balené vody v běžné rodině? Měsíčně stovky korun při dvou lidech a jedné lahvi na osobu denně. Pokud chcete ušetřit, kupte si filtr na vodu. Ta vodovodní má díky obvykle mizernému stavu vodovodních trubek často špatnou kvalitu. Konvicový vodní filtr stojí kolem 30 eur. Filtrační vložka do něj stojí 10 eur a vydrží 2 až 3 měsíce. Vyzkoušejte, uvidíte. Pokud se osvědčí, můžete sáhnout i po dražším, pohodlnějším průtokovém filtračním systému. Vždy bude levnější, než nošení balené vody.

Navíc pokud pijete balenou vodu, často popíjíte různé příchutě, barviva, kysličník uhličitý a cukr. Pokud pijete čistou vodu, rychle si odvyknete fajnovým umělým chutím. Zní to neuvěřitelně, ale pozoroval jsem to ve více rodinách. Lidé, kteří byli "závislí" na sladkých limonádách se díky vodnímu filtru naučili pít čistou vodu.

Denní tisk

Noviny a časopisy jsou zákeřné. Stojí spoustu peněz a napumpují Vás negativní energií. Nečtěte je. Nevyplatí se Vám to. Pokud uděláte měsíční souhrn, tisk může znamenat dost citelné číslo v rozpočtu.

Nákup dražších věcí

Nákup dražších věcí a techniky je dobré začít na internetu. Mnoho věcí se dá přes elektronický obchod koupit levnější, než ve městě. Neplatí to vždy, ale 10 až 20% úspora je zcela běžná.

Nákup levných věcí

Chcete ušetřit? Nekupujte levné věci. Většina levných věcí se obvykle později nějakým způsobem prodraží. Nemusí to platit univerzálně, ale je to časté. Vždy bude platit pořekadlo "nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci". Kupujte si věci kvalitní. Pokud potřebujete ušetřit, nekupujte značkové výrobky, ale hledejte srovnatelnou kvalitu střední třídy.

Loterie

Mnozí věří loteriím. Chtěli by mít více peněz, a tak si podají tikety. Asi netřeba zvlášť zdůrazňovat, jaký je směr toku peněz. V loteriích lidé nechávají velmi mnoho peněz. Přitom reálná naděje na velkou výhru je žalostně nízká. Takže pokud Vás loterie baví jako forma zábavy, bavte se jí s vědomím, že i tato zábava stojí peníze.

Spropitné

Dalším zdrojem odlivu našich peněz může být spropitné. Je to zvyk zažitý na celém světě. Spropitné dáváme tam, kde nám někdo v rámci své pracovní náplně poskytuje službu. V restauraci číšníkovi, holiči, pošťákovi, někdo lékaři. Tu a tam se setkáváme s tím, že lidé dají peníze i pokladní v obchodě, v trafice. Kdo ví, z čeho toto gesto vychází. Patří se, abychom se tvářily jako někdo, komu na pár centech nezáleží? Pokud si chcete hlídat peněženku, sledujte, zda nemáte ve zvyku tu a tam někoho potěšit drobnými. Pokud to děláte často, může se součet "investice" rovnat něčemu za pár peněz měsíčně.

V této sféře ještě ve větších městech operují i žebráci. Pokud se projdeme po městě, nejméně 5 až 10 lidí mě zastaví ve věci mých drobných, zda bych nepřispěl. Kromě toho, potkáme alespoň 5 prodavačů bezdomoveckého časopisu. Živí se našim soucitem.

Podtrhnout, spočítat. Kolik rozdáte?
Hodně peněz vyhazujeme do odpadků.

Jen se podívejte, jak dopadne běžný nákup. Vybalíte dvě igelitky s nákupem a zůstane Vám plný odpadkový koš plastu. Hodně věcí se dnes balí do drahých obalů, protože pak lépe vypadají. Obal tvoří nezanedbatelnou část ceny výrobku. U již zmiňované balené vody je cena obalu možná vyšší, než cena zboží. Kromě obalů často vyhazujeme i věci, či potraviny, které by mohly ještě posloužit, ale... Žijeme spotřebním životním stylem. Plýtváme.

Auto

Jeden z nejvážnějších žroutů rodinného rozpočtu je auto. Položte si otázku, zda jej opravdu potřebujete. Zejména ve větším městě může být auto luxus, který možná není vždy nutný.

Já vím, pokud jezdíte odmalička, může se Vám auto jevit jako úplná nutnost. Ale to je jen zvyk. Například v Praze cestujete ve špičce tramvají mnohem rychleji. Autem můžete počítat více času a to jedete po stejné ulici. Akorát vy v autě stojíte v zácpě a metr od Vás přechází jedna tramvaj za druhou. Pak parkování. Pokud je občas třeba auto, stačí krátký telefonát. Město je plné taxislužby. Je to často levnější než auto vlastnit.

Mít auto, to podle druhu auta, pojistek, servisu a spotřeby může snadno znamenat výdaje ve výši minimální mzdy. Koupit auto znamená citelný a dlouhodobý zásah do rodinného rozpočtu. Je to více, než živit jednoho člověka. Auto je luxus, za který se platí. Prakticky vše, co se týká motorismu je předražené. Proto je dobré pečlivě zvážit, zda se Vám ježdění vlastním vozem opravdu vrátí. Ať už v podobě úspory času, nebo v lepších možnostech.

Drogy

Myslím, že pokud chcete šetřit, netřeba Vám velmi představovat dalšího světoznámého žrouta rozpočtu - alkohol, cigarety, káva.

Kabelová televize

Mám pocit, že pokud něco stále jen roste, jsou to poplatky za kabelovou televizi. Je fajn, pokud Vám k televizoru připojí desítky televizních stanic za citelnou část měsíčního příjmu. Pokud televizor sledujete, pak je to možná vcelku solidní investice.

No zvažte i otázku, zda se Vám televizor vůbec vyplatí sledovat.

Některé stanice se dají chytit i na delší kus drátu. A ty kabelové jsou spíše na zábavu. Spočítejte si, kolik času sedíte u televizoru, a kolik Vás to stojí. Jsou to zajímavá čísla - hlavně pokud máte pocit, že zároveň nemáte peníze na dražší knihy.

Postoj k penězům

Zákeřnou oblastí může být osobní nastavení. Každý z nás má určitou částku, kterou považuje za příliš malou na to, aby nákup neuskutečnil. Představme si, že někdo 1 euro považuje za částku, která nestojí za řeč. Pokud něco stojí 1 euro, považuje to za "levné". Pokud to chce, koupí to. Až potud to známe všichni.
Pro někoho je možná "levné" pokud to stojí do 2 eur.
Jiný se netrápí, kam dá 100 eur.

Důležité je, že pod touto hranicí máme tendenci kupovat bez hlubší kontroly. Pokud člověk s hranicí 100 eur uvidí ve městě věc, která se mu zlíbí, koupí ji. Pokud to udělá párkrát do měsíce, na konci měsíce může zjistit, že je v červených číslech, ani neví jak. Promyslete si, zda i vy nemáte nějakou takovou magickou částku.

Lákadla z reklam

Utrácíte své peníze efektivně? Není třeba skrblit, stačí, když přestanete platit zbytečnosti. Vždy, když uvidíte reklamní hesla typu "nakupujte s výhodou", "uspořte při nákupu", "sleva", "losování", "akce", "totální výprodej", "zdarma", zavřete oči. Tato slova a slogany jako magnet přitahují neúspěšné a chudé lidi. Pokud chcete patřit k úspěšným, musíte se obrnit před takovými levnými obchodnickými triky. Pokud už se rozhodnete pro "výhodný nákup", raději si pořádně přepočítejte, zda je to výhodné konkrétně pro Vás. Koupit něco, co nepotřebuji jen proto, že je to za dobrou cenu, to není výhoda. Ani rozumné nakupování.
Skromnost

Zkuste žít skromně. I to je cesta k úspěchu. Pokud nebudete peníze utrácet za hlouposti, zjistíte, že se peníze začnou zdržovat u Vás. Mnoho lidí si představuje boháče jako marnotratné rozmetadlo peněz. Tento obraz je chybný.

Příklad. Po pádu socialismu si u nás hodně lidí myslelo, že se sem nahrnout boháči ze Západu. Hotely měli dvojí ceny. Pro zahraniční dvojnásobné - vždyť si to mohou dovolit, jsou přeci zazobaní. Hoteliéři si mysleli, že boháči je to jedno, že mu na pár stovkách nemůže záležet. Ale to je omyl. Kdyby boháč rozhazovat peníze, brzy by přestal být bohatým.

Bohatí a úspěšní lidé se chovají často skromně, spravedlivě.

Praxe ukazuje, že pokud se člověku začne po letech neúspěchů finančně dařit, zpravidla to má dvě fáze. V první fázi je svými možnostmi opojený. Utratí hodně peněz, nakupuje, užívá si. Po nějakém čase si však obvykle uvědomí, že takový životní styl nikam nevede. Poté přechází do druhé fáze, kdy se začne chovat ekonomicky. Přestane dělat marnotratné výdaje a začíná se spíše zajímat o investování a o dlouhodobější finanční zajištění.

 

 

comments powered by Disqus


Doporučené kontakty

Magnet na Finance

http://www.magnetnafinance.cz/ magnetfinancegmail.com tel.:+420 777 618 844, +420 608 710 164, +420 777 678 008

Projekt Magnet na Finance vznikl roku 2008. Naším cílem je přinést Vám kvalitní finanční produkty, které zhodnotí Vaše finance a vyřeší Vaše finanční komplikace. finanční poradenství, hypoteky, pojištění, řešení pohledávek,

více...

Podobné články


Loterie

Pokoušíte občas štěstí? Mnoho lidí naletěli loterii. Je to častý úkaz pravděpodobně po celém světě. Ukázalo...
více…

Kreditky,bankovní karty a účty

Možná i vám přišla poštou kreditní karta s kulatou sumičkou, kterou můžete utratit kdy chcete a na co chcete a...
více…

Dáváte almužnu

Nevím jak je to v menších městech, ale v Praze je to tak, že pokud přejdu po centru jedním směrem osloví mě alespoň...
více…

Otázka zvyšování platu

Otázka zvyšování platu je na jedné straně samozřejmostí, ale na straně druhé jde o poměrně citlivou otázku. I...
více…

Víte kolik utrácíte?

Jedním z hlavních témat současnosti, která se vynořila v důsledku hospodářské krize je téma šetření. Ztráta...
více…

Pozor na dluhy

Momentálně je velmi nepříjemný trend života na dluh. Ekonomická krize nám ukazuje, že toto není správná cesta pro...
více…

Peníze kazí lidi?

Možná jste již slyšeli ten názor, že peníze kazí lidi peníze jsou špatné člověk, který má hodně peněz je...
více…

Jak si zvýšit plat?

Mnoho lidí chce dosáhnout zvýšení platu. Mnoho firem (zejména v minulosti) má platové tabulky, podle nichž se...
více…

Jak zažádat o zvýšení platu?

Žádost o zvýšení platu byste měli zaměstnavateli předkládat formálně ve vhodném čase. Ideální je sjednat si...
více…

Dobré jméno firmy se získává roky

Nejlepší reklamou pro každého podnikatele je dobré jméno. Získat ho však trvá velmi dlouho, většinou celé...
více…